Červen 2016

Knižní úryvek - 34 (Něžná)

30. června 2016 v 7:48 | Adele |  Knižní úryvky
Knížkou měsíce za květen pro mě byla Něžná od Dostojevského - tak se sluší a patří, abych z ní vybrala nějakou ukázku. Třeba tím nalákám další čtenáře. Rozhodla jsem se příliš nespoilerovat a zvolila jsem část z jejího úvodu.
Jako první jsem četla novelu v překladu Emanuela Frynty, ale úryvek jsem vybrala ze zrcadlové edice nakladatelství Garamond, kde text přeložila Alena Morávková.

Díky ukázce si můžete o hlavním hrdinovi zastavárníkovi udělat vlastní obrázek - o jeho pohledu na svět, jeho názorech a o jeho majetnických sklonech.

Kniha: Něžná
Autor: F. M. Dostojevskij
Překlad: Alena Morávková
Vydání: Garamond, 2011
Str: 25 - 37

... Od té doby to začalo. Rozumí se, že jsem nemeškal a pokoušel se oklikou zjistit všechny okolnosti, a čekal jsem zvlášť netrpělivě, až ke mně přijde. Tušil jsem, že to bude brzy. Když přišla, hovořil jsem s ní laskavě a mimořádně zdvořile. Mám slušné vychování a znám způsoby. Hm. Dovtípil jsem se, že je to hodné a plaché děvče...
Takové dlouho neodporují, a přestože zůstávají uzavřené, nedovedou se vyhnout rozhovoru: odpovídají skoupě, ale přesto odpovídají, a čím dál tím víc, jenom neustávejte ve svém snažení, jestli vám na tom záleží. Z toho, co mi řekla, jsem tenkrát přirozeně nebyl moudrý. To potom jsem se dozvěděl o Hlasu i o všem ostatním.
Inzerát, který si tenkrát podávala z posledních peněz, pochopitelně zněl zpočátku domýšlivě.

Tak a tak to je, vychovatelka přijme místo i na venkově, sdělte podmínky. Později už slevila: Je ochotná přijmout jakékoliv místo, učit, dělat společnici, dohlížet na domácnost, pečovat o nemocnou, umí šít a tak dále, jak už to chodí. Samosebou to všechno připojovala k inzerátu postupně a nakonec, když už byla zoufalá: "Plat nežádám, jsem ochotná pracovat jen za stravu."

Watchlist: Jaro 2016

29. června 2016 v 6:50 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
Letní semestry na VŠ bývají vyčerpávající a hlavně nemilosrdné k volnému času. A seznam za tyto měsíce je pak značně chudý. Díky škole jsem to, co bych obyčejně stihla za 1 měsíc, zvládla vidět až za 3. Není toho moc, přesto jsem párkrát měla výčitky svědomí, že jsem nějaký čas strávila u monitoru (nebo nad knihou) místo nad učebnicí. Jenže nejsem robot, a potřebuju někdy relaxovat.
Nevermind, obsah seznamu je takový:

- 3 filmy: A Little Chaos, The Danish girl, A Midsummer Night's Dream
- 1 minisérie: The Night Manager
- 1 seriál: Agent Carter


Charles Dickens - Malá Dorritka v PDF

25. června 2016 v 6:55 | Adele |  e-knihovna
Dnes vám nabízím jeden z románů slavného anglického spisovatele viktoriánské éry: Malou Dorritku od Charlese Dickense.


info k souboru:
- jazyk: čeština
- formát: pdf
- velikost: 87 MB
- poznámky: sken v HD kvalitě
- odkaz: https://uloz.to/!iofR4PVZa/charles-dickens-mala-dorritka-pdf

Design number 13 - Emerald Witch

24. června 2016 v 15:22 | Adele |  Úpravy na blogu
Nutně jsem potřebovala změnit vzhled blogu, protože ten minulý jsem měla už okoukaný.
Dlouho jsem přemýšlela, co zvolit pro letní vzhled. Jako první mě napadla jevištní verze muzikálu The Little Mermaid. Poté jsem uvažovala o muzikálu Wicked, později jsem chtěla obě díla zkombinovat. Procházela jsem obrázky v mém PC, internet, zkoušela něco vytvořit, ale měla jsem nějakou tvůrčí krizi, protože žádný výsledek se mi nelíbil. Tím pádem bylo celé odpoledne v tahu.
Další den jsem si řekla, že ještě dám šanci fanouškovským kresbám na deviantart.com - a několik obrázků mi tam padlo do oka.
Mým novým cílem bylo vytvořit záhlaví s Elphabou a Glindou. Po 4 hodinách spatřilo světlo světa finální výtvor - bez Glindy. Od malé mořské víly jsem nakonec skončila u prohnané čarodějnice ze západu. Takto to dopadá, když si něco předem plánuji. :-)

