Červenec 2017

DW: 13. Doktor - J. Whittaker

17. července 2017 v 17:50 | Adele |  Film a TV - Tipy
Kdybyste se mě zeptali na seznam mých nejoblíbenějších seriálů, pak by s něm bezpochyby figuroval Doctor Who. A jako správný fanda jsem byla zvědavá na oznámení nové reinkarnace hlavního hrdiny. Fanoušci hodně spekulovali a já jsem nebyla výjimka. Říkala jsem si, že nový Doktor bude buďto zrzek (skoro každý Doktor z obnovených sérií si postěžoval na to, že nemá zrzavé vlasy) nebo černoch (když si to vezmete, tak obecně bývají hlavní hrdinové v seriálech většinou běloši, a když se podíváte hlouběji do minulosti do filmého průmyslu, tak zlatá éra Hollywoodu neobsazovala černochy téměř vůbec) a nebo to bude žena (kdyby se v příběhu neobjevila Missy, tak by mě to ani nenapadlo). U všech třech možností jsem byla na vážkách, ale o jedné možnosti jsem si byla hóódně jistá. O tom, že herce, který nového Doktora ztvární nebudu od nikud znát. O této čtvrté možnosti jsem byla nejvíc přesvědčená a ta se paradoxně nesplnila.

Třináctkou se stala herečka Jodie Whittaker, kterou si pamatuju ze seriálu Cranford a Accused (+ vím, že hraje v Broadchurch, takže později ji budu "znát" i z odtud). A i když jsem polemizovala o tom, že by se novým Doktorem mohla stát žena, tak jsem v to podvědomě moc nevěřila. Přece jen je to trochu riskantní tah. Když si vzpomenu na svoji vlastní reakci při představě ženy jako Doctora Who, tak jsem si říkala "ne, ne, ne, prosím, tohle nedělejte!" + jiné komentáře na internetu, které nebyla z této představy také dvakrát nadšeni, tak si opravdu myslím, že tím riskují. Ale když skutečně nastala tahle situace, tak jsem zjistila, že mě tím vlastně docela nadchli. Seriál tím dostane nový náboj (který buďme upřímní, potřeboval aspoň o dvě série dřív). Nemusí se to povézt, ale to, že obsadili Jodie do role Třináctky, ve mě probudili velkou zvědavost. Strašně mě zajímá, jak to pojmou, jak nově bude seriál vypadat? Peterovu regeneraci na 100% obrečím (hele, já jsem brečela i na konci 10. série, a to se jeho regenerace ani nedokončila). A ještě díky tomu, že jsem viděla Jodie hrát v seriálech, tak jsem na ni nejvíc zvědavá. Jaký bude její Doktor/Doktorka? (Nedokážu si ji představit po vzoru sluníčkově roztomilé Devítky nebo crazy temperamentní Desítky nebo dětinského světaznalce Jedenáctky a nebo temnějšího rockera Dvanáctky.)

Zkrátka a dobře jsem si mylela, že když se stane Doktorem žena, že mě to zklame a (částečně) od seriálu odradí. Ale jsem moc ráda, že mě tohle odhalení spíše navnadilo a vážně jsem zvědavá, jak se s tím vypořádají. Ok, trošku se toho bojím, ale ještě víc se těším a to je dobře. Navíc mě utěšuje výměna showrunnera Moffata za Chrise Chibnalla, který zklízí pochvaly a vyznamenání za svoji práci na scénáři k Broadchurch. I to přiživuje má očekávání. :-)Mluvené slovo za květen 2017

17. července 2017 v 14:25 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace

