Prosinec 2017

A-B: Píseň měsíce (Leden 2018)

30. prosince 2017 v 18:53 | Adele |  Adminčin box
Nevím, jestli budu mít 1. ledna čas na blog, tak sem dám píseň na nový měsíc už teď. ((Vzhledem k mé kolísající aktivitě si ani nemůžu dovolit přednastavovat články - ono to pak vypadá, že kašlu na odpovídání na vaše komentáře. Ale to ne! Já tu jenom nejsem, na vás nekašlu, protože pozitivní odezva od návštěvníků blogu vždycky potěší.)

Amy Manford - Once Upon a December


Píseň z animovaného muzikálu Anastasia patří k mým nejoblíbenějším melodiím z... animáků (stále mám tendenci považovat film za jednu z disneyovek :D). Vybrala jsem verzi nazpívanou Amy Manford, což je akutální alternace Christine v POTO na West Endu. Z téhle verze přímo čiší magičnost okamžiku unášeného vzpomínkami - nádhera!
Tak tedy: na magický začátek nového roku!Knižní sčítání - 10/2017

30. prosince 2017 v 18:47 | Adele |  Knižní sčítání

Nakonec jsem sumarizaci za říjen stihla dřív, než jsem čekala. :D
Uvidíme, jak to dopadne s ohlédnutím za listopadem. Ajej... co nevidět už budu muset sepisovat dojmy z prosincových knih... co naplat, stále jsem ve skluzu. :D

PŘEČTENO V ŘÍJNU 2017:
L. N. Tolstoj: Vojna a mír - 1. svazek
L. N. Tolstoj: Vojna a mír - 2. svazek
The Three Musketeers - zrcadlový text podle příběhu A. Dumase

Knižní sčítání - 09/2017

30. prosince 2017 v 13:31 | Adele |  Knižní sčítání

Jsem to vážně blesk! Po třech měsících jsem se konečně donutila sesmolit dojmy ze zářijové četby. S ohlédnutím za říjen a listopad se budu snažit pohnout, abych neměla velké zpoždění i se sumarizací "knižního roku 2017". :-)


PŘEČTENO ZA ZÁŘÍ 2017:
J. K. Rowlingová: Fantastická zvířata a kde je najít
Daphne Du Maurier: Hospoda Jamajka
G. R. R. Martin: Rytíř sedmi království
Dracula (zrcadlový text podle románu Brama Stokera)

Mamma Mia! Here We Go Again - Trailer

26. prosince 2017 v 10:16 | Adele |  Film a TV - Tipy
Upoutávka na druhý díl muzikálu Mamma Mia! už je tady. Přiznávám, že poprvé, když jsem se dozvěděla, že se chystá filmové pokračování, moc nadšená jsem nebyla. Bezprostředně mi blesklo hlavou: "nastavovaná kaše". Ale protože jsem zvědavá, tak se na film podívám. :D
Trailer se mi celkově líbí, choreografie vypadají skvěle (vypadá to, že se tu bude tancovat snad ještě víc než v jedničce), obsazení taktéž (young version Donny i jejích hochů Sama, Billa a Harryho - Lily James vypadá nádherně, jí to sluší všude, Jeremymu Irvinovi delší sestřich ohromně sekne)... prostě na pohled to vypadá vážně senzačně.
Jen mě zaráží dvě věci:
a) stejné písně, které zazněly v jedničce (I Have a Dream, Dancing Queen, Mamma Mia) - možná se jenom jedná o podklad pro trailer a ve filmu použijí i jiné hity skupiny Abba (well, to že se ve filmu objeví song Mamma Mia mě tolik nezaráží, přece jen se tak muzikál jmenuje) - prostě doufám, že soundtrack nebude jenom vykrádačka jedničky
b) "nepřítomnost" Meryl Streep - podle ukázky to vypadá buď, že je postava Donny posmrti, a nebo není na ostrově protože se z ní stala zpěvačka a trajdá po světě se svou koncertní šňůrou (doufám, že se jedná o druhý případ)
Pozn.: Ještě bych mohla napsat "třetí" zarážející věc: c) Cher v roli matky Meryl Streep - Haha, to jako fakt? Vždyť Cher je jenom o 3 roky starší než Meryl. Haha! :D
Stejně na film jsem zvědavá a docela se těším. Jednička je pro už letní klasika, která pulzuje optimismem a pozitivní energií. Snad i dvojka se povede. O prázdninách to diváci budou moct posoudit. :DThe Nutcracker and the Four Realms - Trailer

