Listopad 2016

Knižní úryvek – 38 (Harry Potter a Tajemná komnata)

30. listopadu 2016 v 8:18 | Adele |  Knižní úryvky
Pokračuji v nostalgii a dnes je tu úryvek z druhého dílu kouzelnické série.
Odolala jsem velkému pokušení a nevybrala jsem úryvek se Snapem (duel Snapea s Lockhartem - pamětihodná scéna jak z knihy, tak z filmu). Místo toho jsem zvolila rozkošně dojemný moment, který byl velice zásadní pro skřítka Dobbyho. A nejedná se o nic jiného, než o Harryho šikovnou lest, díky níž osvobodil nešťastného domácího skřítka z jeho otročiny u rodiny Malfoyů.
Krásná ukázka toho, že pro někoho může špinavá a smradlavá ponožka znamenat mnohem víc než všechno zlato co se třpytí. :-)

Kniha: Harry Potter a Tajemná komnata
Autor: J. K. Rowlingová
Překlad: Vladimír Medek
Vydání: Albatros, 2002
Str: 283 - 285

... Harry uchopil deník a vyřítil se z pracovny. Slyšel Dobbyho bolestné kvílení, jež k němu zpoza rohu doléhala. Nebyl si jistý, zda se svým plánem opravdu uspěje, ale rychle si vyzul jednu botu, svlékl si ponožku plnou špíny a slizu, nacpal do ní deník a pak se rozběhl po zšeřelé chodbě.
Dohonil je nahoře nad schodištěm.
"Pane Malfoyi," vyrazil bez dechu a smykem se zastavil. "Něco pro vás mám."
A vtiskl páchnoucí ponožku Luciusi Malfoyovi do ruky.
"Co to má -"
Pan Malfoy strhl ponožku z deníku, hodil ji na zem a pak zuřivě vzhlédl od zničeného deníku k Harrymu.
"Jednoho dne skončíš stejně jako tvoji rodiče, Harry Pottere," řekl tiše. "Ti také neuměli nic lepšího než do všeho strkat nos."
A otočil se k odchodu.

Accused - Upoutávky, epizody

27. listopadu 2016 v 8:10 | Adele |  Film a TV - Tipy
V této rubrice jsem doposud zveřejňovala snímky, na které bych se do budoucna chtěla podívat. Tentokrát vám ve "filmo/tv tipu" nabídnu kousek, který už jsem viděla a který vřele doporučuji vaší pozornosti.
V článku letní watchlist 2016 - seriály (najdete jej TADY) jsem se rozplývala nad seriálem Accused. Jestli je charakterizace "psychologické kriminální drama" váš šálek kávy, tak byste toto dílo neměli minout. Psychologická krimi - pokud si od tohoto slibujete akční jízdu, tak budete zklamaní. Spíše byste měli počítat s tím, že Accused je silné psychologické drama o lidech a jejich pohnutkách a těžkých životních okolností, které je vedly k tomu spáchat trestný čin. Ovšem na otázku "jaký" nedostanete odpověď po pěti minutách. To divák zjistí až ke konci dílu a může během příběhu spekulovat, jak se osudy obviněného hrdiny vyvinou, co zločinu předcházelo a zároveň hádat, zda bude zproštěn viny či nikoliv.

Přidala jsem dva trailery na seriál, abyste měli malou představu, jak to asi vypadá. :-)

Trailer na první sérii


Fantastic Beasts And Where To Find Them - Blind Pig

23. listopadu 2016 v 7:38 | Adele |  Film a TV - Hudba
V pátek jsem byla v kině na Fantastických zvířatech a kde je najít. (Své dojmy ze snímku si nechám na podzimní watchlist. :-D) Jen dodám, že se mi hudební soundtrack od Jamese Newtona Howarda moc líbí. Řekla bych že i víc, než hudba k Fénixově řádu a Princi dvojí krve. (Hm.... ehm... dobrá, možná že se mi zalíbila snad víc než hudba k Relikviím smrti.) Jakožto milovníka filmové hudby mě to fakt potěšilo. :-)
A potom mi udělal radost Warner Bros, který soundtrack zveřejnil na svém kanálu WaterTower Music na youtube. (Můžete si jej přehrát ZDE. :D)

