Červenec 2018

Trailer ke Grindelwaldovým zločinům

23. července 2018 v 11:40 | Adele |  Film a TV - Tipy
První díl Fantastických zvířat bych označila za hezký film, ale který na mě moc nezapůsobil. Viděla jsem ho jenom jednou, když jsem na něj zašla do kina a od té doby jsem neměla potřebu si jej pustit znovu. Zato druhý mi svým námětem film přijde zajímavější. Největší radost mám z mladého Albuse Brumbála. Okamžitě jsem po zprávě, že jej bude hrát Jude Law, byla nadšená. Později po odtajnění teaser traileru jsem z něj byla nadšená. + V oficiálním traileru rovněž. Myslím si, že vedle Eddieho Redmayna bude Jude dalším tahounem filmu. Kéž bych tohle mohla napsat i o Grindelwaldovi. Johnny Depp je hollywoodská star, ale... tahle jsem si Grindelwalda vůbec ale vůůůbec nepředstavovala. (Když jsem ho uviděla v jedničce, tak jsem nevěděla, jestli se mám začít smát nebo brečet.) Na první pohled vyvolává dojem "Pozor na toho týpka!" Po zhlédnutí upoutávek jsem si na něj "zvykla", ale stále si myslím, že pojetí postavy Gellerta se mělo ubírat jiným směrem.


Knižní sčítání - 04/2018

20. července 2018 v 10:36 | Adele |  Knižní sčítání

V dubnu jsem se svezla na detektivní vlně. Pokročila jsem v přelouskání knih od královny zločinu a seznámila se čtyřmi případy nejslavnějšího detektiva na světě.

PŘEČTENO ZA DUBEN:
A. Christie: Smrt lorda Edgwarea
A. Christie: Parker Pyne zasahuje
A. Christie: Záhadné zmizení lorda Listerdalea
A. Christie: Vražda v Orient-expresu
Stories of Sherlock Holmes (zrcadlový text)

Oficiální trailer na 11. řadu Doctora Who

19. července 2018 v 21:25 | Adele |  Film a TV - Tipy
A je to tady! BBC kromě teaseru láká fanoušky i upoutávkou. :D Těším se!


Knižní úryvek - 56 (Labutí píseň)

17. července 2018 v 11:29 | Adele |  Knižní úryvky
Mám rozepsaný článek ke knižnímu sčítání za duben a vzpomněla jsem si, že jsem chtěla na blog přidat některé ukázky z Agathiných povídek. Tady je první: Labutí píseň odehrávající se mezi hvězdami operní scény.

Kniha: Záhadné zmizení lorda Listerdalea
(Povídka - Labutí píseň)
Autor: Agatha Christie
Překlad: Lenka Uhlířová
Vydání: Knižní klub, 2005
Str.: 215 - 217


... Paula Nazorkovová se na všeobecném vítání Francouze vůbec nepodílela. Zůstala tiše sedět ve vysokém dubovém křesle ve stínu krbu. Oheň v něm samozřejmě nehořel, neboť večer byl teplý, a zpěvačka se pomalu ovívala obrovským vějířem z palmového listí. Držela se tak stranou a o samotě, že se lady Rustonburyová obávala, jestli se náhodou neurazila.
"Monsieure Bréone," dovedla ho ke zpěvačce, "říkal jste, že jste se s madame Nazorkovovou nikdy nesetkal."
S posledním, skoro hrozivým mávnutím palmového listu Paula Nazorkovová vějíř odložila a natáhla k Francouzovi ruku. Přijal ji a hluboko se nad ni sklonil. Z primadoniných rtů unikl slabý vzdech.
"Madame," řekl Bréon, "nikdy jsme spolu nezpívali. To je daň za můj věk! Ale osud byl ke mně milostiv a přispěchal mi na pomoc."
Paula se tiše zasmála.

Brand new Drama - Co chystá BBC?

16. července 2018 v 17:14 | Adele |  Film a TV - Tipy
Britská stanice má velké plány a jak bývá jejím dobrým zvykem, zaujala mě několika tituly. Kromě 11. série Doctora Who si zapisuji na seznam 3 minisérie: Bídníky, Vraždy podle abecedy a Válku světů.


Les Misérables - Bídníci
Není to dlouho, co v kinech hřměl slavný muzikál s nesmrtelnými melodiemi a hvězdným obsazením. BBC uvede (pravděpodobně v roce 2019) Bídníky jako šesti-dílnou minisérii s Dominicem Westem (Jean Valjean), Olivií Colman (madam Thénardier - OMG! Olivia, OLIVIA jako záporačka!!!! To musím vidět) a Lily Collins (Fantine - čekala bych, že ji obsadí do role Eponiny, ale jsem zvědavá, jak se s postavou s tragickým osudem popere).

Teaser na 11. řadu seriálu Doctor Who

15. července 2018 v 20:58 | Adele |  Film a TV - Tipy

Premiéra Třináctého Doktora/Doktorky se blíží a BBC hodila na diváky první vábničku.
Teaser je úžasný! Líbí se mi, že nic neprozrazuje z děje (třeba trailer na 10. sérii spoileroval návrat Vládce - Johna Simma), jenom "představuje" Třináctku a její nové společníky. Čiší z toho nový dech, svěží závan do zatuchlého vyprávění, do něhož se seriál na poslední dvě série zahrabal. (Jj, stále obhajuji osmou sérii a obhajovat budu i dál.) Změnu potřeboval seriál už dřív, tak jsem zvědavá, jak se nový showrunner předvede.
Přiznávám, že se trochu bojím, ale zároveň se i těším a hlavně jsem strašně móóóc zvědavá. Držím palečky, aby to klaplo. :D

Knižní sčítání - 03/2018

11. července 2018 v 21:10 | Adele |  Knižní sčítání

Po dvojité dávce lahodného lattéčka jsem byla schopná splnit čtenářský rest za březen.