26. prosince 2017 v 9:40 | Adele |  Film a TV - Tipy
V listopadu 2018 se do kin dostaví fantasy film na motivy pohádky Ernsta T. A. Hoffmanna Louskáček a myší král. Mně je příběh známý díky baletu Petra Iljiče Čajkovského. Balet jsem viděla v divadle v Brně - ještě když jsem byla na základce, takže už je to nějaký ten pátek - a podívaná to byla úžasná. Pro Vánoce je to příběh jako dělaný a já jsem moc zvědavá na filmové zpracování, které podle upoutávky vypadá jako lákavý mix Alenky v říši divů a Narnie. Na film se moc těším, vypadá to vážně úžasně.
(Plus mě potěšilo i obsazení: Keira Knightley, Matthew MacFadyen, Helen Mirren a Morgan Freeman - prostě paráda.) :DA-B: Knižní nadílka 25. 12. 2017

25. prosince 2017 v 1:01 | Adele |  Adminčin box
Krásný druhý svátek vánoční!

Štědrý den je za námi, kapr snězený, cukroví načaté, dárečky rozbalené a trochu štedrovečení atmosféry ještě navodím na Boží hod.
Slíbila jsem vám knižní dárečky, na blogu už jsem je zveřejnila, tak jen zrekapituluju, co si můžete jít rozbalit:
L. N. Tolstoj: Kreutzerova sonáta v PDF

25. prosince 2017 v 0:28 | Adele |  e-knihovna
Dnešní nadělování uzavírá novela od jednoho z nejklasikovanějších klasiků mistra Lva Nikolajeviče Tolstého.W. Collins: Žena v bílém v PDF

25. prosince 2017 v 0:22 | Adele |  e-knihovna
Čtvrtým dárečkem je tajemný román Wilkieho Collinse, který se zasloužil o založení detektivního žánru. Navíc v sobě příběh nese nádech romantiky a trochu mi připomíná díla Charlese Dickense. Romantická detektivka je pro mě jasná volba. A co pro vás? Jestli jste si odpověděli kladně, tak rozhodně neváhejte a rozklikněte článek. :-)A. S. Puškin: Evžen Oněgin v PDF (J. Hora)

25. prosince 2017 v 0:17 | Adele |  e-knihovna
Tohle je potřetí, co sem dávám text Evžena Oněgina. Poprvé jsem se s vámi podělila o překlad Olgy Maškové (ZDE) a podruhé jsem do rubriky zařadila libreto k opeře P. I. Čajkovského (TADY). Do třetice se můžete seznámit s (řekla bych že nejslavnějším) českým překladem od Josefa Hory.


N. S. Leskov: Lady Macbeth Mcenského újezdu

25. prosince 2017 v 0:09 | Adele |  e-knihovna
Dále vám nabízím mrazivou povídku Nikolaje Semjonoviče Leskova, která byla několikrát zfilmovaná a která posloužila jako námět pro operu Dmitriho Dmitrijeviče Šostakoviče.
Lady Macbeth Mcenského újezdu je velmi brutální povídka plná drsných emocí. Ruskou (klasickou) literaturu mám ráda, a Leskovovo dílo by se dalo přirovnat třeba k mrazivě psychologickým dílům Dostojevského, ale v Lady Macbeth nalézám i krutý naturalismus Emila Zoly. (Srovnání s Terezou Raquinovou je opravdu nasnadě - tam hlavní hrdinka taky vraždila kvůli vášnivé lásce.)