Duben 2017

Operní libreto - Rigoletto v PDF

25. dubna 2017 v 6:37 | Adele |  e-knihovna
Opět nestíhám a tak tedy pokračuji v "operní edici" a nabízím vám libreto k Verdiho opeře Rigoletto v českém přebásnění Ferdinanda Pujmana. Toto vydání textu bych mezi ediční řadou operních libret ráda vyzdvihla. Na rozdíl od svých kolegů nechybí označení repetice a slouží tak k lepší orientaci.

Pozn.: Její předlohou je tragédie Victora Huga Král se baví, kterou jsem minule přidávala na blog. (Zde je ODKAZ.)


Don Juan in Soho [2017] - Reakce diváků

20. dubna 2017 v 17:12 | Adele |  Divadlo - Videa + CD + Audia

Hodnocení na inscenaci Don Juan in Soho se sice různí, ale většina z nich je pozitivních a to mě těší. Divadelní kanál na youtube LSBO (Leicester Square Box Office) zveřejnil video, ve kterém štáb vyzpovídal diváky a podělil se tak o jejich názory a dojmy. Hned na úvod mi udělali radost tím, že kamera zabrala plakátovou výdobu divadla. Ve videu nechybí chvalozpěv na Davida (of course - "very good bad boy" :D) a pochvala Marberova zpracování Moliérovy klasiky.

Don Juan in Soho - Program [2017]

20. dubna 2017 v 8:06 | Adele |  Divadelní programy a brožury

Na internet se dostaly fotografie z inscenace a nyní - díky fanouškům - i program. Bohužel není naskenovaný celý. To ale nemusí trápit Davidovy příznivce, protože chybějící se stránky byly o ostatních inscenacích z Wyndhamského divadla. (I když mě by nevadilo vidět i ten zbytek. :D) Upřímně program nenabízí nic nového, co byste nenašli na internetu - informace z oficiálních stránek + fotografie ze zkoušek + medailonek o Davidovi (tyhle útržky z jeho kariéry si můžete vyhledat na wikipedii).
Ovšem druhá verze programu přidala navíc rozhovor s Davidem, v němž odpovídal na otázky fanoušků a řeč nebyla jenom o Donu Juanovi. Fanoušci se Davida ptali na: podobnost charakteru Juana a komiksového padoucha Kilgravea (hned úvodní zmínka o Jessice Jonesové mi udělala radost), jak dlouho Davidovi zabere naučit se text (a zda nepoužívá nějakou spešl vychytávku), jaké postavy v hraní preferuje, zda má nějakou vysněnou roli, kterou ještě nehrál, o nervozitě před představením o seriálech, ve kterých účinkoval (Broadchurch, Doctor Who) nebo jaké rady by dal začínajícím hercům.

Yerma [2017] - National Theatre Live

18. dubna 2017 v 20:53 | Adele |  Divadlo - Info, synopse

Udělalo mi velkou radost, když jsem zjistila, že Billie Piper získala cenu Laurence Oliviera za roli Yermy ve stejnojmenném dramatu, kterou odehrála v minulém roce v divadle Young Vic. Jen jsem si posteskla, jaká je to škoda, že se nenatočil záznam z představení. A co se nestane. Internet hlásá, že se Billie vrací do této inscenace - ba co víc, že se bude záznam promítat v kinech! Hurá! To snad ani není pravda! Blahořečte ty úžasné lidičky, kteří uskutečnili projekt National Theatre Live! :D
V divadle Young Vic se bude Yerma hrát v omezeném počtu představení: od 26. července do 30. srpna 2017.

Promítací den: 31. srpna 2017

Don Juan in Soho - Wyndham's Theatre & Posters

18. dubna 2017 v 6:27 | Adele |  Divadlo - Fotky
Přidávám fotografii divadla, jehož fasádu zdobí plakáty k inscenaci. West end a divadla - tu oblast nelze nemilovat. Tak ráda bych si zopakovala výlet do Londýna a prohlédla si všechna divadla. (Nejen zvenku.)

Strašně se mi líbí slogan:
Prosím, nenechte se okouzlit, není to sympatický darebák...

Myslím si, že navzdory varování diváci rádi podlehli Davidovu šarmu. :D


Don Juan in Soho - Nová fotka Davida ze zkoušky

17. dubna 2017 v 7:05 | Adele |  Divadlo - Fotky
Na oficiálním twitteru k inscenaci se objevila nová fotka s Davidem, kterou jsem ještě neviděla a na které se David rozkošně usmívá. Takže šup sem s ní!


