Říjen 2016

Watchlist: Léto 2016 (Seriály)

29. října 2016 v 7:12 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
Druhá polovina letního watchlistu je konečně dopsaná! (Už bylo na čase! :D)


V názvu jsem napověděla, že v tomto článku se podělím o své dojmy ze seriálů. Tentokrát byla prázdninová sezóna nabitá a já jsem viděla 8 titulů: The A Word, Accused, Arrow, DC's Legends of Tomorrow, The Flash, Game of Thrones, Lucifer a The Musketeers.

A-B: Resty, resty, resty... že by došlo na úsporný režim?

27. října 2016 v 7:29 | Adele |  Adminčin box
Resty se hromadí a rostou čím dál víc... vím, že jsem tento týden blog zanedbávala a že tu mám dopisovat několik článků (knižní sčítání, watchlist), ano, myslím na ně, uvědomuji si to. Za ten týden ticha se vám omlouvám a jen doufám, že budu schopná psát alespoň 2 články za týden. (Ehm... kdo ví jestli budu zvládat aspoň ten jeden. Přinejhorším sem napíšu další omluvu, popřípadě vyhlásím další úsporný režim, ale doufám, že tomu se vyhnu.) :-D
Svými školními útrapami a povinnostmi vás tu zatěžovat nebudu - zajisté si to většina z vás dokáže živě představit. :-)
Pracuji na svých restech:
- druhé části "letního watchlistu"
- knižním sčítání za září (Na konci října? To se mi fakt daří!) a to mi připomíná, že bych měla pomalu sepisovat knižní sčítání za říjen (Ajaj!)
Pak tu mám několik rozepsaných článků, ale nevím, kdy se k nim dostanu. Přednost má watchlist a sčítání.

To je vše, co jsem vám chtěla sdělit: svoji omluvu a dát vám vědět, že pořád žiju a že jsem s blogem nesekla. Při té příležitosti na vás apeluji, abyste se mnou měli trpělivost. A děkuji těm, kteří to se mnou ještě nevzdali. :-)


POTO - Brochure (April, 2016)

16. října 2016 v 7:00 | Adele |  Divadelní programy a brožury
Jako správný sběratel divadelních programů jsem se těšila, jak si pořídím fotobrožuru a tak se i stalo. :-)

Už o prázdninách jsem si říkala, že bych na blog nafotila stránky a hodila je k dalším fotografiím z muzikálů. Pak jsem si řekla, že s tím počkám až do oslavy POTO třicátin. A potom jsem se ještě rozhodla jinak. Nebudu sem přidávat jednotlivé fotky, ale nafocené stránky sbalím do PDF souboru, vložím jej na uložto a sem přidám odkaz.

Kromě promofotek brožura obsahuje články citace z libreta, písemná vyjádření od skladatele a libretisty muzikálu Andrew Lloyda Webbera (text s názvem "The Paris Opera house" z roku 1986), od producenta Camerona Mackintoshe ("The Phantom's Trail" z roku 2015), od textaře Charlese Harta ("Long Ago..." z roku 2006), článek o kostymérce Marii Björnson od Michaela Leeho ("The Legacy of Maria Björnson"), další text od choreografky Gillian Lynne ("Returning Home" z roku 1986), článek o Paříži tehdejší doby od Jane Rice a Caroline Keely ("Gaston Leroux's Paris..." z roku 1986), několik slov od režiséra Hala Prince ("Just Another day" z roku 2012), dále je tu synopse, citace z úvodních slov románu Fantom Opery od Gastona Lerouxa, a brožuru pak uzavírá text Petera Haininga ("Gaston Leroux The Man Who Created the Phantom" z roku 1986).

The Phantom of The Opera - Your Eyes See But My Shadow

14. října 2016 v 7:25 | Adele |  Film a TV - Hudba
Doposud jsem do této rubriky nedávala hudbu z některého filmu vyprávějícím příběh Fantoma Opery. Je jich spousta, hotová kopa. Několik kousků jsem viděla, ale jsem si jistá, že jsem zdaleka neslyšela o všech.
Je celkem smutné, že většina těchto filmů se mi moc nelíbila. (Asi je to tím, že člověk různé verze jeho oblíbeného námětu posuzuje poněkud přísnějším okem než jiné tituly.) Někdy to ušlo, v jiných případech jsem byla svědkem čiré katastrofy (viz Dario Argento... Why, why, why?!).
Ještě smutnější na tom je, že příběh o "Anděli hudby", ty filmy, které o něm vyprávějí, mají nezajímavý soundtrack. Tuctová hudba, pokud jsem našla nějakou, která se mi opravdu zalíbila, tak byla vypůjčena z operních děl. Tohle je jejich největší slabina, protože k Fantomovi patří hudba stejně neodmyslitelně jako jeho maska. (Jj, vysílám další vyčítavý pohled směrem k režiséru Argentovi.)
Právě proto jsem ráda, že se objevila verze, která tohle mé očekávání konečně naplnila. Horová adaptace Lerouxova románu z roku 1989. (No, němý film s Lonem Chaneym měl dobrý soundtrack, ale to považuji za jakési "náladové podbarvení" filmu, které je vážně výborné - ale prostě patří k "obrazu" filmu a jako že bych si to sama pouštěla do sluchátek... to zas ne.)

