Květen 2017

Elisabeth - 18. 10. 2013 (Annemieke van Dam, Oliver Arno)

29. května 2017 v 19:12 | Adele |  Sharing - Sdílení videí, audií (odkazy)

Na youtube se vyrojily nová videa z muzikálu Elisabeth. Některá jsou tam delší dobu, ale narazila jsem na ně až teď. Je docela možné, že video bude dříve či později z youtube smazáno, takže se sledováním/stažením (pšt!) videa neváhejte. :D Snad tam nějakou dobu vydrží, ať tu nemám článek s nefungujícícmi odkazy.

Annemieke van Dam (Elisabeth)
Oliver Arno (Der Tod)
Kurosch Abbasi (Luigi Lucheni)
Franziskus Hartenstein (Franz-Joseph)
Lukas Perman (Rudolf)
Bettina Bogdany (u/s as Sophie)
Caroline Sommer (u/s Ludovika/Frau Wolf)
Christian Peter Hauser (Max)

Design number 18 - Elisabeth

29. května 2017 v 15:25 | Adele |  Úpravy na blogu
Po krušné etapě zkouškového jsem měla tento víkend malý oddech. Myslela jsem si, že tu chvilku využiju k četbě a vrátím se k Sedmilhářkám. Samozřejmě vše dopadlo jinak. Namísto čtení jsem si užívala sluníčka a relaxovala poslechem muzikálů Rebecca, Tanz der Vampire (+ nového cd k Balu Vampirov, viz minulý článek TADY) a Elisabeth. Jj, vesměs je to návrat k německým muzikálovým kořenům. :-) (Je to už delší čas, co jsem je naposled poslouchala.)
Včera jsem sedla k PC a ukuchtila nový vzhled - ještě dřív než mě přepadne druhá vlna zkouškového. V dalších dnech to během června bude kruté, málo volna a tak svoji blogovou aktivitu/neaktivitu nemohu ručit. Asi vám na blog hodím odkazy na další knížky a ostatní články budu rozepisovat po částech více dní.

Co se týče záhlaví, tak jsem tu chtěla mít Piu Douwes, ale když jsem na internetu viděla fotky s Annemieke a Romy (speciálně tuhle fotku s Romy jsem tu musela mít - jakmile jsem spatřila ten výhled na moře, hned se mi v hlavě spustilo Ich Gehör Nur Mir). Ale s vytvářením to byla piplačka. Dostat siluetu Annemieke do popředí bez "stínování" + nápis Elisabeth, ale pak se mi to podařilo, jak jsem zamýšlela. :D Pak jsem čarovala se zápatím stránky, aby začínala končila zaoblenými okraji. Jinak temně hnědá barva s nádechem do šeda je pro mě netypická, ale předchozí dva designy tu měly světlé textury, takže pro změnu proč nepřejít do tmavších odstínů. Skoro po roce jsem se vrátila k čistě bílé stránce. :-)

Ode dneška tu bude kralovat rakouská císařovna a možná, že její vláda potrvá přes celé letní prázdniny. (Tedy v případě, že nebudu chtít provést další změnu. Původně jsem tu chtěla mít minulý dess až do konce června.)Ruské CD muzikálu Ples Upírů [2017]

25. května 2017 v 17:05 | Adele |  Sharing - Sdílení videí, audií (odkazy)

Trpělivost přináší růže a v tomto případě přináší muzikálovým nadšencům CD Balu Vampirov s úžasným obsazením. Právě interpreti, kteří se u nahrávání sešli tvoří velké plus. Ivan Ozhogin je pěvecká hvězda, jehož talent si našel své příznivce nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Svůj podíl na tom má i dnešní doba internetového boomu a speciálně tumblr.com a muzikálofilové, kteří na něm blogují. A samozřejmě díky Lotte. V prvé řadě jsi to byla ty, milá Lotte, kdo mě na Ivana upozornil, za což jsem nesmírně vděčná! (A taky jsem díky tobě začala fandit ruské muzikálové scéně.) :D :D Ivan patří do mého seznamu Top představitelů Krolocka. Taky byl jedním z důvodů, proč jsem album netrpělivě vyhlížela. :D Hned v závěsu za Ivanem jsou pak další stálice: Alexandr Sukhanov, Kirill Gordeev, Elena Gazaeva, Natalia Dievskaja, Agata Vavilova nebo Manana Gogitidze, jejichž jména jsou ekvivalentem pro 100% spokojený posluchačský zážitek. Sice se tito zpěváci na nahrávce jen "mihnou", ale když už se ozvou jejich hlasy, tak to stojí za to. :-)

