Listopad 2017

Knižní úryvek - 51 (DW: Dávný čas)

30. listopadu 2017 v 8:42 | Adele |  Knižní úryvky
Závěrečný díl Kronik půvabu mi udělal velikou radost, a proto si zaslouží mít své místečko v knižních úryvcích.

Vybrala jsem ukázku, v níž můžete (konečně) vidět klasického Doktora, jak vysvětluje své společnici střípky z tajů vesmíru - a neobjevuje se jen jako figurka do počtu, s níž spisovatelé neví, co si s ní počít. :-)
Taky bylo u Dávné času hezké, že Clara nepůsobila jako by spolkla všechnu moudrost světa. :-)
Třetím důvodem je zachycení vedlejší postavy - astronavigátorky Jem 428. V knihách mě moc často nezaujmou vedlejší postavy, takže i díky tomu byl Dávný čas pro mě milým překvapením. :-)

Kniha: Dávný čas
Autor: Trevor Baxendale
Překlad: Tomáš Oakland
Vydání: Jota, 2017
Str.: 23 - 25

... Téměř přímo pod holografickým prohlížečem stála dlouhá, nízká lavice připomínající pohovku, obklopená shlukem všemožných přístrojů. Na kontrolních panelech poblikávala světélka a z povrchu této "pohovky"
stoupala změť drátů zapojených do průhledné báně. Pod ní, jako dáma ve starém kadeřnictví, seděla ta nejkřehčeji působící ženuška, kterou Clara viděla. Měla hladkou, mléčnou pleť, skřítkovské rysy a na sobě upnutý pracovní oděv s vysokým límcem. Její velké mandlové oči, úplně bílé oči zíraly upřeně vpřed. Clara však vycítila, že i přes svou znepokojující bledost vnímají věci, které lidské oči vnímat nedokáží.
"Náš astronavigátor," pokračoval Laker tišším hlasem, jako by se obával, že ženu vyruší.
"Klon?" prohodil Doktor nelibým tónem.
"Zdravím," pronesla žena v křesle. Hlas měla tichý, ale melodický. "Vy musíte být Doktor. A vy... Clara. Já jsem Jem 428. Těší mě."
"Ahoj," opáčila Clara trochu zaraženě. Nevzpomínala si, že by ji někdo představil jménem.
"Čtu vám myšlenky," vysvětlila Jem s úsměvem. "Ale nebojte - mám jen základní telepatické schopnosti. Nevnímám nic než povrchové vjemy - žádná velká tajemství."
"No... to je dobře."

A-B: Píseň měsíce (Prosinec 2017)

29. listopadu 2017 v 11:17 | Adele |  Adminčin box
Ještě využiji toho, že mám čas na internet a nastavím píseň měsíce o něco dřív. :-) (Kdo ví, kdy se sem zase dostanu. :D Tak se kdyžtak nedivte, kdybych dlouho neragovala na komentáře. :D)

Ke konci listopadu mě (znovu) popadla lan-del-reyovská horečka a znovu jsem se svezla na emoční vlně nadané interpretky. Následujícím výrokem se dozajista budu opakovat, ale co, znovu to napíšu. :-D Až na pár výjimek si skladby do playlistu vybírám podle toho, jestli mě zaujmou na poslech, ne na základě toho, kdo to nazpíval. No a Lana Del Rey patří do té malé skupinky osvědčené klasiky, která mě svou tvorbou nadchne.
Proto jsem pro aktuální měsíc vybrala od Lany skladbu, kterou to všechno začalo.

Lana Del Rey - Dark Paradise

Z Laniných skladeb, z její hudby i textů vyzařuje melancholie, většina děl v sobě nese příběh tragické romance a svou tvorbu zabalí do hávu půvabu a elegance. Dokonce i texty s rebelující duší jsou velmi elegantní, na venek opravdu křehké. :-)
Dark Paradise je, jak jsem již prozradila, moje srdcovka. Poprvé jsem skladbu slyšela, když jsem na youtube projížděla fanvidea - tuším, že to bylo k Once Upon a Time. Hudba mě učarovala hned napoprvé a po pozornějším poslechu mě text nechal docela okouzlenou. :D Časem jsem narazila i na demo verze a každá z nich se mi zalíbila stejně jako originál. První demo verze svým energičtějším charakterem, díky níž je skladba víc happy. Druhá demo verze, si mě získala zase pro svou zlatou střední cestu, která se pohybuje na pomezí trýznivějšího originálu a šťastnější demo verze "number one". Přesto se v její jemnosti objevují znepokojivé záblesky (dead like you...).Trust me, I'm the Doctor (13th Doctor)

