Srpen 2017

En Kongelig Affære [2012] - Maškarní ples

22. srpna 2017 v 8:08 | Adele |  Film a TV - Hudba

Konečně jsem dopsala tento příspěvek, který mi na blogu v rozepsaných člácích strašil od začátku roku. :-)

Je s podivem, že jsem ještě nepřidala do rubriky plesovou scénu z Královské aféry. Maškarní ples se okamžitě zařadil mezi mé nejoblíbenější taneční/filmové scény. Ocení ji hlavně romantické dušičky. :-)

Většinou ve filmech taneční scény s hlavní milostnou dvojicí zachycují okamžik vzájemné přitažlivosti. Tanec Johanna (Mads Mikkelsen) s Caroline (Alicia Vikander) není výjimkou, přesto nabízí i něco víc. Celá pasáž skvěle vystihuje jejich rodící se vztah (pokud se vám to zdá jako silné označení, tak tedy vzájemnou náklonnost). A to začíná ještě před samotným tancem. Vyvarujete-li se fangirl výlevům, tak neklikejte celý článek. :D

Knižní úryvek - 49 (Volání kukačky)

19. srpna 2017 v 6:39 | Adele |  Knižní úryvky
Strike si ani ne za dva týdny odbude svoji premiéru a na internetu se objevilo pár ukázek z The Cuckoo's Calling. Já jsem vybrala jednu scénu, která se mi nesmazatelně vryla do paměti. A tou je první setkání Cormorana s Robin. Při té příležitosti můžete video srovnat s knižním úryvkem. :-)

Kniha: Volání kukačky
Autor: Robert Galbraith
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Vydání: Plus, 2014
Str.: 18 - 23

... Už sahala po zvonku, když se černé dveře zevnitř prudce otevřely a na ulici z nich vyběhla nějaká žena. Na jednu nebo dvě zvláštně znehybnělé vteřiny si pohlédly zpříma do očí, neboť se obě snažily ustát srážku. Robininy smysly byly onoho kouzelného rána nezvykle vnímavé; zlomek vteřiny, v němž ten bílý obličej zahlédla, v ní zanechal takový dojem, že si o několik okamžiků později, když se jim podařilo na poslední chvíli snad o centimetr vyhnout a tmavovláska odspěchala ulicí pryč, zahnula za roh a zmizela jí z dohledu, pomyslela, že by ji dokázala dokonale nakreslit po paměti. Nešlo jen o ne​o byčejnou krásu tváře, která se jí vtiskla do paměti, ale také o její výraz: rozlícený, avšak zvláštně rozjařený.
Robin stačila zachytit dveře dřív, než se zavřely, a vstoupila na ošuntělé schodiště. Staromódní, točité kovové schody stoupaly ve spirále vzhůru kolem podobně zastaralého klecového výtahu. Soustředila se, aby se jehlovým podpatkem nezachytila v kovové mřížce schodů, a pokračovala na první odpočívadlo, kde prošla kolem dveří se zalaminovaným a zarámovaným plakátem s nápisem Crowdy Graphics. Šla dál nahoru. Teprve když došla až k proskleným dveřím o patro výš, napadlo Robin vůbec poprvé, v jakém podniku má asi tento týden pomáhat. V agentuře jí nic neřekli. Jméno napsané na papírku venku u zvonku bylo tady vyryto do skleněné výplně dveří: C. B. Strike. A pod ním slova soukromý detektiv.
Robin zůstala chvíli zaraženě stát s pootevřenou pusou, zažívala chvilku úžasu, kterému by nikdo, kdo ji znal, nerozuměl. Nikdy se žádnému člověku (dokonce ani Matthewovi) nesvěřila se svou celoživotní, tajnou dětskou touhou. A zrovna dnes se jí ta touha splní! Připadalo jí to, jako by na ni mrkl sám Bůh (což rovněž tak trochu spojovala s kouzlem dnešního dne, s Matthewem a prstenem; i když, přísně vzato, neměly ty věci vůbec nic společného).
Vychutnávala si ten okamžik a velice pomalu se ke dveřím s vyrytým nápisem blížila. Natáhla levou ruku (safír v tlumeném světle potemněl) ke klice; ale dřív než se jí dotkla, se skleněné dveře rovněž prudce rozletěly.

Strike: The Cuckoo's Calling - Trailer

18. srpna 2017 v 6:13 | Adele |  Film a TV - Tipy
Je to tady!!! První trailer na seriál o Cormoranu Strikovi a jeho první/knižní případ Volání kukačky.

