Duben 2016

Shakespeare Live! - Online + Torrent

30. dubna 2016 v 18:59 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
Jedno z mých "shakespearovských" přání bylo vyslyšeno. Jedna část z Shakespearovských slavností spatřila světlo světa na internetu.
A je to zábavná show Shakespeare Live! s moderátoskou dvojicí: David Tennant a Catherine Tate. :-)

Dostat se k němu můžete hned ve dvou variantách. Je k dispozici online i ke stažení.

Stáhnout si jej můžete na torrentu ZDE.
Nejedná se o verzi nahranou z kina, ale o full HD kvalitu o kapacitě 1,29 GB. Vřele jej doporučuji.

Pokud nemáte torrent downloader - nebo pokud nechcete čekat než se vám dostahuje či máte zamořenou paměťovku - pak využijte nadcházející odkaz a přehrajte si jej na netu online. ZDESpolečnice Messira (Sbohem Markétce)

28. dubna 2016 v 9:41 | Adele |  Adminčina grafika
Můj druhý příspěvek z Mistra a Markétky.
Tentokrát s triem: Woland (Ivan Ozhogin), Mistr (Igor Krol) a Markétka (Natalia Martynova).
Psaný úryvek jsem vybrala z Wolandovy árie Sbohem Markétce.


"Ty jsi mohla být se mnou, smutnou společnicí Messira..."


"Wildovy slavnosti" - Odklady a nedostupnost

25. dubna 2016 v 21:07 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
Dnes jsem slavnostně usedla ke svému PC s úmyslem stáhnout si plodiny slavnostního reje strejčka Wildy. Místo příjemného odpoledne mne čekalo jedno rozčarování druhým.

Henvry VI. první část má odloženou premiéru. Tato epizoda 2. série The Hollow Crown: The Wars of the Roses bude odvysílána až 7. května 2016.

Co se to u BBC děje? Nejdřív ticho po pěšině ohledně 3. série seriálu The Musketeers a teď tohle?
Nevím, co si o tom mám myslet. Nyní na wikipedii je spravené datum premiéry, na oficiálních stránkách BBC není datum uvedeno vůbec.
Hm...

A dále, co se týče ostatních projektů, tak to taky není žádná sláva.
Videa z akce The Complete Walk ještě nebyla vložena na globe-player (a nyní dokonce pochybuji, zda se tam vůbec dostanou) a záznam Shakespeare Live! na internetu taky není. Dokonce na BBC YT kanálu ukázky z tohoto večera nejsou přístupné v ČR. WTF?!?!?)

Co k tomu dodat? Budu doufat, že později se něco dostanna internet. :-)

Zatím jsem se dopátrala pouze několika málo videí jako oficiální trailery nebo záběry z The Complete Wak natočené fanoušky (takže ve špatné kvalitě).

Alespoň dvě videa přidám do článku: ukázka z Tita Andronica s Peterem Capaldim a trailer na The Wars of the Roses s Benem Cumberbatchem.


11. Doktor v historickém seriálu na Netflixu

22. dubna 2016 v 11:00 | Adele |  Film a TV - Tipy
O chystaném historickém seriálu The Crown jsem se dověděla asi před půl rokem na stránkách edny.cz - článek ZDE.
Vůči tomuto dílu jsem zpozorněla z několika důvodů:
a) kvůli tomu, že se jedná o dobové drama,
b) díky přítomnosti Claire Foy a Matta Smithe alias 11. Doktora

No, a na další informace jsem narazila až tento týden.

Děj se točí kolem britské královny Alžběty II., kterou si zahraje Claire Foy, a jejího nástupu na trůn, kolem jejího vladařní, ale také i soukromí.
Matt Smith si zahraje jejího manžela - prince Philipa. Na něj se těším nejvíc.


