Květen 2016

Ex-Show Runner Doctora Who dnes představí Shakespearův "Sen" v TV

30. května 2016 v 17:25 | Adele |  Film a TV - Tipy
Dnes večer se na obrazovky BBC One dostane nová verze Shakespearovy čarovné komedie odehrávající se v Athénách a jejích tajemných lesích. Řeč je o Snu noci svatojánské. O tuto adaptaci se postaral Russell T. Davies - bývalý scénárista obnovených sérií Doctora Who.

Díky Russellovy jsem si dala tento snímeček do hledáčku jako "titul, který si nechci nechat ujít". A vlastně nejen kvůli němu. Hodně se taky těším na Johna Hannaha v roli athénského vévody Thesea. Johna jsem si zapamatovala díky filmu Mumie, kde si zahrál Jonathana, bratra hlavní hrdinky Evelyn. Další pokračování Mumie sice stála za houby, ale pokud se objevil na scéně na John, tak bylo aspoň o zábavu postaráno. :D Jako záporák v seriálu Spartacus se mi hodně líbil a stejně tak coby vrah v jedné ze seriálových epizod k Poirotovi. :-)
Dalším důvodem je Matt Lucas, který si zahrál v Doctorovi Who - ve speciálu The Husbands of River Song postavu Nardola a na koncertním 25. výročí Bídníků si zazpíval zlotřilého Thénardiera. Takže jeho obsazení do komické postavy Mikyho Špulky (v originálu Bottom) bylo tou správnou volbou.
Maxine Peake je uznávanou britskou herečkou, takže věřím, že jako Titanie - královna elfů a víl - bude skvělá.

Hodně lidí označují "Sen" jako jejich nejoblíbenější komedie - nebo dokonce i hra - od Shakespeara. Já se musím přiznat, že se k tomuto postoji moc nehlásím, bohužel. Tak snad bude film krůčkem k tomu, abych si k této sváteční hře "konečně" našla cestu. :-)


Big Finish představuje Marka Gatisse jako Draculu

26. května 2016 v 12:36 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Dnes 26. 5. 2016 byl zahájen prodej Stokerovy horrorové klasiky s Markem Gatissem v úloze nejslavnějšího upíra.

Od této společnosti na net pronikly i další adaptace klasických románů. Třeba Dorian Gray, Frankenstein, Sherlock Holmes nebo The Phantom of the Opera.
Hm, hodní fanoušci snad neudělají z Markova hraběte výjimku a hodí na net link ke stažení. Aspoň v to doufám . :-)Beauty and the Beast - Teaser Trailer [2017]

24. května 2016 v 14:14 | Adele |  Film a TV - Tipy
První upoutávka na novou Krásku a Zvíře je venku. Divím se, že teaser vypustili tak brzo, když je premiéra stanovená až na březen dalšího roku. (V tuto dobu bych čekala obdobnou ukázku jako u loňské Popelky, nebo-li nic neříkající kraťoučké video. :-) Tím pádem je tohle opravdový luxus pro filmové fandy.)
Díky videu máme možnost vidět pár záběrů ze zámku Zvířete - který vypadá úchvatně, fakt že jo - letmo i Belle v podání Emmy/Hermiony Wattson.
Potom už jen "slyšíme" hlasy slušebnictva a filmovou úpravu hudebního Prologu od Alana Menkena a navrch k tomu i jeho slavnou píseň Beauty and the Beast.

Teaser vypadá vážně moc dobře, vůbec bych se nezlobila, kdyby se premiéra odehrála o něco dřív. Jenže většina filmu se bude skládat z digitálních efektů, takže jejich vypilování zabere tvůrcům hodně času - tudíž tohle opravdu nehrozí.
Od začátku se film hlásí k původnímu snímku od Disneyho a nijak se tím netají. No... dalšími slovy si budu protiřečit, ale nejsem moc nadšená z toho, že hraná verze bude "doslovný" remake animáku. V takovém případě se mi zdá být vcelku zbytečné natáčet to samé. Třeba to s tou "doslovností" nebude tak horké, ale mnoho okolností tuto indícii potvrzuje. (Nejen tento teaser, ale i několik rozhovorů se samotnými herci.) To je drobnost, která mi trošičku vadí, ale třeba film překvapí a nepůjde "kopírovanou" cestou.

