Říjen 2017

A-B: Píseň měsíce (Listopad 2017)

31. října 2017 v 23:39 | Adele |  Adminčin box
Po prázdninách jsem měla jeden perný den za druhým. (V dohledné době mě odpočinek nečeká a vážně nevím, kolik výpadkových týdnů blog ještě postihne.) Neměla jsem ani sílu (ani náladu) utíkat na blog. Maximálně jsem byla schopná vypsat informace do boxu v menu. Tahle designová úprava se mi docela osvědčila. Menu box se stal ideálním místem pro sepisování věcí, které mi vyplnily volný čas (a tím pádem díky kterým je moje aktivita tak mizerná). Knihy, seriály, audioknihy... je toho docela hodně. Ok, utínám další vodopád výmluv a navíjím nit zpátky k hlavnímu tématu.

K náladě podzimního dessu mi nejlépe pasuje vážná hudba, ale mám nutkání výběr hudby trochu oživit a snažila jsem se upřít pozornost k jinému žánru. Chtěla jsem něco veselejšího, co je svižné, na co se dá tančit... a k finálnímu výběru mi pomohla filmografie Alana Rickmana. V listopadu zde bude řádit Rasputin od Boney M.

Boney M - Rasputin


Hudba je to neskutečně chytlavá a jako milý bonus vám její text odvypráví příběh tajemného léčitele, který měl ohromný vliv na poslední členy dynastie Romanovců. (A s jakým vtipným nadhledem - což je další přednost textu.)

... Ra Ra Rasputin
milenec ruské carevny
byl to chlápek, kterému přeskočilo
Ra Ra Rasputin
největší ruský milovník
byla to ostuda, jak to s ním bylo dál...

Na youtube jsem vybrala speciálně video se záběry z filmu, kde hrál Rasputina Alan Rickman. Video je absolutně skvělé a potěšilo mě, že jsou v něm přidané titulky. Docela mě pobavil komentář, v němž se jeden z uživatelů svěřil, že tohle video jim učitelka dějepisu pouštěla v hodině. Myslím, že vy to tolik prožívat nebudete, ale já myslím, že je to naprosto senzační! Je to úžasná pomůcka pro učení historické látky a zároveň je to poklona pro autora videa. :-)
(Netřeba dodávat, že Alan je jako Rasputin absolutely best!)A-B: Skladatel měsíce - Výběr 3/4 (Říjen 2017)

17. října 2017 v 6:37 | Adele |  Adminčin box
Vivaldiho měsíc třetí týden patří koncertu pro housle, smyčcový orchestr a basso continuo v e moll s názvem "La Stravaganza". Pro housle mám prostě slabost. Stejně jako pro klavír. Takové kousky mi padnou do noty.

Mrkla jsem se na internetu na seznam jeho díla a málem mi spadla brada. Upřímně, jak je možné, aby tohle složil jeden člověk za celý život. Jste-li zvědaví jako já, tak rozklikněte následující odkaz a projděte si soupis sami. https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_skladeb_Antonia_VivaldihoKnižní sčítání - 08/2017

10. října 2017 v 6:31 | Adele |  Knižní sčítání


PŘEČTENO ZA SRPEN 2017:
Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm
Stieg Larsson: Dívka, která kopla do vosího hnízda
Truman Capote: Snídaně u Tiffanyho
Nicholas Sparks: Zápisník jedné lásky

A-B: Skladatel měsíce - Výběr 2/4 (Říjen 2017)

10. října 2017 v 5:33 | Adele |  Adminčin box
Houslový koncert A dur vystřídá Sonata D dur "La Follia". Doporučuji vám přečíst si pár slov k tomuto hudebnímu tématu na wikipedii. (Odkaz rozklikněte ZDE.)
Pomalé až něžné tempo se tu střídá s teperamentními pasážemi. Zvláštní pozornost věnujte části začínající zhruba v 7 minutě a 35 sekundách. (WOW! Jak ďábelské tempo a ještě k tomu v tehdejší době... skoro to vypadá, jak předchůdce metalové hudby.) :DPřipravuje se Jarmark marnosti (Vanity Fair, 2018)

9. října 2017 v 6:30 | Adele |  Film a TV - Fotky
Britská televizní stanice ITV začala natáčet adaptaci románu Williama Makepeace Thackeraye Vanity Fair, který v češtině vyšel pod názvem Jarmark marnosti. Přesné datum je prozatím neznámé. Oznámeno bylo obsazení (které si budete moct přečíst na stránkách uvedeném ve zdroji) a zveřejněna byla první fotografie. Na ní je Olivia Cooke, která se zhostí postavy Becky Sharpové a sekunduje jí Tom Bateman v roli kapitána Rawdona Crawleyho.


Vánoční koleda v podání RSC

8. října 2017 v 5:51 | Adele |  Divadlo - Videa + CD + Audia
Vida, vida. Dickensova Vánoční koleda bude letos pobývat v kině i na prknech divadla pod taktovkou Royal Shakespeare Company. Novou adaptaci vytvořil David Edgar a v hlavní roli Ebeneezera Scrooge se představí Phil Davis, kterého má většina seriálových fandů v povědomí díky jeho účinkování v první epizodě Sherlocka a díky Poldarkovi, kde hrál Juda Payntera, sludu kapitána Rosse Poldarka.

Tohle je jeden z nejlepších divadelních teaserů. Trvá jen 30 sekund, ale tajemná atmosféra kouzla vánočních svátků je v něm zachycena dokonale.Premiéra je naplánovaná na 27. listopadu 2017 a na repertoáru má vydržet do 4. února 2018.

Design number 20 - Autumn Mood

3. října 2017 v 20:21 | Adele |  Úpravy na blogu
S novým designem se ladím na nové roční období. S minulým vzhledem jsem se těžko loučila. Prvně jsem chtěla "podzimní náladou" zahájit září. Později jsem si řekla, že změnu provedu první podzimní den. Nakonec jsem to nechala až na říjen.
Větší oříšek pro mě představoval výběr fotky na vrcholek menu boxu. Podzim jsem chtěla mít spojený s tématem Nebezpečné známosti. Upravovala jsem foto s Alanem Rickmanem z divadelní inscenace, kde hrál Valmonta. Nakonec jsem odběhla k Mesmerovi, kde Alan ztvárnil titulní roli. Promo fotka ke zmíněnému filmu se mi líbila k designu nejvíc, a tak je ve výsledku tady.

Podzimní zátiší pro pozadí blogu jsem našla na stránkách 7-themes.com (odkaz můžete rozkliknout ZDE).
Ikonku pro avatar jsem vybrala malbu Franze Xavera Winterhaltera, na níž je vyobrazena ruská pianistka a sopranistka Naděžda Rimskaja-Korsakovová (info má z TÉTO stránky).A-B: Skladatel měsíce - Výběr 1/4 (Říjen 2017)

3. října 2017 v 20:07 | Adele |  Adminčin box
Říjen věnuji Antoniu Vivaldi a první týden bude patřit houslovému koncertu A-dur, který bude v menu boxíku tento týden. Další týden ho vystřídá jiná skladba od Vivaldiho.
Vybrané písně mi posloužily jako inspirace k vytvoření nového designu s podzimní náladou.