Červen 2017

Knižní úryvek - 48 (Sedmilhářky)

30. června 2017 v 22:29 | Adele |  Knižní úryvky
Několikrát jsem se tu rozplývala nad Big Little Lies, seriálem i knihou, a tak není divu, že jsem vybrala do rubriky ukázku právě z tohoto díla.

Kniha: Sedmilhářky
Autor: Liane Moriarty
Překlad:
Vydání: IKAR, 2017
Str.: 66 - 68

... Její matka se rozčílila, když jí Jane do telefonu vyprávěla, co se stalo na seznamovacím dni.
"Taková nehoráznost! Ziggy by v životě druhé dítě neškrtil! Ten kluk by neublížil mouše. Je úplně jako děda. Pamatuješ, jak děda nedokázal zaplácnout mouchu? Tvoje babička pobíhala kolem a ječela: 'Zabij ji, Stane! Zabij tu zpropadenou potvoru!'"
Vzápětí se rozhostilo ticho, což znamenalo, že Janinu matku přepadl záchvat chichotání. Chichotala se zásadně potichu.
Jane čekala, dokud se její matka nevrátila k telefonu a neřekla rozechvěle: "Páni, to mi udělalo dobře! Smích úžasně prospívá zažívání. Tak, kde jsme to byly? No ovšem! Ziggy! Ta jedna malá mrcha! Nemyslím tím samozřejmě Ziggyho, ale tu holčičku. Co ji to vůbec napadlo, obviňovat našeho nejmilejšího chlapečka?"
"Taky si to říkám," odpověděla Jane. "Jenže na druhou stranu jako mrcha nevypadala. Ta matka byla dost hrozná, ale její holčička se zdála milá. Nepřipadala mi jako mrcha."
Ve svém hlase slyšela nejistotu a slyšela to i její matka.
"Ale drahoušku, snad si nemyslíš, že Ziggy nějaké dítě opravdu škrtil?" zná někdo svoj...
"Ovšemže ne," opáčila Jane a změnila téma.
Teď si narovnala polštář a zavrtala se, aby se jí leželo pohodlněji. Možná by si měla ještě přispat.

Watchlist: Jaro 2017

30. června 2017 v 22:12 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto

Opět potvrzuji pravidlo, že jarní watchlisty jsou na tom bídně. Sešla se tu jedna minisérie se dvěma seriály (jeden s kapacitou "jedna čtvrtina série" + první řada seriálové novinky):
Big Little Lies
The Big Bang Theory
Feud: Bette and Joan

F. M. Dostojevskij - Něžná v PDF

30. června 2017 v 7:36 | Adele |  e-knihovna
Minulý rok jsem se rozplývala nad útlým psychologickým svazečkem, který se stále drží na pozici "nejoblíbenější kniha od Dostojevského" a chtěla jsem ji na blogu sdílet. Vypadlo mi to z hlavy a během zkouškového jsem si na to vzpomněla. (Díky rozhlasovce Idiot.) Knížečku jsem naskenovala a tady je. :-)Three Days in the Country - Upoutávky a rozhovory

29. června 2017 v 19:52 | Adele |  Divadlo - Videa + CD + Audia

Three Days in the Country jsem si zařadila do pomyslného žebříčku inscenací, které bych si přála vidět, ale u kterých je malá pravděpodobnost, že se mi poštěstí je zhlédnout. Jaká to škoda, že inscenace nebyla zařazena do programu National Theatre Live. Tady máte pár důvodů, proč mě to mrzí. Protože:
a) se jedná o ruské drama z dílny I. S. Turgeněva (původní název Turgeněvovy hry je Měsíc na venkově)
b) se odehrává v 19. století
c) se jedná o romantickou komedii
d) upravil ji Patrick Marber, na jehož jméno v poslední době znovu a znovu narážím (např. v souvislosti s inscenacemi Don Juan in Soho a Hedda Gabler)
e) v obsazení se objevili: John Simm a Mark Gatiss
f) Mark za svůj výkon obdržel cenu Laurence Oliviera v kategorii Herec ve vedlejší roli
g) mě nalákaly fotografie a videa - záběry z představení i rozhovory s herci a autorem adaptace (krásně se rozhovořili o této inscenaci)

J. W. von Goethe - Faust v PDF

29. června 2017 v 9:59 | Adele |  e-knihovna


Když už plním e-knihovnu literární klasikou, pak nesmí chybět jedno z nejdůležitějších děl německé literatury.