Je tu ovšem pár věcí, které mi dávají jakousi záruku, že se mi "něco na tomto počinu se mi bude líbit":
• vizuální stránka filmu (digitální líbivost je tu zaručena - alespoň co se týče míst a kulis, doufám, že u postav se to nezvrtne)
• hudební stránka filmu (byť jsem v předchozím odstavci remcala na "kopírování", tak uznávám, že Menkenovy skladby jsou krásné)
• herecká stránka filmu - tady je to hvězdný cast, počínaje zmíněnou Emmou se tu ještě objeví: Dan Stevens, Luke Evans, Emma Thompson, Ewan McGregor, Kevin Kline, Ian McKellen, Stanley Tucci, Audra McDonald nebo Hattie Morahan (slušný seznam, není-liž pravda :D)

Rozhodně kvůli svým malým předsudkům B&B nevynechám. Akorát nevím, jestli na to vyrazím do kina, protože mám takové tušení, že v kinosálech se bude promítat dabovaná verze. Teď jen budu držet palce, aby film nedopadl podobně jako francouzská verze z roku 2014. Film vzniká na základě animáku, takže by to mohlo vyjít. A pokud dílko vyvrátí můj argument "zbytečnosti", tak bude jen a jen ráda. :-)W.E.: Dance for Me Wallis

22. května 2016 v 7:49 | Adele |  Film a TV - Hudba
K hudbě z filmu W.E. jsem přišla oklikou. Už nevím, jak je to dlouho, ale asi někdy v minulém roce jsem se chystala na tento film podívat. O své slabosti k dobovým dramatům jsem tu již několikrát psala, takže zajisté mě chápete. :-) Navíc jsem si říkala, že by bylo hezké vidět události z "Královy řeči" i z druhého pohledu - Wallis a Edwarda.
Dopadlo to ve výsledku tak, že jsem z něj viděla jen úryvky a pak jsem jej zametla tak říkajíc pod koberec.
Před několika dny jsem dokoukala druhou sérii Agent Carter a na internetu jsem si procházela další filmografii Jamese D'Arcyho. (Protože jeho podání pana Jarvise v "agentce" je neskutečně roztomilé.) V tomto průzkumu jsem narazila znovu na tento film a vzpomněla si, že jsem se na něj chtěla podívat. Komentáře k filmu jsou protichůdné, alenázory na soundtrack se shodují v jeho vychvalování.
Takže jsem si jej stáhla, poslechla a článek je na světě! Hudba sází na spojení smyčců a klavíru - přesně podle mého gusta. Vybrala jsem z něj svou nejoblíbenější - Dance for Me, Wallis.


Aspoň mě hudba (společně s Jamesem :D) přiměje podívat se na celý film.

Crimson Peak: Beautiful Things Are Fragile

20. května 2016 v 6:13 | Adele |  Adminčina grafika
Tohleto dílko jsem vytvořila s úmyslem vsadit jej sem do záhlaví blogu. V průběhu tvůrčího procesu to nakonec dopad tak, že jsem místo dvojice Edith a Lucille filmu Crimson Peak udělala design se sourozenci Sharpovými.
Aspoň mi výtvor zůstal v zásobě pro další článek. :-)
Tato scéna ve filmu pro mě představuje metaforu pro Lucillino vnímání sebe samé, Edith a jejich vzájemného vztahu. Již tehdy při prvním sledování mi během tohoto dialogu mrazilo v zádech, ale zpětně, když tuhle sénu vidím, vnímám slova Lucille ještě intenzivněji. :-)

Na YT se tento kousek nachází, takže jsem do článku přidala i video s překladem - jako malý bonus k tomuhle dílku.