Překvapil mě rozpis vysílání jednotlivých epizod. Nebudeme muset na jednotlivé díly čekat celý týden. Volání kukačky se na obrazovkách objeví v těchto intervalech:
1. epizoda - 27. 8. 2017
2. epizoda - 28. 8. 2017
3. epizoda - 3. 9. 2017Killgrave se vrací do 2. série Jessicy Jones

17. srpna 2017 v 7:30 | Adele |  Film a TV - Fotky
Na internetu se šířily spekulace, že si David zopakuje roli Killgrava. Teď už je to oficiální a já se na druhou sérii Jessicy těším ještě víc. (Buďto se objeví na chviliku ve flashbacku nebo se vrátí v plné síle jako jeden z hlavních záporáků. Nemožné to není, nezapomínejme, že tohle je komiksový svět.)


Victoria - Trailer na 2. sérii

17. srpna 2017 v 7:13 | Adele |  Film a TV - Tipy
Trošičku jsem první řadu o britské panovnici kritzovala. Přece jen jsem čekala, že výsledek bude biografie s jemným nánosem sladké šlehačky a ono ve výsledku tam bylo té šlehačky mnohem víc než historické přesnosti. Však přikrášlené to bylo moc hezky, to uznávám, a teď když jsem poučená o tom, jakým směrem se toto dílo rozhodlo ubírat, tak si pokračování seriálu užiju víc.


Premiéra a nové fotky z 1. řady seriálu Strike

16. srpna 2017 v 7:47 | Adele |  Film a TV - Fotky
Novinky ke Strikovi předčily moje očekávání. Stanice BBC odvysílá první epizodu už na konci srpna! (V diáři jsem si zakroužkovala datum 27. srpna.) A ještě jsem našla na twitteru nové fotky, dvě ze seriálu a jednu promo fotku Corma a Robin. Jedna lepší než druhá. BBC mi zase dělá radost. :-D


Jane Bennet - I Always Speak What I Think

13. srpna 2017 v 22:53 | Adele |  Adminčina grafika
Sladká Jane z románu Pýcha a předsudek v grafickém výtvoru.

film: Pride & Prejudice, 2005
postava: Jane Bennet (Rosamund Pike)

"Je to pravda! Jsi hned připravená myslet si o každém to nejlepší. Nikdy nevidíš na nikom ani chybičku. V tvých očích je celý svět dobrotivý a laskavý. Ještě jsem nezažila, že bys o někom řekla něco nepříjemného."
"Nechci nikoho neuváženě odsuzovat, avšak netajím se s tím, co si myslím."
(Pýcha a předsudek, str. 12)


Mluvené slovo za červen 2017

9. srpna 2017 v 9:06 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace

POSLECHNUTO:
Audioknihy: Pád do temnot, Ve službách zla


Vilma Kadlečková: Pád do temnot (2017)
- vydavatelství: OneHotBook
- stopáž: 20 hod. a 55 min.
- čtou: Jaroslav Plesl, Jana Stryková, Klára Issová, Kristýna Frejová, Valérie Zawadská, Jan Vlasák, Dana Novák Pešková, Michal Balcar, Andrea Černá, Martina Krátká a Petr Vršek.
Pád do temnot je pro mě (prozatím) nejlepším dílem série Mycelium. U prvního dílu mi chvilku trvalo, než mě vyprávění vtáhlo do příběhu. Asi první čtvrtina, pak už to bylo dobré a konec mě hodně navnadil na pokračování. Z druhého dílu jsem byla trochu zklamaná. Děj stál jako by na mrtvém bodě a stále se v něm omílaly věci z první části. Takže mi nevadilo, že jsem si musela na Pád počkat. Ale kredity k dobru musím přiznat Tahmed, protože bez jejího doporučení bych se sérií nejspíš skončila. Třetí kniha má skvělý spád, vynořují se nové postavy a konečně jsem měla pocit, že se "začíná něco dít". U tohoto dílu jsem si uvědomila jednu věc, která měla nejspíš podíl na tom, proč mi první (a především) druhý díl moc nesedl. U Pádu do temnot jsem si uvědomila, že mě nebaví kapitoly z pohledu Lucase Hildebrandta. No, to moc dobré není, když se jedná o hlavního hrdinu. Nejde o to, že bych neměla ráda postavu Lucase po charakterové stránce. Chápu, že Lucas, který trpí nevyléčitelnou nemocí bude většinu doby rozebírat v hlavě svůj zdravotní stav (nebo vzpomínky na jeho tyranského otce). Jenže když první a druhý díl obsahoval většinu kapitol z jeho pohledu, tak se mi to zdálo všechno na jedno brdo. S radostí jsem vítala části, kdy autorka vyprávěla z pohledu někoho jiného. Naštěstí se tohle neopakovalo u Pádu. Za to dávám oba palce nahoru. :-) A navíc nadšeně tleskám nad tím, že Kamëlëmöernü dostala v tomto díle větší prostor. :-) Jedná se o moji nejoblíbenější postavu ze série a doufám, že i v dalších dílech se bude objevovat tak často, jako tady.