POSLECHNUTO:
Audioknihy: Hedvábník
Rozhlasové hry: Na tenkém ledu


Robert Galbraith: Hedvábník (2015)
- vydavatelství: Plus
- stopáž: 19 hod. a 15 min.
- čte: Petr Oliva
Stále čekám na to až zveřejní, kdy vyjde čtvrtá kniha Cormorana Strika. Pořád nic, akorát v informacích smazali poznámku, že má kniha vyjít v roce 2017. Vypadá to, že se jí dočkám až další rok. Abych trochu zmírnila žal, tak jsem si pustila audioknihu. První díl jsem si pouštěla dřív, a tak přišelo na řadu Cormoranovo druhé dobrodružství. S audioknihou jsem stejně spokojená, jako s prvním dílem. Ale musím vám říct, že na to, že jsem knihu četla ani ne před rokem, tak jsem hodně věcí pozapomínala.
Audiokniha mi spravila náladu po tom zklamání okolo čtvrtého dílu. (Ještě štěstí, že Rowlingová nepíše stejným tempem jako G. R. R. Martin. :-D) Sice mám toho na seznamu "chtěla bych si přečíst" tolik, že bych si vůbec nemusela stěžovat. (A ještě se bude vysílat seriál.) Ale stejně bylo by hezké znát alespoň přibližné datum.

Design number 19 - Meadow

15. července 2017 v 14:34 | Adele |  Úpravy na blogu
Odkládala jsem změnu vzhledu, ale teď jsem si udělala čas na blogování (vlastně na internet celkově) a pustila se do upravování.

Větší změnou tu je, že jsem tu zavedla nový menu box, který kromě rozcestníků obsahuje odkazy na samostatné rubriky. Mimo jiné jsem přidala i poznámky k "aktualitám", díky kterým budete vědět, co (s největší pravděpodobností) zhodnotím v budoucích článcích (a také kvůli čemu zabíjím čas aneb proč je tady pusto a prázdno). To rozepisování aktualit je spíš takový experiment. Upřímně, nevím, jestli budu mít nervy ho neustále upravovat. Ale zkusím to. :-)

Minulý design byl v tamvším kávovém odstínu, a tak to tady přes léto trochu prosluním letní loukou (odkaz na wallpaper, který jsem pro výrobu designu použila najdete TADY).


Knižní sčítání - 06/2017

7. července 2017 v 7:17 | Adele |  Knižní sčítání

Bála jsem se, že do konce června se k Sedmilhářkám nedostanu, ale stihla jsem to.


PŘEČTENO ZA ČERVEN 2017
Liane Moriarty: Sedmilhářky

Broadchurch - Soundtrack [2015]

2. července 2017 v 21:01 | Adele |  Film a TV - Hudba
Přes prázdniny bych se chtěla podívat na seriál, a když jsem na něj neměla čas přes semestr, tak jsem si pustila aspoň soundtrack. Poprvé jsem si jej pustila jako zvukovou kulisu k učení - potřebovala jsem, aby na privátě nebylo úplné ticho, ale abych se mohla soustředit a nerušilo mě to. Ukázalo se to jako špatný nápad. Ve většině případů si filmové/seriálové soundtracky oblíbím až poté, co uvidím film/seriál a mám k nim utvořený jakýsi obraz díky diváckému zážitku. Tady jsem to vůbec nepotřebovala a vlastně mě překvapilo, že mě hudba hned zaujala i bez znalosti seriálu. Zažila jsem asi podobné pocity jako po prvním shlédnutí Black Swan s Natalii Portman. (To jsem tehdy po skončení filmu hleděla několik minut do zdi a vstřebávala, to co jsem viděla.) U hudby k Broadchurch jsem "vypla", plně se do poslechu ponořila a nechala proud myšlenek volně plout.
Páni... je to už dlouho, co jsem slyšela něco, co dokáže navodit tak tísnivou atmosféru. Z hudby vyzařuje až depresivní krása. Je velice podmanivá, místy jemná až křehká a v několika částech z ní vykoukne drsné, kruté jádro. Wow! Tomu se říká audio zážitek! Už jenom kvůli ní jsem odolávala pokušení pustit si první epizodu.