Dobrodružství 10. Doktora - Torrent

18. května 2016 v 6:40 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Už je to tady!
Fanoušci jsou zlatí a přidali The Tenth Doctor Adventures na internet.

Odkaz na torrent naleznete ZDE. Takže stahujte, stahujte a já vám pak přeji příjemný poslech. :-)


Dobrodružství 10. Doktora je již v prodeji

16. května 2016 v 9:53 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Čekání je u konce, Big Finish dnes oficiálně spustila do prodeje The Tenth Doctor Adventures.
+ Zveřejnila nový trailer.
Věřím, že fanoušci sérii vloží na internet. Jj, beru to už jako samozřejmost a moc se na Doktora a Donnu těším!

"Donna, we're on!"


Persuasion (2007): Theme Song

14. května 2016 v 7:01 | Adele |  Film a TV - Hudba
Některé soundtracky k TV adaptacím BBC jsou těžko k mání...
Výjimku sice tvoří úspěšná díla jako Pride and Prejudice z roku 1995 nebo Emma, odvysílaná v roce 2009. K nim se ještě dá dostat. (I když je pravda, že v případě Emmy je zapotřebí hledat trochu důkladněji.)
Ale ne všechny mají takové štěstí.
A jaká je to škoda! Třeba taková hudba k Northanger Abbey z roku 2007 byla naprosto luxusní. A nebo Persuasion ze stejného roku.

Hudba v tomto snímku je až neskutečně něžná a citlivá. Podobně jako hlavní hrdinka, Anne Elliotová. Výrazně dokresluje nejen Annin charakter, ale i její emoce, které hrdinka pociťuje při opětovném shledání s kapitánem Wentworthem.
Zároveň je hudba - na někoho snad až moc - truchlivá. Došla jsem k závěru, že jejím přičiněním mi při sledování této austenovky vskutku bývá smutno.
Hudba z tohoto filmu by se mohla zalíbit těm z vás:
1) kterým nevadí muzika vyvolávající melancholické stavy
2) kteří milujete klavír a smyčce
3) kterým se líbil soundtrack k minisérii North & South od Martina Phippse (protože je to on, kdo zkomponoval soundtrack k Persuasion)

Pokud máte raději něco svižnějšího, hrajícího na veselejší notu, pak si pusťte spíš soundtrack k filmu Sense and Sensibility z roku 1995 nebo výše zmíněnou minisérii P&P od BBC či hudbu z filmové Emmy z roku 1996.
Ovšem ti z vás, kteří si z 3 položek odškrtli alespoň jednu z nich - neváhejte, video si pusťte a popřípadě i film, jenž je celý k dispozici na YT. :-)


In The Blood - Nové knižní dobrodružství 10. Doktora

12. května 2016 v 11:23 | Adele |  Knihy - Info, rozbory, obsahy
Dnes vyšel ve Velké Británii nový příběh o Pánu času od Jenny T. Colgan s Desátým Doktorem. Jenny napsala i jednu z epizod nové "10thDW" audio série: The Tenth Doctor Adventures (konkrétně 2. díl Time Reaver), takže se tu nejedná o její první autorské setkání s 10. Doktorem. Sama obálka napovídá, že jeho společníkem tu bude Donna Noble.

Podle anotace lze o příběhu ve zkratce říct toto: Děj se pravděpodobně odehrává v současnosti. Na naší planetě došlo k jakémusi druhu "agresivní" infikace skrz internet a Doktor s Donnou tuhle kalamitu budou muset dát zase do pořádku, než bude příliš pozdě.

