Srpen 2016

Laura Osnes jako Lizzie Bennetová

31. srpna 2016 v 17:09 | Adele |  Divadlo - Fotky
Laura si zahrála hrdinku nejslavnějšího románu Jane Austenové, Pride and Prejudice (Pýcha a předsudek) ve stejnojmenném muzikálu od Lindsay Warren Baker a Amandy Jacobs. Muzikál díru do světa neudělal, materiálu k dílu je na internetu poskrovnu a tak pár fotek z inscenace představuje menší poklad. Celé hledání dalších informací na netu pro mě bylo matoucí, protože existuje alespoň 5 muzikálových verzí (jestli se zdroj nemýlí) a konkrétně tato verze byla přejmenována na "Austen's Pride".

Navíc jsem se až nyní dozvěděla, že pana Darcyho hrál Colin Donnell!! Colin si zahrál s Laurou v Anything Goes a většina televizních fanoušků ho zná ze seriálu Arrow, kde si zahrál Tomyho - nejlepšího přítele maskovaného hrdiny Olivera Queena alias Arrowa. A ten je na fotkách s Laurou taky. Jupí! :-) Ach, s touhle dvojkou bych chtěla vidět nějaká videa - kdybych byla náročná, tak bych si přála rovnou záznam. :-D


Design number 14 - Pink Goes Good with Blue

31. srpna 2016 v 12:52 | Adele |  Úpravy na blogu
Nový vzhled vypadá, jako by si ho vzala do parády Glinda a ne já. :D Ale chytla mě nějak prazvláštní nálada a já dostala chuť vytvořit něco veselého a když jsem uviděla tuhle fotku Laury Osnes... už bylo rozhodnuto.
Vlastně jsem měla v úmyslu vytvořit dess s fotkami Laury a Collina z muzikálu Anything Goes - konkrétně z taneční scény De-Lovely, která je rozkošná. Moc se mi zalíbily jejich fotky ze zkoušek, jenže výsledný výtvor skončil v černobílém provedení a toto barevné spektrum jsem používala nejvíckrát, takže jsem ho nepoužila. (Jen ho zařadím mezi ostatní grafiku.)
Takhle pestré barvy pro mě nejsou typické, většinou volím spíše tlumené či temnější odstíny. Ale hezky se mi na tu kombinaci kouká. :-) Tematicky jsem - kromě parafráze Glindiny repliky z písně Popular - doplnila vzhled o nezbytnou školní pomůcku v podobě tužky a políčka v menu upravila do podoby tlačítek na klávesnici. Aspoň na blogu přistupuji k blížící se školní dřině optimisticky. :-)


Knižní série "The Oz Books"

30. srpna 2016 v 17:54 | Adele |  e-knihovna
Podařilo se mi najít úžasnou stránku na e-knihy ze země Oz zdarma ke stažení. Jen v AJ. No, aspoň si budu moct procvičovat čtení anglického textu. :-)
Tady je kompletní sada 14 Oz knih od L. F. Bauma. Existují ještě další knihy této řady, které jsou od jiných autorů a já jsem vybrala ty od Bauma.


L. F. Baum - Čaroděj ze země Oz

26. srpna 2016 v 6:45 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy
S vypětím sil jsem dopsala článek k prvnímu příběhu ze série knih o bájné zemi Oz.


Čaroděj ze země Oz

Autor: Lyman Frank Baum
1. vydání: 1900

Pozn.: Pracovala jsem s výtiskem z roku 2005 vydaném v nakladatelství Garamond, v překladu Moniky Voskové.

Info o autorovi
Americký spisovatel se narodil roku 1856 v Chittenango, ve státě New York. Pocházel z bohaté rodiny. Jeho otec kromě ropných polí vlastnil i divadlo. Jako malý chlapec se L. Frank nemohl věnovat dětským hrám, kvůli slabému srdci. Namísto toho si vypěstoval zálibu v četbě pohádek. Vykonával různá zaměstnání, v divadle se uplatnil jako herec či autor her, psal pro noviny a časopisy a když nebyl dostatek peněz, pracoval na farmě.
Měl čtyři syny, kterým rád vymýšlel a vyprávěl pohádky před spaním - a tak vznikla bájná země Oz. Kniha Čaroděj ze země Oz zaznamenala úspěch a Baum po ní napsal další pohádky zasazené do této magické říše.
Zemřel v Los Angeles, v Kalifornii v roce 1919.

Wicked - Záznam [2. 10. 2013]

23. srpna 2016 v 21:30 | Adele |  Sharing - Sdílení videí, audií (odkazy)
Další záznam Wicked jsem chtěla přidat na blog až poté, co budu mít dopsaný článek k Čaroději ze země Oz, jenže moc času jsem na psaní neměla (a když už se nějaký našel, tak se mi zase nechtělo). Tak jsem si řekla, že vám čekání takto vynahradím.
I tento záznam byl pořízen na Broadwayi a rovněž pochází z roku 2013 (a v roli Fiyera je tu opět Kyle Dean Massey). Tohle je nejlepší záznam full show, který jsem k muzikálu viděla. Kamera zabírá celé jeviště, ani nevynechává zoomování herců, takže jsou pak mnohem lépe vidět. Jedinou vadou je, že z dálky kamera špatně zaostřuje na světlá místa, jako jsou například herci v bílých kostýmech. Jejich obličeje jsou pak zastřené. Ale to se dá snést a je řadí se mezi lepší nahrávky.