V seriálu se diváci můžou těšit na politické machinace, intriky, ale i na lásku na pozadí událostí z minulého století. Takže milovníci dobového (kostýmního) dramatu si přijdou na své. :-)

První série nabídne 10 epizod - každé s hodinovou stopáží. Původně jsem si myslela, že se bude jednat o minisérii, ale vyadá to, že tvůrci v dílo hodně věří a mají s ním jiné plány. Dokonce se mluví i o tom, že by seriál mohl mít až 6 sérií.
Tak uvidíme, zda jen o drby. (A jestli ne, tak musím uznat, že lidi od Netflixu mají hodně vysoké sebvědomí.) :-)

Netflix již nyní zveřejnil první spoty. Docela mě to překvapilo. Přijde mi, že na to je ještě brzo, když premiéra je stanovena na 4. 11. 2016., ale že něco takové zveřejní s tak velkým předstihem...
No, ale nestěžuji, protože je to velmi příjemné překvapení. :-)

První video je vskutku kraťoučké, trvá ani ne minutu a má vlastně za úkol nastínit divákům atmosféru dramatu (a ukázat obsazení).


Knižní úryvek - 32 (Král Richard III.)

21. dubna 2016 v 7:52 | Adele |  Knižní úryvky
Dnešním úryvkem pomyslně navazuju na "Shakespearovské slavnosti", které vypuknou o dnešním víkendu. Premiéru bude mít druhá série The Hollow Crown s Benem Cumberbatchem a jeho "vévody z Gloucesteru" už nemůžu dočkat!
Také i z tohoto důvodu jsem vybrala úryvek z bardovy historické hry Richard III. - a ze své nejoblíbenější scény, ve které se odehrává dialog mezi Richardem a lady Annou.
To se také podepsalo na tom, že dnešní úryvek má poněkud větší rozsah. Dlouhou dobu jsem se rozhodovala, jakou část z této scény vyberu a nakonec to dopadlo tak, že je tu téměř v kompletní podobě.

Na této ukázce je názorně vidět Richardovo dokonalé umění manipulace a přetvářky. A taky si ti z vás, kteří jste nečetli Richarda III., můžete udělat představu o charakteru Benovy postavy. :-)

Kniha: Dvanáct nejlepších her - Král Richard III.
Autor: William Shakespeare
Překlad: Jiří Josek
Vydání: Romeo, 2011
Str: 18 - 24

1. dějství: 2. scéna - Londýn, na ulici
...
RICHARD
Nevíte, madam, že se patří zlo
oplácet dobrem, hrubost milostí?
ANNA
Lotře, ty nectíš žádné zákony.
I zvíře někdy bývá soucitné.
RICHARD
Pak nejsem zvíře, já soucitný nejsem.
ANNA
Heleďme, zázrak. Ďábel mluví pravdu.
RICHARD
Zázrak nad zázraky. Anděl se čertí.
Dovol mi, vzore ženské líbeznosti,
abych se z těch údajných přečinů
bod po bodu před tebou očistil.
ANNA
Dovol mi, vzore mužské špinavosti,
abych ti bod po bodu dokázala
tvé zločiny a proklela tě za ně.
RICHARD
Ty, jež jsi krásnější nad všechna slova,
dej mi čas, abych se ti omluvil.
ANNA
Ty, jenž jsi podlejší nad pomyšlení,
omluv se mi tím, že se oběsíš.
RICHARD
Tím zoufalým činem bych přiznal vinu.
ANNA
Tím zoufalým činem bys vinu smyl.
Čestně se odprav, abys napravil
křivdy na těch, co bezectně jsi zabil.

David Tennant v roli šaška Prubíře (RSC: As You Like It, 1996)

20. dubna 2016 v 10:45 | Adele |  Divadlo - Fotky
David Tennant před 20 lety (týjo, ten čas vážně letí) exceloval na prknech divadla Royal Shakespeare Company v komedii Jak se vám líbí v roli šaška Prubíře.