Děj FZ začíná ve dvacátých letech (od roku 1926 a závěrečný film má končit v roce 1945) a bylo by na pováženou, kdyby se v hudebním podkladu (aspoň párkrát) nezazněla jazzová melodie. Ano, skutečně se objevila, jako theme sound mudly (po americku "nečary") Jacoba Kowalskiho a v interpetaci barové zpěvačky.
Zpívané písně se v HP sérii objevují jen ojediněla (ve Vězni z Azkabanu a v Ohnivém poháru, jinak ne), takže další zpěvný přírůstek vřele vítám. Jmenuje se "Blind Pig" a nazpívala ji evropská zpěvačka Emmi.

Sesmolila jsem překlad a byť je píseň kratičká (+ neobsahuje moc textu) dal mi její přepis do češtiny trochu zabrat. Konkrétně mi daly zabrat dvě slovíčka: "billywig" a "gawn".
Gawn je nejspíš v tomto případě slangový výraz pro "hýření a jiné radovánky". (Alespoň v tomto významu jsem zohledňovala překlad.) No a billywig se objevuje v knihách HP. Celý název: billywig propeller, který byl do češtiny přeložený jako vrtulka rotulice. (Díky tomuto chytrému trojjazyčnému slovníku - ZDE. Fanoušci HP, jste úžasní!)


Gotický román - Otrantský zámek, Starý anglický baron, Vathek, Sicilský román v PDF

20. listopadu 2016 v 7:27 | Adele |  e-knihovna
Elektronická knihovnička na blogu se rozrůstá o další knihu. Tentokrát se s vámi podělím o svazek 4 románů, které u nás moc známé nejsou (a literární teoretici je rozhodně nevychvalují do nebe), ale věřím, že se mezi vámi najdou čtenáři, kteří by na ně byli zvědaví stejně jako já. :-)
Tato díla se žánrově řadí do tzv. gotického románu a na mě působí jako "předchůdci" fantasy literatury. "romány, ve kterých straší" - tak začíná předmluva k těmto výtvorům: Otrantský zámek od Horace Walpoleho, Starý anglický baron od Clary Reevové, Vathek od Williama Beckforda a Sicilský román od Ann Radcliffová.


Knižní úryvek - 37 (Harry Potter a Kámen mudrců)

17. listopadu 2016 v 8:08 | Adele |  Knižní úryvky
Ukázkou z TÉTO knížky jsem měla začínat rubriku "knižní úryvky". Již přes dva roky vybírám z různých literárních děl pasáže a na HP se řada nedostala. (Vlastně dostala, ve Třináctém úryvku - TADY - jsem vybrala ukázku z Bajek Bardla Beedleho, ale to je doplněk k HP a ne ukázka přímo z kánonu).
Ale teď to napravuji.

Přitom jsem měla velké dilema: kterou část vyberu? Úvodní rozhovor mezi Albusem Brumbálem a Minervou McGonagallovou před domem Dursleyových? Nakupování v Příčné ulici? Seznámení Harryho a Rona (a Hermiony) ve vlaku? Návštěvu u Gringottových? Některý z vtípků Freda a George? Báseň Moudrého klobouku? První hodinu létání? Některou trampotu chudáka Nevilla? První famfrpálový zápas? (Hihi, kometování Lee Jordana nemá chybu. :D) Památnou scénku z hodiny Kouzelných formulí (aneb Wingardium Leviosa)? Harryho Vánoce v Bradavicích? Nebo jak se staral Hagrid o draka Norberta? Či dobrodružství zlatého tria za padacími dveřmi?
Myslím, že pro mnoho z vás nebude překvapením, když vyberu Harryho utrpení na dvouhodinovce lektvarů. :-)
(Snape - Snape - Severus Snape - postava, kterou tak nezaměnitelným způsobem vdechl život Alan Rickman.)