Od filmu jsem nic nečekala. Po tragické zkušenosti s verzí od D. Argenta (Poněkolikáté se do něj navážím, ale ta verze si spílání opravdu zaslouží!) jsem se tomuto hororu úspěšně vyhýbala. Další krvák o Fantomovi? Moje reakce byla: Děkuji, nechci. :-)
Zrovna nedávno jsem však na něj narazila na netu, kde byl celý film k vidění online a tak jsem se podívala. Sice bez titulků, ale to mi nakonec nevadilo, protože jsem s porozuměním neměla problém. (Navíc, člověk, i když ne všemu rozumí, tak si některé věci dokáže odvodit z dění na plátně. :-D) Nečekala jsem nic a pak jsem se nestačila divit.
Film... má hodně slabých míst, námět a scénář tomu dal docela na frak, ale zbytek svých dojmů ze snímku si nechám na podzimní watchlist. :-)
Ale ta hudba... soundtrack Mishy Segala se podařil. Ach, já jsem tak ráda, že se objevil film o Fantomovi, kde skutečně figuruje melodie, jež je hodna toho, aby se prezentovala jako výtvor Fantoma Opery - Anděla hudby - Erika. :-)
Soundtrack z filmu je převážně variací na hlavní téma, s nímž dále pracuje a od kterého rozvíjí temnější, ponuřejší souzvuky pro děsivé scény. To mi však vůbec nevadí, protože hlavní téma je opravdu krásné a jak.
A taky, abych nezapomněla, dablérka, která za herečku představující Christine (Jill Schoelen) zpívá se jmenuje Nancy Fontana a má krásný hlas. :-)

Nádherný hlavní motiv, jenž mi vesele vyhrává v mp3 přehrávači. A to hned v několika verzích, které jsem si připravila do dnešního článku.

POTO - Fotky z 30. výročí

12. října 2016 v 19:48 | Adele |  Divadlo - Fotky
Ještě si nedám pokoj s 30. výročím The Phantom of the Opera. :-) Na FB stránkách muzikálu totiž vyšly nové fotky z gala představení a já je jdu sdílet i na svém webovém útočišti.

Jako první tu máme krásnou skupinovou fotku: (zleva) se Scottem Daviesem (první nostalgický povzdech), Johnem-Owenem Jonesem (milionnásobný povzdech, I adore him! :D) a vedle nich je hlavní dvojice z originálního francouzského obsazení POTO, Sierra Boggess (další nával nostalgie) a Gardar Thór Cortes (svým způsobem se i on dostává do mého nostalgického seznamu - takže, další povzdech. :-D Jsem moc ráda, že se gala zúčastnil.). Ještě jednu poznámečku si neodpustím: během galaprovedení titulní písně jsem si u Gardara a Sierry říkala, že to mezi nimi pěkně jiskří. Myslím si, že budou mít dobrou chemii i na pařížském jevišti. :-)


POTO - Ohlédnutí za slavnostním galavečerem

11. října 2016 v 15:03 | Adele |  Sharing - Sdílení videí, audií (odkazy)
Na twitteru a facebookových stránkách k muzikálu The Phantom of the Opera se to hemží příspěvky. POTO balónky, speciální foto brožury (Ááách, tu chci! I s těmi balónky. :D) a taky přímý přenos z přídavku. Ten byl zveřejněn na FB v podobě živého přenosu. (Škoda, že jsem si včera nepočkala, mělo by to magičtější atmosféru.)

Stopáž videa je dlouhá téměř 45 minut. Ovšem vysílání začíná až po 6 minutě 30 sekundách. Kamery zabírají diváky v hledišti - v tom samém stylu jako záznamy z Metropolitní Opery v New Yorku. :-) Ani byste nevěřili, jak nostalgický pohled to pro mě je. V hlavě mi začal křičet hlásek: "Tam jsem byla! Tam jsem byla!!!" :D
Od 8. minuty kamera prolne minidokument, který divákům pouštěli v hledišti. (Neslo se to v podobném duchu jako loňské oslavy 30. výročí Les Miserables v Londýně.) Jééé, a i tady se objevily pozdravy z různých produkcí! Gratulovala skupina z US Tour, Estonska, Švédska (Anton Zetterholm!!!), Japonska a Broadwaye (týjo, Ali Ewoldt je tááák drobounká!).

