Červenec 2016

A-B: Prázdniny v Londýně 2016

30. července 2016 v 23:50 | Adele |  Adminčin box
Zdravím vás, milí návštěvníci!
Svou dovolenou jsem již vyčerpala a nyní se s vámi podělím o své dojmy z ní. :-) Předpokládala jsem, že nejpozději do středy sem přidám první článek, ale nakonec jsem jej začala psát se zpožděním. Po příjezdu domů jsem musela posedět s rodinou a povykládat jim své zážitky. Bylo by mnohem jednodušší, kdyby se všichni sešli v jedné místnosti a já svoje "historky" nemusela několikrát opakovat. Chtě nechtě, to nadšení postupně slábne, vypráví se pak s menší chutí a na jejich vypisování pak už není pomalu chuť. Navíc jsem zjistila, že potřebuji dohnat internetový absťák. Psaní jsem odložila tedy až na dnešek a obávám se, že článek nebude tak rozsáhlý, jak jsem původně plánovala.

Počátek aneb impuls k návštěvě Londýna
Moje dovolená se uskutečnila díky jednomu přání - vidět naživo muzikál The Phantom of the Opera ve West Endu. Původně toto přání pro mě představovalo něco nedosažitelného, co člověk vypustí z pusy i když ví, že se mu to nikdy nesplní. (Podobně jako si některé dívky představují, že potkají svého pana Darcyho.) S mojí spolubydlící na výšce jsme si v tomhle padli do noty. Ona znala filmový muzikál, který si zamilovala stejnou měrou jako Gerryho Butlera. Moje maličkost, pak tuto slečnu seznámila se záznamem koncertního představení z Royal Albert Hall, následně nakazila zmíněnou osůbku rierrománií a vyvolala v ní nevyléčitelnou touhu vidět muzikál na jevišti.
S postupem času se stalo, že jsme toto přání začali myslet vážně a probíhala příprava na jeho realizaci.
Návštěva Fantoma byla hlavní priorita a my jsme se shodli na tom, že když tuhle pouť podnikneme, chceme "dobře" vidět. Což samozřejmě znamená, že lístky nebudou nejlevnější a s dalšími plány musíme být opatrnější. Doprava bude taky něco stát, stejně tak ubytování a určitě si budeme chtít koupit něco na památku. Hm, takže bychom to mohli udělat tak, že bychom dorazily den před představením, další den zašly do onoho divadla a pak se spakovaly domů.
Slovo dalo slovo, já jsem začala šetřit a na internetu jsme půl roku dopředu zakoupily vstupenky. Upřímně, docela jsem se bála, že i tak to bude pozdě. Naštěstí se tak nestalo. :D Vybraly jsme sobotu 23. července na dopolední představení.
Díky tomu jsme se začaly připravovat na víkend v Londýně.

Wicked - Záznam [12. 5. 2013]

24. července 2016 v 7:36 | Adele |  Sharing - Sdílení videí, audií (odkazy)
Nejdříve jsem uvažovala, že sem budu vybírat videa podle hlavních představitelů, ale nakonec jsem se rozhodla přidat sem odkazy na celou show. Nahrávky, k nimž jsem se dostala, se nemohou pochlubit HD kvalitou, ale tato je jedna z těch lepších.

Broadway 12. květen 2013

Willemijn Verkaik - Elphaba
Katie Rose Clarke - Glinda
Kyle Dean Massey - Fiyero


A-B: Dovolená (od: 22.7. do: 26. 7. 2016)

21. července 2016 v 12:40 | Adele |  Adminčin box
Konečně mě čeká dovolená, kterou jsem musela plánovat asi půl roku. Naposledy jsem byla v zahraničí jako malá s rodiči a nyní je to poprvé co vyrážím bez nich do ciziny. Se svou spolubydlící jsme si naplánovali víkend v Londýně. Jen se přiznám, že mě trochu znepokojuje sledování zpráv v TV. (Kdybych plánovala výlet do Francie, tak bych to na 100% odvolala.)
Jestli půjde vše podle plánu, tak ve středu budu zpět a vrhnu se na rozepsané články. :-)
Nějaké články jsem tu přednastavila, takže by tu nemělo být prázdno. Přístup na wifi bych měla mít, pokud se mi v Anglii nepoštěstí na ni připojit, pak by se mi to mohlo podařit alespoň v pondělí. (U prarodičů přístup na net mít budu. :-D)