Game of Thrones: Hands of Gold

8. srpna 2017 v 6:34 | Adele |  Film a TV - Hudba
U některých seriálů mám tendenci odkládat jejich sledování, takže to dopadne tak, že nemívám mezi epizodami 7 denní pauzy a zkouknu všechno naráz. Game of Thrones je čestnou výjimkou. U "GOTka" nevydržím čekat do odvysílání všech epizod, abych si mohla udělat 10 hodinový maratón. Sice to čekání bývá někdy (tedy hodně často) nesnesitelné, ale zároveň si více cením sledování jednotlivých epizod. Včera ráno jsem si přehrála 4. díl a po dlouhé době se mi stalo, že jsem u sledování měla husí kůži. (Moje review ve watchlistu za léto bude vrnět blahem. :D) Hned jsem si musela pustit teaser na další díl a v nabídce se mi na youtube objevily cover verze nové písně ze sedmé série od Eda Sheerana, který si zahrál menší roli - jednoho z vojáků z lannisterských řad. Píseň o Tyrionovi a Šae jsem si z knihy vůbec nepamatovala. (Hm, kihy bych si se svojí děravou pamětí měla připomenout, ale kde na to brát čas?!) Začala jsem listovat a helemese! Ani ne za 5 minut, jsem překlad našla. To mě překvapilo, připravila jsem se na to, že mi nějaký čas zabere. :D
Český text Hands of Gold jsem našla ve třetím dílu ságy (Bouře mečů), o jehož překlad se postarala Hana Březáková. V originálu ji nezpívá neznámý voják se svými kumpány, ale Tyrion v žaláři - den před božím soudem, kdy má o jeho vině/nevině rozhodnout souboj mezi Gregorem Cleganem (reprezentující obžalobu) a Oberynem Martellem (který je Tyrionovým šampionem). V této části s hořkostí vzpomíná na svoji milenku Šae, která u přelíčení svědčila proti němu. Text je krátký a to kvůli tomu, že si ji Tyrion celou nezapamatoval.

A-B: Píseň měsíce (Srpen 2017)

7. srpna 2017 v 21:50 | Adele |  Adminčin box
Začínám s novým výmyslem a jsem zvědavá, jak dlouho mi to vydrží. Koketovala jsem s myšlenkou, že bych založila rubriku pro "hudbu", ale kvůli omezenému času to neudělám a namísto toho se budu věnovat oblíbeným hudebním kouskům v adminčině boxu. Do "svého" boxu si můžu dávat dá se říct cokoliv. Je to místo pro můj deníček i blogová oznámení pro čtenáře, tak proč ne?
Bez hudby nemůžu žít. Pořád musím něco poslouchat. Když se mě někdo zeptá, co poslouchám, tak mu neodpovím název určitého žánru nebo interpreta. Můžete na mém počítači najít mišmaš zahrnující rock, pop, metal, jazz i vážnou hudbu, r'n'b,v ojedinělých případech i hip hop a (hlavně) hudbu z muzikálů, filmů a seriálů.
Největší slabost mám pro písně, jejichž text vypráví nějaký příběh. Takovým případem je skladba, kterou jsem vybrala pro tento měsíc.

Loreena McKennitt - The Highwayman


Kanadská skladatelka a interpretka napsala tuhle písně jako adaptaci stejnojmenné básně anglického spisovatele Alfreda Noyese (Noyeho? Noyea? Omluvte mě za špatné skloňování.) O básníkovi jsem do této chvíle neslyšela, což se mi poslední dobou stává docela často. Asi bych se měla zapsat na nějaký kurz literárních klasiků, abych dohnala znalostní mezery. (Ale abych to dotáhla k plné spokojenosti, tak by to musely být jednotlivé kurzy s určitými zaměřeními: na určitá období určitých zemí - stačili by mi britští autoři a ruští klasikové.)
Báseň vypráví příběh dvou milenců se smutným koncem. Dcera hostinského se zamilovala do loupežníka a v tajnosti se schází. Jenže je tu ještě jeden mladík, který po krásné Bess touží. Jednou v noci je pozoruje a vyslechne, jak si plánují útěk. Ze žárlivosti vše vyklopí vojákům, kteří se snaží lupiče dopadnout. Ti na něj další noc nastraží past. Bess chtějí použít jako návnadu. Nepočítají s tím, že Bess jejich léčku překazí. Zastřelí se a tím výstřelem varuje svého milého, který obrátí koně a odjede pryč. Další den se dozví o smrti Bess a v záchvatu vzteku se vrátí zpátky. To se mu stane osudným. Od té doby slyší lidé za zimních nocí, jak po cestě ujíždí kůň s jezdcem, který pak zaklepe na okno hostince.Překlad písně si můžete přečíst TADY.