29. listopadu 2017 v 10:47 | Adele |  Adminčina grafika
Je to podruhé, co jsem vytvořila design s Desátým a Dvanáctým Doktorem. Ale na Třinácku nezapomínám. Tady je výtvor s "Doktorkou". :-)

- seriál: Doctor Who
- postava: Třináctý Doktor (Jodie Whittaker)Design number 21 - Whoniverse

29. listopadu 2017 v 10:33 | Adele |  Úpravy na blogu
Z prosluněné podzimní scenérie se blog přesunuje střemhlav do zářivého vesmíru plného hvězd a modrofialových tónů barev. Na tuto plavbu se vydaly postavy z universa Desátý a Dvanáctý Doktor se svými společnicemi Rose Tyler a Clarou Oswald. (Chtěla jsem mít k Rose přidat sluníčkovského Devátého Doktora, ale když jsem uviděla "tulící" fotku s Billie a Davidem, tak jsem neodolala. :D Uznejte sami, že jsou na ní rozkošní. :D)

Design jsem vytvořila před delší dobou (data na computeru mě informují, že to bylo v dubnu). Nový vzhled jsem si schovávala do zásoby, a tak je teď tady. Prozatím jsem naplánovala, že tady bude do konce vánočních svátků, ale teď... nevím, nevím... asi se mi s ním nebude chtít tak rychle rozloučit.


DW: Christmas Special [2017] - Preview

18. listopadu 2017 v 13:20 | Adele |  Film a TV - Tipy
Seznam seriálů a filmů mám nabitý k prasknutí. Na některá dílka si udělám čas později, na jiná se zaměřím dříve. A vánoční speciál Doctora Who bude jedním z těch, které nebudu dlouho odkládat. Těším se na spolupráci Dvanáctky s Jedničkou, na Marka Gatisse a samozřejmě na Třináctou Doktorku. :-) (Jsem zvědavá jestli se v epizodě jen mihne, nebo bude mít v příběhu větší prostor.)

BBC láká - kromě traileru - i krátkou ukázkou z epizody. (Ach, vánoční speciály jsou neskutečně milou tradicí ze strany BBC a dělá mi ještě větší radost to, že ji přejímají i jiné seriály z jiných TV stanic. Velice se těším na vánoční speciál k seriálu Victoria.)


DW: Kroniky půvabu (knižní trilogie)

17. listopadu 2017 v 14:28 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy

Minulý týden jsem přečetla finále trilogie Kroniky půvabu a nyní sumarizuji své dojmy nejen z posledního dílu, ale také z celé třídílné série. A dokud mám náladu, tak se o ně podělím i na blogu. :-)

Kroniky půvabu:
1. Královská krev (Una McCormacková)
2. Generace velkého třesku (Gary Russell)
3. Dávný čas (Trevor Baxendale)

Upozornění: V knižním sčítání jsem něco málo napsala o Královské krvi a Generaci velkého třesku, takže se budu trochu opakovat.

Jednotlivé díly jsou k sobě spojeny velmi volně. Každý z autorů má jiný styl psaní, chtě nechtě jsou i hlavní postavy podány odlišným způsobem a výsledná série je tak dosti nevyrovnaná. Nadšenec do sci-fi prahnoucí po něčem literárně hodnotnějším může být zklamaný. Vesměs všechny knihy DW (co vyšly v češtině) jsou "odpočinkovky". Seriál je určen také pro mladší čtenáře, a to je zajisté důvod, proč jsou psány přímějším (= jednodušším) způsobem.
Rozhodně vás nechci od Kronik odrazovat, to v žádném případě. Pokud si chcete zkrátit čas, než vyjdou nové epizody (na letošní vánoční speciálně se ohromně těším!), pak dejte Kronikám půvabu šanci. Nebo alespoň jedné z knih. Můžete si knihy přečíst v jakémkoli pořadí, je to celkem jedno. Všechny příběhy se točí kolem tajemného artefaktu jménem Půvab, ale každý z nich má uzavřenou dějovou linii.