Kniha: Harry Potter a Kámen mudrců
Autor: J. K. Rowlingová
Překlad: Vladimír Medek
Vydání: Albatros, 2002
Str: 129 - 133

Knižní sčítání - 10/2016

16. listopadu 2016 v 9:14 | Adele |  Knižní sčítání

I v říjnu jsem přelouskala 3 knihy. Hm, se školou na krku to už zřejmě bude můj standard. :-)
V dnešním příspěvku okomentuji své dojmy z: psychologického thrilleru a dvou knih z magického světa čar a kouzel.

PŘEČTENO ZA ŘÍJEN 2016
Gillian Flynnová: Ostré předměty (272 stran)
J. K. Rowlingová, John Tiffany, Jack Thorne: Harry Potter a Prokleté dítě (432 stran)
J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců (286 stran)

Po rekonstrukci - 16. 11. 2016

16. listopadu 2016 v 8:09 | Adele |  Úpravy na blogu
Zase se hlásím!
Minulý týden jsem byla zaneprázdněná přebudováním odkazů v menu, rubrikami a tyto změny shrnu do dnešního příspěvku.
Úpravy na blogu bych mohla nazvat jedním slovem: redukce. Snížila jsem počet rubrik, články z "muzikálu" jsem přesunula do rubriky "divadlo". Čekala jsem, že mi to stěhování zabere dost času. Nebylo to tak hrozné. Myslela jsem si, že u toho ztvrdnu na delší dobu. :-)
Pro rubriky jsem vytvořila nové rozcestníky. To jsem původně v plánu neměla, ale pak jsem si řekla, že pro mě bude přehlednější, když je udělám nové. Ačkoliv jsem mohla upravit ty staré. Jenže z toho přesunování, mazání a přejmenovávání rubrik mi šla hlava kolem. Nakonec mi to docela pomohlo a už jsem z toho nebyla tolik zmatená. :-)
Dále jsem z menu vyhodila sekci "bonus" a nahradila ji odkazem "admin-box". Tam budu vkládat svoje omluvenky, v nichž budu (nejčastěji) zdůvodňovat svoji neaktivitu na blogu. :-) Také tam budu psát svoje plánované příspěvky.
V "admin-boxu" ještě najdete rubriku s mojí grafikou, tuto rubriu ("úpravy na blogu") a ještě jako bonus můj starý projekt TAOAT (Tale As Old As Time), který delší dobu chci znovu obnovit, ale pořád se k tomu nějak nedostávám.

Co se rekonstrukce týče, tak je to ode mě vše. Pár článků mám rozepsaných, takže tento týden se tu něco objeví. :-)


První full trailer k Beauty and the Beast [2017]

14. listopadu 2016 v 16:45 | Adele |  Film a TV - Tipy
YT kanál Disney Movie Trailers zveřejnil první plnohodnotnou upoutávku na novou verzi Krásky a zvířete.
O filmu jsem se na blogu zmiňovala v TOMTO článku. :-) Čekala jsem na to, zda trailer změní moje první dojmy z hrané disneyovky. (Konkrétně: jestli film nabídne něco víc než jen "hraný remake" animované verze.) A moje pocity trailer v tomhle směru vůbec nezměnil. Spíš je o to víc umocnil. :-) Musím však uznat, že mi připadalo, že některé scény nejsou úplnou kopií animáku. Ovšem taky je možné, že mi to jen tak připadalo.

Celkově se mi zdá, že je ve filmu až moc digitálních efektů, ale vypadá to hezky. Emma vypadá kouzelně a Dan Stevens není vůbec k poznání. :-) Na celé obsazení jsem zvědavá, speciálně na Luka Evanse a jeho pojetí Gastona. Ačkoliv mu na hlavu narazili natupírovanou paruku, tak je to pořád fešák. :-)

Kdyby film dopadl stejně jako Branaghova Popelka z loňska, tak bych byla úplně spokojená. Ovšem dřív jak 17. března 2017 se to nedozvím. Prozatím na mě ukázka působí pozitivně a na film se těším.