A dál... dorazili speciální hosté: Cameron Mackintosh, Andrew Lloyd Webber - ti samozřejmě nesměli chybět. Stejně tak choreografka Gillian Lynne. :-) Co mě překvapilo, byla účast originálního francouzského obsazení. Sice nedorazila celá skupina, ale představitelé Christine a Fantoma: Sierra Boggess a Gardar Thór Cortes. (Sierra! Moje "přelomová" Christine. Moje první divadelní Christine, která mě svým výkonem nadchla. Prostě sluníčková Sierra! Hihi, to si neodpustím: v dnešní době už je snad i slavnější než Sarah Brightman. :D :D)
Dále muzikálová legenda, představitel Raoula - Michael Ball, Scott Davies - můj první londýnský Fantom, kterého jsem viděla naživo! a... dramatická chvilka... John-Owen Jones!!! Můj nejoblíbenější představitel Fantoma! Muž s naprosto neodolatelným hlasem! (Nejen jeho zpěv, ale ono stačí, když jen mluví. Ten přízvuk... :D)

POTO - Handbill (July, 2016)

10. října 2016 v 19:48 | Adele |  Divadelní programy a brožury
Dneska se slaví a slaví a já se zase pochlubím se svými POTO suvenýry z Londýna. Začnu reklamním letáčkem, který byl zdarma, a jenž jsem uzmula ze stojanu u pokladny (a u tabule s obsazením). :-) Vlastně jsem jej tu už zveřejňovala ve své druhé polovině recenze na červencové představení, ale nepředstavila jsem ho v plné kráse. Takže to dnes napravím. :-)

Na titulce je principal Phantom - Ben Forster.


DW - Christmas Special 2016 (Info + ukázka + úryvky z natáčení)

10. října 2016 v 18:56 | Adele |  Film a TV - Tipy
Na 10. sérii Doctora Who si budou muset fanoušci ještě pár týdnů počkat. (Až do dubna 2017. Ehm... čekala jsem, že ji budou vysílat dřív. Třeba v lednu, max. v únoru. Asi jsem měla velká očekávání. Nevermind. :-D) Ovšem tvůrci se rozhodli, že fandy seriálu neochudí o Vánoční speciál.
To jsem vůbec netušila! Předpokládala jsem, že když se vysílání nové řady posunulo na pozdější dobu, tak to znamená, že Vánoční speciál bude až po ní, tedy příští rok. A ono ne - GREAT! :-)

BBC vyzradila pár informací k této spešl epizodě:
- název: The Return of Doctor Mysterio
- mimozemské invazi bude tentokrát čelit současný New York
- vrátí se postava Nardola, kterého v loňském speciálu hrál Matt Lucas
- zahostuje si tu Justin Chatwin (známý z: Orphan Black, War of the Worlds) a ujme se role maskovaného superhrdiny Granta
- dalším Doktorovým společníkem bude herečka Charity Wakefield (Další známá tvář! Charity znám z BBC minisérie Sense & Sensibility, kde hrála Marianne Dashwoodovou. :-D)
- herecký tým dále posílí: Adetomiwa Edun, Aleksandar Jovanovic a Logan Hoffman
- díl se bude vysílat rovnou na Štědrý den :-D
- o sepsání dílu se postaral Steven Moffat
- na post režiséra byl dosazen Ed Bazalgette, který direktoval "prolog" k 9. sérii (The Doctor's Meditation) a dvojepizodu o postavě Ashildr (The Girl Who Died a The Woman Who Lived), a také odrežíroval první 4 epizody 1. řady seriálu Poldark

Zní to skvěle, vypadá to skvěle (mrkněte na upoutávku). O důvod navíc, proč se těšit na Vánoce. :-)

POTO - 30th Anniversary (10. říjen 2016)

10. října 2016 v 12:18 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
Dnes slaví londýnská produkce v divadle Her Majesty's Theatre 30. výročí muzikálu The Phantom of the Opera.
Obrovské gratulace posílám do Londýna spolu s přáním mnoho a mnoho dalších let do budoucna (moc ráda bych vyrazila na 50. výročí :D :D).


Design number 15 - Unspoken Secrets

9. října 2016 v 23:31 | Adele |  Úpravy na blogu
Převlákám blog do podzimního oděvu a po dlouhatánské době se vracím k muzikálu Fantom Opery. Před 30 lety se v Londýně odehrálo premiérové představení. Zítra, 10. října 2016 se bude tohle krásné jubileum slavit - tak budu slavit i tady na své internetové domovině. :-)
Nejdříve jsem chtěla mít v záhlaví obsazení, které jsem viděla v Londýně (Scott Davies, Lisa-Anne Wood a Nadim Naaman). Finální výtvor mám už nějaký ten pátek uložený v PC, ale nakonec jsem si řekla, že bych se mohla držet v odstínech podzimu. A fotky z duetu Point of No Return jsou k tomu jako stvořené. Tóny rudé, zemitě hnědé i světle meruňkové - a no, ty jsou přímo ideální.
Kupodivu jsem vybrala fotografii z broadwayské verze. Na obrázku představuje Amintu/Christine herečka Samantha Hill a maskovaného Dona Juana/Fantoma (hihi, není double acting na divadle naprosto úžasná věc!) se zhostil Hugh Panaro. (No, na 100% si tím jistá nejsem, ale důvěřuji zdroji, který tvrdí, že je to Hugh.) :-)
K výrobě okrajů mi posloužil detail z fotografie Amintiných šatů. :-)