Operní libreto - Kouzelná flétna v PDF

25. května 2017 v 7:24 | Adele |  e-knihovna
Narozdíl od minulého libreta ke Carmen má vydání textu Kouzelné flétny v této edici (opět) předmluvu, které se s pečlivostí věnoval František Bartoš. Autorem českého přebásnění je Pavel Eisner. Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění ji v Praze vydalo v roce 1957.


Knižní úryvek - 47 (Královna Margot)

23. května 2017 v 7:09 | Adele |  Knižní úryvky
Dumas je mistrovský vypravěč epických příběhů a vedle jeho slavných děl jako jsou Tři Mušketýři nebo Hrabě Monte Christo by historická trilogie neměla být upozaděna. Velkolepý příběh o moci, politice, intrikách, kde nechybí souboje, přátelství na život a na smrt a samozřejmě láska až za hrob. :-)
(V ohlédnutí za březnovým mluveným slovem jsem se rozplývala nad rozhlasovou adaptací tohoto románu. O letošních prázdninách si bezpodmínečně musím Královnu Margot přečíst. A taky Paní z Monsoreau a Králova šaška.)

Kniha: Královna Margot
Autor: Alexandre Dumas
Překlad: Vlastimil Fiala
Vydání: Garamond, 2015
Str.: 163 - 165

... Královský průvod postupoval pomalu kupředu. Z dálky se již vynořil strašlivý obrys šibenice, sestrojené a postavené Enguerrandem de Marigny. Ještě nikdy nebyla šibenice využita tak jako právě za pronásledování hugenotů.
Gardisté a členové královské stráže utvořili mezitím kolem ohrady široký a prázdný kruh. Havrani posedávající na dřevěné konstrukci šibenice odlétli s hlasitým krákoráním na vzdálené stromy.
Královský průvod se přiblížil k vyklizenému prostoru. Karel IX. a Kateřina Medicejská jeli v čele, za nimi královi bratři, vévoda Jindřich d'Anjou a vévoda František d'Alençon, potom král Jindřich Navarrský, vévoda Jindřich de Guise a jejich šlechtické družiny. Hned za královskou rodinou a šlechtici přijížděli královna Markéta Navarrská a vévodkyně Jindřiška de Nevers, doprovázené dvorními dámami. Početný průvod uzavírala pážata, štolbové, vojsko a pařížský lid. K planině dojelo celkem asi deset tisíc osob.

Operní libreto - Carmen v PDF

19. května 2017 v 7:29 | Adele |  e-knihovna
Bohužel libreto ke Carmen je ochuzeno o předmluvu, kterou jsem si na vydáních "operní edice" tak považovala. Přesto by se milovníci opery neměli o tohle přebásnění ochudit, protože jeho autorkou je Eliška Krásnohorská. Která např. napsala texty k operám Bedřicha Smetany: Viola, Hubička, Tajemství a Čertova stěna. (Překlad české autorky z 19. století = poklad , který udělal radost mojí feministické dušičce.)
Pokud si sbírku doplníte i o tohle dílko, pak zajisté nebudete litovat. :-)