Ještě musím podotknout, že u tvorby pozadí pro stránku jsem experimentovala, tak jsem zvědavá, jak se mi tenhle hokus pokus osvědčí. Původně jsem zelenou "tapetu"" tvořila jen pro vnější okraje, ale tolik se mi zalíbily, takže jsem je použila pro celou stránku. Mírným ústupkem je průhledná bílá stránka, tak doufám, že díky ní nedojde k problémům a text článků bude čitelný.
Hodně zabrat mi dala tvorba pro menu. Už jednou jsem dělala obrázky s průhledným pozadím, ale to bylo před nějakou dobou a já si proces samozřejmě už nepamatovala. Po nějaké době mordování se mi to nakonec podařilo. (Snad mi ten proces znovu z paměti nevypadne.)
A taky s výběrem písma jsem měla problém - ale to mi u každého dessu zabere hodně času. :-) Lákalo mě zvolit zelený odstín i pro font písma, ale nakonec jsem zůstala u černé barvy.


Sice s tímto designem byla zdlouhavá práce, ale s výsledkem jsem spokojená. Takže jsem ráda, že se mi ta námaha nakonec vyplatila. :-)

BF: Dracula - Torrent

20. června 2016 v 22:27 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Fanoušci opět potvrdili, že naděje umírá poslední a přidala na net odkaz k Draculovi od Brama Stokera - v hlavní roli s Markem Gatissem.
Ještě mi zbývá dohnat poslech posledního příběhu z nových dobrodružství 10. Doktora (Death and the Queen) a hned si budu moct poslechnout hraběte.

https://kat.cr/bf-dracula-vong-t12775324.html


Příjemný poslech :D

Knižní sčítání - 05/2016

14. června 2016 v 23:12 | Adele |  Knižní sčítání

Jen se 14 denním zpožděním! Předsevzala jsem si, že "knižní sčítání" tu budu zveřejňovat vždy první den v měsíci. Teprve druhý článek zrestartované rubriky a už jsem ve skluzu. V červnové rekapitulaci se to pokusím napravit.
Zkouškové období je nemilosrdné, ale přece jen jsem si v něm našla čas na 3 knížky.

PŘEČTENO ZA KVĚTEN 2016
Agatha Christie: Velká čtyřka (189 stran)
Alois Jirásek: Lucerna (129 stran)
F. M. Dostojevskij: Něžná (110 stran)

Raoul & Christine: Imagine me

10. června 2016 v 20:02 | Adele |  Adminčina grafika
Do této fotky z All I Ask of You jsem se okamžitě zamilovala! Je tááák rozkošná!
Díky kostýmu Christine jsem celé dílko oblékla do pastelově zelené společně s růžovými květy keře ve zlatavých odlescích slunce. Jako doplňující text jsem vybrala pasáž z árie Think of Me.

Raoul: Nadim Naaman
Christine: Lisa-Anne Wood

... Imagine me, trying too hard to put you from my mind...
Možná že tento výtvor ještě upravím a použiji jako nový vzhled blogu. (A nebo si jej nechám v záloze pro příští jaro.) :-)
V těchto barvách jsem tu design ještě neměla. A vlastně ani Raoula ne. :D

Hellfire - The Hunchback of Notre Dame

5. června 2016 v 7:02 | Adele |  Film a TV - Hudba
Překlad k Frollově árii jsem měla hotový už před dvěma měsíci. Jenže pak jsem si uvědomila, jaký jsem to ale bordelář a ještě k tomu sklerotik, protože jsem si nemohla vzpomenout, do které složky jsem ho uložila + do kterého wordu s překlady. V soubor, do kterého je obvykle píšu, nebyl a já jsem už přemýšlela i nad tím, jestli jsem ho nevědomky nesmazala.
Ale když jsem souborovou PC čistku - našla jsem ho. Hurá, přece jen těch několik hodin práce není ztracených. :-)
U téhle písně by mě to obzvlášť mrzelo, protože k jejímu překladu jsem projížděla křesťanské servery, aby bohoslužby kněží - i Frollovy prosby k panně Marii - v sobě nesly stopy tradičních modliteb i zdrávasů.
A aspoň je tu i článek, který se tématicky týká i nynějšího záhlaví blogu. :-)