Broadway 2. října 2013

Donna Vivino - Elphaba
Alli Mauzey - Glinda
Kyle Dean Massey - Fiyero


Knižní úryvek - 35 (Alice a její muži)

20. srpna 2016 v 7:27 | Adele |  Knižní úryvky
V knižním sčítání za červenec 2016 jsem za knihu měsíce zvolila Čaroděje ze země Oz, ale zaujala mě v minulém měsíci i knížka se dvěma povídkami od Gaskellové. Psala jsem o knížce, že je to "hořké čtení", ale rozhodla jsem se vybrat jemnější část, která mi vykouzlila úsměv na tváři. :-)
PS: Nakonec jsem neodolala a přidala k úryvku i pasáž s námluvami. :-D

Kniha: Alice a její muži
Autor: Elizabeth Gaskellová
Překlad: Barbara Bindasová
Vydání: Daranus, 2010
Str: 15 - 21

Jeho první dojem z Alice byl nijaký a pan Openshaw ho ani nehodlal měnit. Hezká, nemastná, neslaná žena - asi tak by ji charakterizoval, kdyby ho do toho někdo nutil. Zpočátku se obával, že Alicina zakřiknutost má původ v její netečné a líné povaze, což bylo v naprostém kontrastu k jeho aktivní a energické osobnosti. Když si ale všiml, s jakou přesností plní jeho přání a jak vykonává svou práci - ráno ho budila s úderem hodin, dohlížela na to, aby měl vodu na holení vždy horkou, a kávu mu připravovala přesně podle jeho specifických přání (pan Openshaw totiž zakládal vše na vědeckých poznatcích) -, změnil názor. Nezačal se sice domnívat, že by Alice měla nějaké zvláštní vlastnosti, ale říkal si, že se dostal do velice dobrého podnájmu. Uklidnil se a začal svůj podnájem brát jako domov na celý život.
Pan Openshaw byl během dne příliš zaneprázdněn, než aby měl čas přemýšlet o sobě. Nevěděl, že má ve své povaze jistou něhu, a kdyby si to uvědomil, považoval by to za projev nějaké nemoci. Nevědomky v něm ale vzklíčila lítost a ta vedla k něžnosti. Probudilo ji to malé bezmocné dítě, o něž neustále pečovala jedna ze dvou zaneprázdněných žen v domě a které celé dny trpělivě sedělo na židli, ze které samo nedokázalo vstát, a navlékalo barevné korálky. Velké modré oči, v nichž se usadila vážnost, dodávaly drobnému, jemnému obličeji holčičky výraz, jaký mají mnohem starší děti. Její mírný, smutný hlas, kterým řekla vždy jen pár slov, jež se nepodobala běžnému dětskému žvatlání, to všechno přitáhlo pozornost pana Openshawa.

Knižní sčítání - 07/2016

18. srpna 2016 v 20:17 | Adele |  Knižní sčítání

PŘEČTENO ZA ČERVENEC 2016
Lyman Frank Baum: Čaroděj ze země Oz (308 stran)
Charlotte Brontëová: Z letopisů Angrie (180 stran)
Elizabeth Gaskellová: Alice a její muži/Hříšná Lizzie (112 stran)
Helen Fieldingová: Deník Bridget Jonesové (259 stran)

Operní Libreto - Faust a Markétka v PDF

16. srpna 2016 v 20:07 | Adele |  e-knihovna
Tímto příspěvkem potěším především operní nadšence. Naskenovala jsem útlý svazeček obsahující české přebásnění libreta ke Gounodově opeře Faust. Knížečka vyšla v roce 1957 a kromě českého překladu textů obsahuje i předmluvu, v níž Jarmil Burghauser popisuje vznik díla a nabízí i menší rozbor hudebního obsahu.
Nuže, příznivci opery, pokud máte nějaký záznam Fausta a postrádáte CZ titulky, pak by se vám pro lepší porozumění mohla hodit tato knížka. :-)


info k souboru:
- jazyk: čeština
- formát: pdf
- velikost: 5 MB
- poznámky: sken v HD kvalitě

POTO – 23. 07. 2016, Matinee (2. část)

13. srpna 2016 v 22:43 | Adele |  Divadlo - Představení, záznamy
A je tady druhá část mojí "recenze". (První část si můžete připomenout TADY.)

VAROVÁNÍ: Čtenáři článku budou vystaveni fangirl výlevům se subjektivně zabarveným vnímáním a zcela neprofesionální recenze. Předpoklad pro četbu následujících řádků: základní znalost děje muzikálu. Očekávejte dojmo/popisné krátké popisky, které se někdy věnují i maličkostem víc než je zdrávo. Konec hlášení. :D


POTO – 23. 07. 2016, Matinee (1. část)

6. srpna 2016 v 22:21 | Adele |  Divadlo - Představení, záznamy
V TOMTO článku jsem vám slíbila, že napíšu své dojmy z odpoledního představení londýnského Fantoma Opery. Své slovo plním a tady je první část "recenze" - přesněji "útržkovitého výcucu z mé paměti". Omlouvám se za to dělení, ale mé psací tempo je bohužel mizerné a moc tomu nepomáhá ani to, když máte pořád někam chodit a něco zařizovat. Chtěla jsem se hecnout a všechno vypsat do jednoho článku, ale je to tak jak to je. :-)

VAROVÁNÍ: Čtenáři článku budou vystaveni fangirl výlevům se subjektivně zabarveným vnímáním a zcela neprofesionální recenze. Předpoklad pro četbu následujících řádků: základní znalost děje muzikálu. Očekávejte dojmo/popisné krátké popisky, které se někdy věnují i maličkostem víc než je zdrávo. Konec hlášení. :D