Howards End - Trailer [2017]

17. listopadu 2017 v 13:42 | Adele |  Film a TV - Tipy
Letmo jsem se zmínila, že stanice BBC chystá do svého vysílání zařadit novou adaptaci románu E. M. Forstera Howards End (v češtině vyšla literární klasika pod názvem Rodinné sídlo). Už je to tady.
12. listopadu měla premiéru první epizoda na BBC One. Minisérie bude mít celkem 4 díly. Tentokrát na to nezapomenu a v neděli (respektive v pondělí) budu vyhlížet druhou epizodu. :-)

Milovníci "period drama" neváhejte a připište si tento kousek na svůj seznam. :-)Do I Have Any Choice? (Christine Daaé)

10. listopadu 2017 v 19:13 | Adele |  Adminčina grafika
Opět přidávám do své sbírky dílko s Christine.

- muzikál: The Phantom of the Opera
- postava: Christine Daaé (Gina Beck)The Crown Season 2 - Trailers

8. listopadu 2017 v 12:28 | Adele |  Film a TV - Tipy
Pravděpodobně nastal čas zpátečně docenit seriál The Crown. V minulém zimním Watchlistu (ZDE) jsem si trošičku postěžovala, že mě seriál moc nechytl. Opravdu jsem měla se sledováním počkat. :-) Ale teď mám pocit, že jsem se dostala do té správné nálady na historické drama a britskou politiku.
První trailer na druhou sérii vyšel už v srpnu a včera Netflix na youtube zveřejnil druhou verzi, která se mi líbí ještě víc než ta předchozí.

Druhá série vychází 8. prosince 2017.


Začíná druhá sezóna The A Word

8. listopadu 2017 v 11:25 | Adele |  Film a TV - Tipy

Už jsem si myslela, že se pokračování The A Word bude vysílat až další rok. A přece se letos vlistopadu objeví na obrazovkách. :D Jen bych byla raději, kdyby oznámení vyšlo alespoň s měsíčním předstihem, abych se měla dopředu nač těšit. :-) Druhá série totiž odstartovala včera večer na BBC One.

První řada byla výborná po všech stránkách. Dějová mezera mezi první a druhou sérií je dva roky, takže jsem zvědavá, kam se za tu dobu rodina Hughesových posunula nejen ve výchově nejmladšího synka Joea, který trpí autismem, ale také ve svých vztazích.

Další informace o seriálu a autismu si můžete přečíst ZDE. Na téma autismus (a pro fanoušky Christophera Ecclestona) vám doporučím rozhovor Chrise s Gerardem Grovesem, který se zaučuje ve štábu BBC a který má Aspergerův syndrom (spadající do kategorie autistického spektra - více o dělení PAS najdete TADY). Gerarda přivedl k filmové branži seriál Doctor Who a s velkým nadšením se setkal s Chrisem - který je Gerardovým nejoblíbenějším představitelem Doktora. Poprvé si ti dva popovídali v březnu 2016 a nyní po 18 měsících se sešli podruhé. V prvním interview se točilo kolem postavy Maurice, kterou hrál Chris v The A Word a Gerardově cestě k filmu a střípky jeho dětství spojené s Aspergerem a Doctorem Who. (Přehrajte si pěti minutové video ZDE.) Podruhé se jejich rozhovor vydal víc do hloubky (dokonce se tu objevila krátká ukázka ze druhé série) a podařilo se jim to udělat skvělou formou. Vypadá to, jako by ti dva si přišli popovídat nad hrnkem kafe o seriálu o svém dětství. Není to klasický "strojený" rozhovor, kdy jeden člověk zpovídá hereckou hvězdu.It's Fantastic! :D Až mě zamrzelo, že video má jen šest minut. (Pro zhlédnutí druhého videa klikněte SEM.)