Potom bych se tu chtěla podělit o své zážitky, aspoň ve dvou článcích: v jednom - shrnutí celého pobytu; a ve druhém zážitky z jedné kulturní akce. :-)


Prozatím se s vámi loučím, mějte se krásně a snad se ve zdraví vrátím zpět. :-)

Wicked: UK/International Tour - Promo

20. července 2016 v 7:10 | Adele |  Divadlo - Fotky
Dnešním dnem 20. 7. 2016 zahájilo britsko-mezinárodní turné muzikálu v Bradfordu své první představení. Na FB zveřejnila produkce promo fotky s tímto castem.

Obsazení:
Elphaba - Jacqueline Hughes
Glinda - Carly Anderson
Fiyero - Bradley Jaden
Madam Morrible - Kim Ismay
Čaroděj ze země Oz / Doktor Dillamond - Steven Pinder
Nessarose - Emily Shaw
Boq - Iddon Jones
Standby for Elphaba - Jodie Steele

Jako první: Elphaba v podání Jacqueline Hughes.


Wicked: E. Hatton, S. Stevenson, J. Taylor a O. Savile

19. července 2016 v 6:56 | Adele |  Divadlo - Fotky
Dnes jsem vybrala obrázky s Emmou Hatton, Savannah Stevenson, Jeremy Taylorem a Oliverem Savilem.

Emma momentálně hraje Elphabu v Apollo Victoria Theatre, v divadle které se nachází ve West Endu. (Slavná oblast Londýna, v níž se nachází skoro 40 divadel. Páni, já ani nevěděla, že je jich tolik!)

Emma v tomto divadle hraje Elphabu od 2. února 2015. Poslední představení má oficiálně stanoveno na 3. září 2016. V této roli se objevila už dříve. Od 2. prosince 2013 až do 31. ledna 2015 tu vystupovala jako alternace. V angličtěně je uveden termín "standby Elphaba". Tato funkce je velmi podobná pojmu "understudy". Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že "understudy" alternace hraje v company různé role a k tomu tedy zaskakuje hlavní herečku v roli Elphaby. "Standby alternace nehraje v daném muzikálu žádné další role. (Doufám, že jsem to pochopila správně a nekrmím vás tady nějakými bludy. Kdyžtak budu ráda za opravu v komentáři. :-D)

Savannah Stevenson je ve west-endském ansámblu delší dobu než Emma. Roli Glindy si poprvé zahrála 18. listopadu 2013 - do té doby byla její hlavní představitelkou Gina Beck. Kvůli zraněné noze si v březnu 2015 musela dát pauzu od účinkování v tomto muzikálu. Po zotavení se v témže roce v květnu vrátila.

Ve stejný den, kdy se do "hlavního" obsazení přidala Savannah, si poprvé zahrál Fiyera Jeremy Taylor. (Vystřídal tu Bena Freemana.) 21. září 2015 jej pak nahradil Oliver Savile.


Začněme Emma Hatton - nynější představitelkou Elphaby.


Oliver Savile - Again (3. 5. 2015)

17. července 2016 v 7:12 | Adele |  Divadlo - Videa + CD + Audia
Díky prohledávání videí s "wicked-obsazením" jsem narazila na toto skvělé video s nynějším londýnským představitelem Fiyera. Z Wicked jsem s ním neviděla téměř žádná videa, jen pár audií a potom z koncertu West End Live 2016. Většina nahrávek jsou koncerty a ani těch moc není. Škoda.
Ale během prolízání YT jsem našla tohle skvělé video z koncertu skladatele Scotta Alana "Everything Worth Holding on To". Hned u názvu jsem zpozorněla.
K tomuto songu mám totiž silný citový vztah. Poprvé jsem jej slyšela v podání Hadleyho Frasera a od té doby to pro mě byla "Hadleyho píseň". Slyšela jsem ji od dalších interpretů, ale dokonce ani od Ramina Karimloo (není tomu dlouho, co jsem trpěla silnou raminománií) se mi tolik nelíbila jako od Hadleyho. Ze zvědavosti jsem video pustila a už se připravovala na to, že budu Olivera nemilosrdně srovnávat s Hadleym.
Výsledek byl následující: na konci písně mi začaly téct slzy. To se mi dlouho nestalo, aby mě koncertní verze nějaké písně rozplakala. Byť se jedná o "pouhý" koncert, Oliver svůj krásný hlas podpořil hereckých projevem. Ach, tím mě vážně dojal. :-) Jeho "hrdina" musel v minulosti provést něco strašného, když se k němu dívka z této písně odejde. (A po tak srdcervoucím vyznání!)
Ono už ta skladba je sama o sobě dokonalá: krásná hudba, heartbreaking text s hlubokým prožitkem a skvělým zachycením děje. Z těch slov si dokážu život představit setkání onoho hrdiny se svou bývalou dívkou.