A. C. Doyle - Pes Baskervillský v PDF

29. června 2017 v 9:43 | Adele |  e-knihovna


Nejslavnější případ Sherlocka Holmese a první kniha, kterou jsem s věhlasným detektivem četla. (Druhou byla Skandál v Čechách a tím má obeznámenost s Holmesovkami končí.)

2x Molière v PDF (Lakomec, Sganarelle)

29. června 2017 v 9:38 | Adele |  e-knihovna

Zdarma si můžete stáhnout dvě komedie nejslavnějšího francouzského dramatika Jeana-Baptista Poquelina známého pod pseudonymem Molière: jeho nejznámější dílo Lakomec a (pro mě už ne tak známou komedii) Sganarelle aneb Domnělý paroháč.

W. Shakespeare - Romeo a Julie v PDF

28. června 2017 v 19:01 | Adele |  e-knihovna
Osm her od Shakespeara jsem vám nasdílela ZDE a dnes k nim přidávám další tragédii o nejslavnější milenecké dvojici. Text zveřejnila na svých stránkách Městská knihovna v Praze v překladu J. V. Sládka. Zároveň vám nabídnu i druhou verzi v překladu E. A. Saudka, kterou naskenovala.


A-B: Zahájení prázdnin

28. června 2017 v 13:49 | Adele |  Adminčin box
Skoro měsíc ticha! Hlavně že jsem vás varovala, že v květnu bude moje blogová aktivita mizerná. Takové upozornění jsem si mohla schovat až na červen, kdy skutečně nastala okurková sezóna.
Stabilitu blogování mám - dá se říct obecně - mizernou, to přiznávám, ale od září jsem se držela u vcelku pravidelného zveřejňování článků. Jenže jsem trpěla docela velkým nechutenstvím, za které jen částečně může zkouškové. Pár chvilek volna jsem měla, zato náladu na blogování jsem jaksi poztrácela. Náladu bych teď měla, ale není jisté, že se mi znovu podaří rozproudit blogařské vody. Momentálně mě zaměstnává stěhování a další týden s tím určitě nebudu hotová. (Takže možná znovu nastane doba ticha?)
Navíc se snažím utišit svůj čtenářský absťák. Vrátila jsem se k Sedmilhářkám (tentokrát nebude "knižní sčítání" prázdné) a nyní mám rozečtený Barevný závoj od Williama Somerseta Maughama. Ke knize jsem se dostala náhodou a sám autor pro mě byl jedna velká neznámá a jsem ráda, že se mé literární obzory o něco víc rozšířily. Určitě se o románu na blogu - dříve či později - zmíním. :-)
Jinak na červenec se tu (asi na 95%) objeví nový design. Elisabeth tu sice moc času nebyla, ale když jsem měla špatný signál na wifině, tak se mi nastavení blogu špatně zobrazilo. Několikrát se to opakovalo a tak se tím nenechám dál rozčilovat a hodím blog do letního vzhledu. Mám ho rozpracovaný a začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že bych zavedla menu box podél stránky.

Objasnila jsem svoji současnou situaci, přislíbila vám restart aktivity, zároveň vás varovala, že svému slibu nemusím na 100% dostát a předem vám vysvětlila své důvody ke změně designu. Toť prozatím vše. :-)

Mluvené slovo za duben 2017

28. června 2017 v 13:39 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace

Za duben jsem toho moc nestihla. Na začátku měsíce jsem si pustila jednu rozhlasovou hru. Když jsem pak měla volno na poslech, tak jsem si pustila hudbu, takže na čtení toho pro vás moc nebude. (Může za to i fakt, že ve většině případů poslouchám mluvené slovo, když jezdím z domu na privát a naopak. Tento měsíc jsem jela domů jen jednou a pak jsem zůstala na privátě. Takže tak.)


POSLECHNUTO
Rozhlasové hry: Idiot