PŘEČTENO ZA BŘEZEN:
A. Dumas: Hrabě Monte Cristo - 1. svazek
A. Dumas: Hrabě Monte Cristo - 2. svazek
A. Dumas: Hrabě Monte Cristo - 3. svazek
A. Christie: Smrtonoš
A. Christie: Schůzka se smrtí
A. Christie: Kočka mezi holuby
A. S. Puškin: Evžen Oněgin

Čtvrtý Strike vyjde letos v září!

11. července 2018 v 14:26 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy
Senza novina! (Připravte se na nadměrný výskyt vykřičníků!) :D

Lethal White vtrhne do prodeje 18. září!!!


Nevím, jak dlouho potrvá překlad do češtiny, ale doufám, že do prosince to nakladatelství stihne a já si budu moct knížku přát pod stromeček. :D Obávám se, že to je jenom mé zbožné přání, protože u poslední knížky (Ve službách zla) trvalo půl roku, než se dostala do českých knihkupectví. Nevadí, nevadí: to nemění nic na tom, že se čekání fanoušků krátí. Jednoduché to nebude, protože nejraději bych si knihu okamžitě přečetla, ale konečně známe datum a moje dušička má zase na chvíli pokoj.


Také byl odhalen vzhled obálky, který vypadá fantasticky!
Jenom... vypadá vážně skvěle, ale... nepasuje k předchozím dílům. Vedle převažující bílé barvy použili odlišný font písma a vypadá to, jakoby se jednalo o jinou edici. Ale vypadá fakt úžasně, líbí se mi víc než origoš obaly (nekamenujte mě, tohle vypadá famózně!) + mám radost z toho, že je na obálce i Robin!!! Pozitiva převažují a s mírnou odlišností jsem už smířená. :D :D

Alexandre Dumas - Hrabě Monte Cristo

10. července 2018 v 19:51 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy
S příběhem jsem byla zprostředkovaně obeznámená už od malička a to díky hromadě filmových, seriálových zpracování, později díky rozhlasové hře nebo muzikálům. Tudíž bylo načase, abych se seznámila i s knižní předlohou. Seznámení proběhlo k naprosté spokojenosti.


Krátká poznámečka na okraj:
Žila jsem v přesvědčení, že správný název je Hrabě Monte Christo, psáno s "CH", ale v originálu je psáno s "C", v angličtině s "CH" a česká píšou název jednou tak, podruhé onak. Takže je to vlastně šumák. :D

Na čtenářský wishlist jsem si Monte Crista poznamenala, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se k němu dostala. Lépe řečeno odhodlala, protože mi v tom bránil nekonečný seznam knih k přečtení i nepříliš šťastné zkušenosti s francouzskými romanopisci. Moc často nečtu díla francouzských spisovatelů. Do těchto vod jsem párkrát vplula a téměř pokaždé narazila. (Přelouskat díla od Victora Huga nebo od Gustava Flauberta mi dala zabrat.) Ale pár věcí na začátku roku zlomilo můj "odpor".

Knižní úryvek - 55 (Hrabě Monte Cristo)

7. července 2018 v 16:58 | Adele |  Knižní úryvky
Vybrala jsem jednu z pasáží knihy, které mi utkvěly v paměti: scéna v italské opeře, kde jedna z postav přirovná vzhled hraběte Monte Crista k upírovi. (Divadlo + opera + upíři = kombinace, která nesmí chybět ve sbírce knižních úryvků.)


Kniha: Hrabě Monte Cristo
Autor: Alexandre Dumas
Překlad: Milena Tomášková a Jan Vladislav
Vydání: Knižní klub, 2016
Str.: 407 - 410

... Konečně bylo po baletu a opona spadla za zuřivého potlesku nadšeného přízemí.
Dík tomu, že v Itálii je zvykem vsouvat do opery balet, jsou zde přestávky velice krátké, protože pěvci mají čas si odpočinout a převléci se, zatímco tanečníci dělají své piruety a skoky.
Začala předehra k druhému jednání. Při prvních pohybech smyčce Franz viděl, jak se spáč pomalu zvedl a přiblížil k Řekyni, která se otočila, řekla mu několik slov a znovu se opřela o pažení lóže.
Tvář jejího společníka byla stále ve stínu, a Franz nemohl rozeznat ani jediný jeho rys.
Zvedla se opona. Franzovu pozornost pochopitelně upoutali herci a jeho pohled se na okamžik obrátil od lóže krásné Řekyně k jevišti.
Jednání začíná, jak víte, novým duetem: ležící Parisina nevědomky prozradí Azzovi svoji tajnou lásku k Ugovi. Zrazený manžel projde všemi stupni žárlivé zuřivosti a nakonec ženu vzbudí, přesvědčen, že je mu nevěrná, a řekne jí, že se brzy pomstí.