Přeložila jsem i text a snažila jsem v něm zachytit truchlivou předsvatební atmosféru (hm, zajímavé slovní spojení), takže je překlad volnější. (Jak už je mým zvykem.)

Wicked: Obsah - 2. dějství

16. července 2016 v 7:06 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
První dějství si můžete přečíst ZDE.
Od poloviny dějství odkazuje muzikál na příběh pohádky Čaroděj ze země Oz. Některé věci jsou tu pouze naznačeny a tak jsem se rozhodla pro čtenáře, kteří nejsou s knihou či filmem o Ozovi seznámeni, toto odkazování vysvětlit a zapojit do obsahu muzikálu. Konkrétně se jedná o popisy od 6. scény (Tornádo a Fiyero!).

2. dějství


Gina Beck (Glinda)

1. scéna:
01. Entr'acte (No One Mourns the Wicked - Reprise) - Předehra (Nikdo neoplakává zlo II.)
02. Thank Goodness - Dobru dík
postavy: Glinda, madam Morrible, Fiyero a obyvatelé Smaragdového města

Uplynula nějaká doba a každý v zemi se bojí zlé čarodějnice. Ve Smaragdovém městě před palácem přišla Glinda s madam Morrible a Fiyerem, ze kterého se stal kapitán stráže. Glinda zklidňuje dav a burcuje jej oslavit Fiyerovo jmenování a její zasnoubení s ním. O zásnubách se dozvídá Fiyero až tady na konferenci. Madam Morrible navíc udělí Glindě titul "dobré čarodějky".
Mezi lidmi dál kolují drby o zlé čarodějnici, třeba že má čarodějné oko, dokáže měnit kůži nebo že je zlem natolik zkažená, že ji voda dokáže rozpustit. Fiyero je z těchto povídaček znechucený a má dost všeho předstírání. Nejradši by okamžitě odešel, ale Glinda toho není schopná, když k ní vzhlíží tolik lidí. Promlouvá Fiyerovi do duše, aby přestal pátrat po Elphabě. Glindě také její kamarádka chybí, ale chce prostě žít. Fiyero jí dá za pravdu a souhlasí se svatbou.

Wicked: Obsah - 1. dějství

14. července 2016 v 8:18 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
Rozpis dějství si můžete připomenout ZDE.

1. dějství


Kara Lindsay (Glinda)

1. scéna:
01. Overture - Předehra
02. No One Mourns the Wicked - Nikdo neoplakává Zlo
- postavy: obyvatelé Oz, Glinda, otec Elphaby, matka Elphaby, milenec a porodní bába

Ve Smaragdovém městě obyvatelé Oz oslavují vítezství nad Zlou čarodějnicí ze Západu, které se všichni báli. Během oslav se na scéně objeví Glinda, která z oblaků a bublinek sestoupí dolů k davu, aby se k nim připojila. Ujistí Oziány, že čarodějnice je skutečně mrtvá. Lidé mají na Glindu další otázky a jejich rozprava se stočí až k otázce, zda může zlo v lidech být přítomno už od jejich narození či ne. Glinda tak začne vyprávět o rodičích Zlé čarodějnice. I ona byla dítě, stejně jako Oziané.
Její otec byl guvernérem v Mlaskazemi. Čarodějčina matka měla před manželem tajemství v podobě milence. Ti dva využili jednoho večera, kdy musel guvernér odcestovat. Neznámý muž - jehož tvář zůstává divákům skryta ve stínu - donesl ženě zelený elixír s čarovnou mocí. Žena otěhotněla a po nějaké době přivedla na svět holčičku se zelenou kůží. Guvernér již od jejího narození ji nedokáže přijmout za svou dceru.
Glinda upozorňuje Oziány, že takový život nemohla mít čarodějka vůbec jednoduchý. Přesto v nich nedokáže vyvolat ani špetku soucitu.
Někdo z lidí se zeptá Glindy, co je pravdy na tom, že se kdysi se zlou čarodějnicí přátelila. Po chvilce zaváhání Glinda odpoví na otázku kladně. Shromáždění je v šoku. Glinda rychle dodává, že ji spíše znala nežli se s ní kamarádila. Před nějakou dobou se potkaly na škole, kde se jejich cesty zkřížily.