Tenhle problém mi silně připomíná situaci v DW knize Závoj smutku nebo v Siluetě. K tomuto dojmu ještě přispívá samotný podtitul na obálce: "They feed on your anger. They need your despair."
V Závoji smutku byli lidé nakaženi depresemi, jimiž se mimozemšťané živili. No a v Siluetě to byla zase agrese sloužící jako účinná zbraň, která se "vyléčila" obdobným způsobem jako melancholické stavy v Závoji. Tak snad v případě In the Blood se bude zápletka ubírat jiným směrem. (Další klauni už by na mě byli moc.)
Kvůli tomu má jisté obavy, ale nechci knihu odsuzovat předem. Nechám se překvapit.

Jsem zvědavá zda nakladatelství Jota bude pokračovat ve vydávání DW edice. Jestli ano, pak by mě zajímalo, jestli se zaměří na novinky - jako je tato kniha nebo příběhy s Dvanáctým Doktorem - a nebo se pozornost nasměruje k starším titulům, od Prvního až po Jedenáctého Doktora. Je to jen pouhá spekulace, protože nemám ponětí o tom, jaký byl u nás o DW knihy zájem.

Ještě přidávám trailer ke knize, který je opravdu podařený. Dá se říct, že je pojatý jednoduše, ale k námětu motiv s PC klávesnicí prostě sedí. :-) Pustit si jej můžete ZDE.

Navíc The Tenth Doctor Adventures vydá Big Finish již za 4 dny, takže po knize se fanoušci můžou těšit na tři další dobrodužství s touhle dvojkou. :-)

Knižní úryvek - 33 (Tajemství Chimneys)

10. května 2016 v 7:36 | Adele |  Knižní úryvky
Tento úryvek jsem měla mezi rozepsanýma článkama už od dubna. Momentálně jsem dumala nad tím, zda jej mám smazat a místo něj sem přidat něco z toho, co aktuálně čtu. Však když už jsem tuto část přepisovala, tak proč ji mazat?
Navíc, jak jsem psala v "knižním sčítání", ke knížce jsem měla zbytečné předsudky - takže tímto článkem se jí za ně omlouvám.

Pokud vás tímto nalákám k její četbě - i přesto, že se o ní na internetu nepějí přehnané chvalozpěvy - budu jen ráda. A pak pro fanouška detektivek a špionážních příběhů to pedstavuje povinnost. :-)

Kniha: Tajemství Chimneys
Autor: Agatha Christie
Překlad: Ivan Němeček
Vydání: Nakladatelství Knižní klub, 2006
Str: 72 - 73

... Otevřela dveře do pracovny a došla k telefonu. S rukou na sluchátku se však zarazila. Ve velkém křesle seděl nějaký muž v podivně schoulené poloze. V napětí okamžiku úplně zapomněla na očekávaného návštěvníka. Zřejmě tu při čekání na ni usnul. S mírně škodolibým úsměvem došla ke křeslu. Tam se její úsměv rychle vytratil.
Ten člověk nespal. Byl mrtvý.
Poznala to okamžitě. Instinktivně to vytušila ještě dřív, než si všimla lesklé pistole na podlaze, ožehlé dírky nad srdcem uprostřed temné skvrny a strašidelně pokleslé čelisti.
Zůstala tiše stát s rukama přitisknutýma k bokům a v tom tichu slyšela, jak Elise sbíhá ze schodů.
"Madam! Madam!"
"Co se zase děje?"
Rychle se přemístila ke dveřím. Instinkt jí velel utajit, co se stalo - aspoň v té chvíli a před Elise, již by okamžitě stihl hysterický záchvat, jak Virginia dobře věděla; jenže ona teď potřebovala klid a ticho, aby si mohla všechno promyslet.
"Madam, nebylo by lepší, kdybych dala na dveře řetěz? Ti zločinci tu můžou být každou chvíli."
"Ano, jestli chcete. Dělejte, co uznáte za vhodné."
Když Virginia uslyšela rachocení řetězu a Elisiny kroky na schodech, dlouze si vydechla úlevou.
Podívala se na muže v křesle a potom na telefon. Bylo jí zcela jasné, co má udělat - musí okamžitě zavolat policii.