Další 3 knihy s 12. Doktorem

16. dubna 2017 v 6:03 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy

První epizoda 10. série si odbyla svou premiéru, kde se představila nová společnice Bill Pots. Hned další týden se s ní fanoušci mohou setkat na stránkách knih. A hned ve třech nových příbězích. Upřímně moc se mi nelíbí, že spisovatelé na knihách pracovali ještě dřív, než se charakter Bill představil v seriálu. (Jak mohou být dobře obeznámeni s její povahou? Aby to s ní nedopadlo, jako s charakterem Dvanáctky v Siluetě.) U nás se začalo rozjíždět vydávání DW knih, takže je docela možné, že i tyhle budou přeloženy do češtiny. I když nevím, jak dobře se u nás prodávají. Osobně by mě potěšilo, kdyby se překladu dočkaly příběhy s předchozími Doktory z obnoveného seriálu - Devítkou, Desítkou i nevydanými knihami s Jedenáctkou. Nakladatelství Argo se ujalo knih se čtvrtým Doktorem, tak třeba se mi moje přání splní. Jestli ne tak o to usilovněji budu pilovat svoji angličtinu.

Z nových knih mě nejvíc zaujala anotace k Shining Man. Příběh vypadá strašidelně, možná že až hororově. Noví mimozemšťané v whoniverzu budou terorizovat lidské pokolení o Halloweenu, kde děsivé příšery mohou zapadnout mezi ostatními maskami. Na podobnou strunu hraje i popis k Plague city. A na závěr je tu Diamond Dogs - název této knihy mě trošku znervózňuje. Snad se na Saturnu nebudou vyskytovat pejsci z diamantu.
Více se o knihách dočtete v odkazu uvedeném ve zdroji.

Knihy vyjdou ve Velké Británii 20. dubna.

Mluvené slovo za březen 2017

14. dubna 2017 v 7:17 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace


V knižním sčítání za březen jste se mohli přesvědčit, že jsem nevěnovala moc času četbě. S mluveným slovem to bylo lepší. I když musím připustit, že není dobré pouštět si rozhlasovky před spaním nebo krátce po probuzení. (Párkrát se mi v takových chvílích podaří upadnout do mikrospánku a to si pak musím některé pasáže přehrávat znovu.). :-D V seznamu je toho méně než v lednové a únorové rekapitulaci. Minulý měsíc patřil Agathě Christie - dvěma hrám a jedné audioknize. A kromě nich jsem se seznámila s dílem historicko-beletrickým, mistra vypravěčů, páně Dumase.

POSLECHNUTO
Audioknihy: Deset malých černoušků
Rozhlasové hry: Není kouře bez ohýnku, Královna Margot, N či M?

Audioknihy:
Agatha Christie: Deset malých černoušků (2008)
- vydavatelství: Tympanum
- stopáž: 8 hod. a 15 min.
- čte: Vladimír Čech
Má nejoblíbenější kniha od Agathy Christie. Prozatím ji ještě nic nepřekonalo a jsem ráda, že jsem si ji v březnu připomněla audioknihou. Přednes Vladimíra Čecha byl výborný. Hudba trochu přispěla k dotvoření atmosféry, ale myslím si, že nemusela být omezena jen na motiv dětské hrací skříňky. Ze začátku to vyzní perfektně, vzhledem k dětské říkance o černoušcích tento motiv nevtíravě podtrhne morbidní efekt na posluchače. Však později, když se příběh vystupňuje už taková hudba nestačí. Kdyby knihu předčítal třeba takový Pavel Rímský, tak bych to asi neřešila. Jeho temný hluboký hlas by se o podtržení mrazivé atmosféry postaral sám o sobě. Nesnažím se tím shazovat projev Vladimíra Čecha, který je kultivovaný a příjemně se poslouchá. Viním spíše hudbu, která mu mohla pomoci. Možná ze mě mluví zaujatost, když kniha patří do mého top seznamu. Tak to berte v rámci mého komentáře na vědomí.

Victor Hugo - Král se baví, Ruy Blas v PDF

12. dubna 2017 v 16:10 | Adele |  e-knihovna
Milí návštěvníci, milí čtenáři,
nestíhám dokončovat rozepsané články, takže vám prozatím nabízím další úplatek: dvě divadelní hry od francouzského klasika Victora Huga.

V pdf souboru najdete dvě romantická dramata Victora Huga - Král se baví a Ruy Blas. Silné příběhy o lásce, zradě a pomstě z okolí královského dvora - romantické tragédie v krásně poetickém jazyce.
Král se baví vypráví příběh o hrbáči Tribouletovi, který se bude mstít svému "donjuanovskému" vladaři za to, že svedl jeho dceru Blanche a Ruy Blas nabízí příběh zakázané lásky mezi španělskou královnou a lokajem Ruy Blasem, který se na královském dvoře vydává za šlechtice dona Cesara na rozkaz svého zlotřilého pána dona Salusta.


Operní libreto - Don Giovanni v PDF

5. dubna 2017 v 19:13 | Adele |  e-knihovna
Nabízím vám libreto díla, které se honosí označením "opera všech oper" čili Dona Giovanniho. (V tomto vydání je libreto uvedené pod názvem Don Juan - tak se nelekejte, nenahrála jsem jiný soubor.) V textu naleznete nejen české přebásnění, ale také předmluvu a menší hudební rozbor árií, duetů a hudebních motivů.