Červen 2018

A-B: Píseň měsíce (Červenec 2018)

27. června 2018 v 13:08 | Adele |  Adminčin box
Naznačila jsem, že pro červenec vyberu Eleonořinu cover verzi The House Carpenter. Plán jsem nezměnila a tady je.

Eleanor Tomlinson - The House Carpenter

Na adresu songu jsem napsala, že to byla láska na první poslech. Hudební provedení je nádherné, z Eleanořina alba se The House Carpenter nejvíc přibližuje soundtracku z Poldarka. Napoprvé jsem ji poslouchala jen zběžně, což znamená, že jsem nevěnovala moc pozornosti textu. Ukázalo se, že text vypráví příběh - takové písně s příběhem miluju! - tragické lovestory.

Píseň vznikla na motivy populární skotské balady s názvem The Daemon Lover a vypráví o osudu mladé ženy, kterou jednoho navštíví její bývalá láska a přesvědčí ji, aby opustila svého muže (ve většině zpracováních to bývá tesař) a dítě. Dívka se nechá zlákat bohatstvím milence a odpluje s ním. Později jejich loď ztroskotá a na prahu smrti se dívčina dozví, kdo je ve skutečnosti milovaný muž, s nímž uprchla. Je to ďábel, který ji bere s sebou do pekla.Eleanor Tomlinson - Tales from Home [CD, 2018]

26. června 2018 v 12:46 | Adele |  Film a TV - Hudba
Předběžná reklama na Eleanořino debutové album mě minulo. Dozvěděla jsem se o něm až na začátku června. Ještě měsíc neskončil a CD je dostupné na youtube.


Knižní sčítání - 02/2018

11. června 2018 v 6:38 | Adele |  Knižní sčítání

V únoru jsem měla v hledáčku díla klasiků: 3 divadelní hry, jednu sbírku povídek od královny detektivek a první díl velkolepé dobrodružné série o tajemném hraběti.


PŘEČTENO ZA ÚNOR 2018:
William Shakespeare: Zimní pohádka
Agatha Christie: Třináct záhad
Moliére: Amfitryon
Arthur Miller: Pohled z mostu
Alexandre Dumas: Hrabě Monte Cristo - 1. díl

Knižní úryvek - 54 (Luxus)

11. června 2018 v 6:15 | Adele |  Knižní úryvky
Po květnovém maratónu s detektivem Joonou Linnou jsem potřebovala změnit žánr. Z krvavých thrillerů jsem přešla na odpočinkovou četbu a rozhodla se pro společnost z Manhattonu na přelomu 19. a 20. století.
Má se jednat o historickou romanci, ale je to spíš vnější fasáda. Z autorčina stylu je cítit duch současnosti odrážející se v některých jednáních postav.
Ale na škodu to být nemusí. Anna Godbersen napsala příběch velmi přímočaře a... no, zjednodušeně. Tím by mohla zaujmout náctileté čtenářky a pak je třeba "oklikou" nalákat na romantické klasičky jako je Edith Whartonová, Louisa May Alcottová, Lucy Maud Montgomeryová potažmo Jane Austenová či sestry Brontëovy.
Začátek byl pro mě rozpačitý. Podařilo se mi do příběhu začíst asi po 60. stránce. Možná jsem si stačila zvyknout na moderně historický styl. Někdy autorka zachytila tehdejší móresy tak akorát, jindy to přepískla.
Vybrala jsem pasáž, ve které je znát, že tohle bylo psáno ženou 21. století.
Navíc je to roztomilý úryvek. Když se vám zalíbí, tak byste mohli dát Luxusu šanci, a jestli vás pojetí "moderní historie" bude iritovat... pak byste se měli knize (sérii) vyhnout velkým obloukem.

Kniha: Luxus
Autor: Anna Godbersen
Překlad: Eva Brožová
Vydání: BB/art, 2011
Str.: 134 - 140

... Jak se koně řítili přes most a nabírali rychlost, Diana se musela chytit sedadla, aby z kočáru nevypadla. Vykřikla, pustila klobouk, který si přidržovala druhou rukou, a křečovitě sevřela bočnici.
Henry se rozzlobeně podíval na Willa. "Co to ten váš vozka vyvádí?" zasyčel na Elizabeth. "Vždyť nás někde vyklopí."
Will jeho poznámku evidentně zaslechl, protože škubl opratěmi, takže koně náhle změnili směr a sjeli z cesty na trávník, kde po chvilce konečně zastavili. Landauer se přitom prudce zhoupl, a kdyby se Diana v posledním okamžiku nechytila Henryho natažené paže, vyletěla by ven.
"Zbláznil jste se? Vždyť se mohla zabít!" zahulákal Henry, pustil Dianu a rozzuřeně se vztyčil.
"Jsem v pořádku, opravdu," ujistila ho Diana suše.
Při prudkém pohybu se jí ale rozvázala stuha pod bradou a právě v tu chvíli se zvedl vítr, strhl jí klobouk z hlavy a hnal ho přes trávník pryč. Zadul jí i do účesu, takže se těžké lokny vznesly do vzduchu a pak jí přistály na ramenou.