Knižní sčítání - 04/2017

17. května 2017 v 7:36 | Adele |  Knižní sčítání

ROZEČTENO ZA DUBEN:
Liane Moriarty: Sedmilhářky

Nejprve jsem chtěla dubnové sčítání spojit do jednoho článku s květnovým, ale přece jen ponechám každému měsíci jeden samostatný článek. (Jak tomu bylo i v minulém roce.) Vesměs jsem v dubnu listovala hlavně ve skriptech a učebnicích. Na začátku měsíce jsem si udělala čas na jednu jedinou knihu. A to díky televizní minisérii, která mě nalákala na svou knižní předlohu. Vy, co sem chodíte pravidelně, tak jste si domysleli, že je řeč o Sedmilhářkách od Liane Moriarty. Za jediný den jsem přečetla skoro polovinu knihy a... hned vzápětí jsem ji musela odložit stranou. Vlastně nemusela. Je pravda, že jsem v četbě mohla "po kouskách" pokračovat. Jenže se vám přiznám, že to se mi nechtělo. Kniha je velmi čtivá, poutavě napsaná a vzhledem k tomu. Měla jsem problém se čtením přestat. Ale podařilo se mi to. (Čistě jen díky tomu, že jsem měla mít před sebou poslední epizodu a tak jsem se nechtěla během sledování připravit o překvapení. Takže tohle pomohlo.)

S volným časem to vypadá bledě. Většinou teď ležím ve skriptech, takže místo četby odpočívám u TV. Za duben je to tedy "nula" a vypadá to, že ani v květnu nepřečtu nic z beletrie.

BBC: Pure Drama 2017

16. května 2017 v 22:13 | Adele |  Film a TV - Tipy
Stanice BBC láká diváky na svůj program v nové upoutávce. Ve video sestřihu mě nejvíc potěšily návraty v podobě seriálu Poldark (3. série) nebo The A Word (2. série) a v neposlední řadě připravované novinky. Z nich mě zaujalo detektivní drama Broken s Seanem Beanem, kde hraje kněze (asi někdy během minulého týdne - nebo to bylo dřív? nejsem si jistá - jsem měla puštěný plnohodnotný trailer. Dále se mi zalíbilo minisérie s Hayley Atwell a Matthewem MacFadyenem s názvem Howards End odehrávající se na počátku 20. století. (Slabost pro dobová dramata budu mít vždycky.) A další novinkou, o níž jsem neměla potuchy je filmová adaptace románu Iana McEwana The Child in Time v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem. Pak je tu další zpracování knižní předlohy, která mi padla do oka. Je to minisérie The Woman in White od Wilkieho Collinse, což je autor tzv. senzačních románů, jejichž děj se pohybuje na pomezí detektivky a hororu a které se ve druhé polovině 19. století těšily mezi čtenáři velké oblibě. (+ Označení psychologické thriller mě taky nalákalo.) Největší radost mi udělaly první ukázky ze seriálu Strike - na který se těším víc jak půl roku. Přesné datum je stále neznámé, ale říkám si, že když se dostaly ven "první záběry", tak bychom se zanedlouho mohli dozvědět datum premiéry. (Ale kdo ví. Třeba zveřejnili první ukázky čistě proto, že seriál patří mezi netrpělivě očekávanou novinku.)S Desátým Doktorem se vrací Rose

15. května 2017 v 21:41 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Čekala jsem, že se informace o druhé sérii The Tenth Doctor Adventures objeví mnohem dřív. Vzpomínám si, že po zveřejnění prví série The Diary of River Song se bleskově zveřejnilo oznámení, že za rok se můžou diváci těšit na druhou sérii, takže mě překvapilo, že tento postup nenastal v případě Desítky. Dokonce jsem začala mít obavy, že pokračování nebude. Kdepak, Big Finish si jen dávalo na čas. A to čekání rozhodně stálo za to, protože ve druhé řadě se k Davidu Tennantovi připojí Billie Piper! Toho bych se nenadála. Myslela jsem, že v této sérii bude s Doktorem cestovat Donna a ne Rose. Zlatá Rose Tyler! Z této zprávy mám ohromnou radost. :-)Operní libreto - La Traviata v PDF

15. května 2017 v 6:42 | Adele |  e-knihovna
S operní "Dámou s kaméliemi" se můžete seznámit v českém textu Zdeňka Knittla z roku 1958. Předmluvu a rozbor hudebního díla obstaral Ivan Jirko.