Wicked: Rozpis dějství a scén

14. července 2016 v 8:13 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
Popsat děj muzikálu mi zabralo několik dní a - i když se to nezdá - psaní mi vzalo i značný kus energie. Ale první dějství mám konečně dopsané.
Dějství jsem rozdělila na jednotlivé scény a připsala k nim, jaké písně do nich patří. Většina mluvených pasáží neměla název a tak jsem na několika místech improvizovala. Převážně jsem však čerpala z anglické wikipedie a scénáři na blogspotu.


První dějství → přečíst si jej můžete ZDE
1. scéna: Overture, No One Mourns the Wicked
2. scéna: Elphaba's Entrance, Dear Old Shiz, Jeweled Shoes, Let Her Go!, The Wizard and I
3. scéna: What is this Feeling?
4. scéna: Something Bad
5. scéna: Into Courtyard, Dancing Through Life, Before Ball in Ozdust Ballroom
6. scéna: The Ozdust Dance, Elphaba's Dance
7. scéna: Popular
8. scéna: Lecture Hall
9. scéna: Save the Lion, I'm Not That Girl, The Wizard and I (Reprise)
10. scéna: At the Train Station
11. scéna: One Short Day
12. scéna: I Am Oz, A Sentimental Man, Monkey Reveal
13. scéna: Defying Gravity

Druhé dějství:
1. scéna: Entr'acte (No One Mourns the Wicked - Reprise), Thank Goodness
2. scéna: The Governor of Munchkinland, There's Elphaba!, Wicked Witch of the East
3. scéna: Ballroom Transition
4. scéna: Wonderful, Set Free The Monkeys, Dillamond Discovered, I'm Not That Girl (Reprise)
5. scéna: As Long As You're Mine
6. scéna: The Cyclone, Fiyero!
7. scéna: No Good Deed
8. scéna: March of the Witch-Hunters
9. scéna: The Letter, For Good, The Melting
10. scéna: A Sentimental Man (Reprise)
11. scéna: Finale - For Good (Reprise)
Děkovačka: Bows/Exits

A-B: Úvod, Wickedování a Ozování

13. července 2016 v 7:52 | Adele |  Adminčin box
První rok mého blogování jsem tu přidávala články s názvem "Timetable", ve kterých jsem psala týdenní rozpis pro to, co tu v nadcházejícím týdnu zveřejním. Vydrželo mi to asi měsíc? (Ano, strašně dlouho. :D) A právě tyto články mě inspirovaly k tomu, abych je nahradila novými.

Sekce "What's New?" "Adminčin box" (edit: 6. 11. 2016) bude mým speciálním místečkem, kde si budu moct postěžovat na těžký život školský, v budoucnu i pracovní. Mimo jiné tu budu zařazovat "omluvy" či vysvětlení pro moji absenci na blogu. Ohledně své blogerské aktivity nejsem příliš optimistická, takže si myslím, že se mi to bude hodit. :-)
Ale hlavně bych sem ráda psala o tom, co zaplňuje můj volný čas, jaké články mám rozepsané, popřípadě proč mi tak dlouho trvá je napsat. Poslouží to výlučně k tomu, abyste si nemysleli, že na blog kašlu. Sice potom ve vás vyvolám dojem, že jsem slibotechnis potažmo, že píšu jak šnek, ale s tím už jsem smířená. (Protože musím přiznat, že mi to opravdu dlouho trvá.)
Ok, úvod mám za sebou a nyní přejdu k dalším bodům. :-)
V editovém článku k Wicked - ZDE jsem se zmínila, že sem chci přidávat články týkající se muzikálu Wicked. Na wickedovském spamování jsem již začala pracovat.