Design number 23 - Poldark

10. června 2018 v 10:18 | Adele |  Úpravy na blogu
Slíbila jsem si, že nový design nastavím až poté, co dopíšu článek ke třetí sérii Strika. Úkol jsem splnila a Cormorana s Robin vystřídal Ross s Demelzou.

Dlouho jsem chtěla nastavit na blog záhlaví s Poldarkem. V minulých letech jsem provedla několik pokusů, které nedopadly zrovna valně. Až s tímhle dílkem jsem spokojená. :-) Taky mám radost, že jsem konečně použila design s azurovou barvou. Mořská modř - ideální pro nynější tropické letní dny. Chtěla jsem nechat černou barvu pro hlavní text, ale v bílé jde text na pozadí lépe přečíst.

Vážně mám velkou radost, že jsem probojovala na blog Poldarka. Jestli se mi vzhled neokouká, tak tu možná vydrží i přes podzim. :-D To přeháním. Průměrná výdrž designů se na mém blogu pohybuje mezi dvěma až třemi měsíci. :D


Strike - 3. série (Ve službách zla)

7. června 2018 v 21:46 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
Review ze třetí řady seriálu Strike je dokončený!

Pokud jste nečetli mé dojmy z první a druhé série, tak to můžete dohnat rozkliknutím těchto odkazů:


Strikově detektivní kanceláři se konečně začalo dařit. Dluhy se pomaličku podařilo splatit, seznam klientů je chvályhodně zaplněný a Robin povýšila z asistentky na místo vyšetřovatelky. Pracovní idylku naruší balíček adresovaný Robin, v němž najde kus ženské nohy a od té chvíle nastává zlom. Podnik se začne blížit ke krachu, policie šlape Strikovi na paty a v ohrožení života se ocitá on i Robin.

A-B: Píseň měsíce (Červen 2018)

5. června 2018 v 16:01 | Adele |  Adminčin box
Na začátek (tropického) léta jsem vybrala píseň Ready to Change od irské skupiny Kodaline. Song zazněl v traileru na čtvrtou sérii Poldarka a proto má volba padla právě na něj.

Kodaline - Ready to Change


Ačkoliv je píseň moderní, tak k traileru pasovala a její text celkově vystihuje seriál Poldark, atmosféru 18. století, kdy postavy se topí v emocích, kterým nemůžou dát volný průběh. Ross, Demelza, Elizabeth, Drake, Morwenna, dokonce i George - svým způsobem text sedí na více postav (nebo více párů). Aspoň refrén se hodí na více postav. Celý text přesně zachycuje Demelziny zklamání vůči Rossovi. (Cítím tam zlomené srdce i její rebelující vzdor.)Dorazila Doktorova dcera (Jenny: The Doctor's Daughter)

5. června 2018 v 9:50 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Jenny je tady a připravená helpnout v zachraňování vesmíru!

Na twitteru Big Finish průběžně zveřejňovali plakáty a líbí se mi víc, než obálky ke druhé sérii audio řady The Tenth Doctor Adventures.


Obálka ke scénáři Grindelwaldových zločinů

4. června 2018 v 19:55 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy
Přemítám o tom, že znovu zhřeším a k prvnímu dílu Fantastických zvířat si pořídím i Grindelwaldovy zločiny. Jen se podívejte, jak je ta obálka nádherná! A jsou na ní pěkné odkazy. Hned na hoře lebka připomíná Voldemortovo znamení zla, dále pod nápisem vpravo zámek s iniciálami NF (Nicolas Flamel, NICOLAS FLAMEL!!! Že by se do hry dostal Kámen mudrců?!?!?!) nebo znamení Relikvií smrti dole. :-)

Podle amazonu vyjde scénář 16. listopadu 2018. Hm... vidím to jako kandidáta na dáreček pod stromeček.