V tom kostýmu s "vánočními barvami" vypadá jak skřítek. :-)


Další Doktor v "The Musketeers"

18. dubna 2016 v 7:06 | Adele |  Film a TV - Tipy
V historicko dobrodružném seriálu The Musketeers (z dílny stanice BBC) se objeví Osmý Doktor - Paul McGann.

Celkem se divím, že se zpráva o Paolově účinkování v seriálu nezveřejnila už dřív, protože za měsíc by se měla vysílat první epizoda třetí série. Která je bohužel poslední - fňuk. :-(

Popis jeho role zní následovně: Paul si zahraje zámožného šlechtice, jehož dávným známým (dokonce snad i přítelem) byl Aramis. Přesto se ocitne s ostatními mušketýry v konfliktu.
Toť o jeho roli vše. Jestli se bude jednat o epizodní postavu, či se v seriálu objeví ve více dílech není známo. (První varianta je podle mně pravděpodonější.)

Zajímavostí je, že si Paul už jednou zahrál v příběhu podle románu Alexandra Dumasa. Ve filmu z roku 1993 si zahrál postavu Girarda/Jusaaca. (Upřímně, vůbec bych ho v té zrzavé paruce nepoznala. :D)

V každé sérii tohoto seriálu měli diváci možnost vidět herce ze seriálu Doctor Who.
V první sérii to byl Peter Capaldi - nynější Dvanáctý Doktor, který si zahrál hlavního záporáka, kardinála Richelieu. Do druhé série nenastoupil, protože přijal nabídku zahrát si dvanáctou regeneraci Pána času.


Ve druhé sérii na postu bad guye vystřídal Petera Marc Warren, který se v DW objevil sice v epizodní roli, zato byl vypravěčem celého dílu - Love & Monsters (2. série, 10. epizoda). V TM si zahrál Rocheforta. (A podle mého názoru představil v Mušketýrech ještě temnějšího záporáka - dokonce víc než byl samotný kardinál.)


Pro mě je to úžasná zpráva, protože tento seriál The Musketeers mám moc ráda. Sice je škoda, že třetí série je poslední, ale zase je lepší mít kvalitní dílo, které má hlavu a patu než natahovanou telenovelu.

Dobrodružství 10. Doktora vyjdou za měsíc

16. dubna 2016 v 18:18 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Dnes na stránkách bigfinish.com bylo oznámeno datum vydání audio série The Tenth Doctor Adventures: premiéra se uskuteční 16. května 2016.
Navíc vyšlo i video, které divákům nabízí nahlédnutí na vzhled boxu, obsahující CD se 3 příběhy + hodinový dokument + 32 stránkový booklet (doplněny textem i s obrázky :D).


Po shlédnutí videa lituji, že nemám penízky navíc, protože tenhle "blue box" vypadá úchvatně. :-)


Sarah & Tatiana (aneb Dreaming Ladies)

15. dubna 2016 v 6:19 | Adele |  Adminčina grafika
Pomalu mi začne zkouškové období a to je u mě znamená "nejvhodnější dobu" pro hraní si s grafikou. :D

Opět zůstávám u muzikálu a vybrala jsem dvě hrdinky: Mercedesz Csampai alias Sarah Shagalová z Plesu upírů a Veru Sveshnikovou jako Taťánu Larinovou z Oněgina.
Proč zrovna tenhle ship? Sarah i Táňa - jako správné dreaming ladies - mají své sny, tužby a přání. Obě se je snaží uskutečnit a učiní k tomu nezbytné kroky. Přesto jim není souzeno, aby se naplnily jejich představy. Jedna je odsouzena k věčnému životu a ta druhá je lapena v manželství bez lásky. Hm, tak která pak z nich je na tom líp. :-)

A k tomu se perfektně hodí pesimistická (nádherná) árie Fantiny z Bídníků - I Dreamed a Dream. Hele, Fantina byla také snílek a ani její osud neskončil nijak růžově. No, v tomto případě se shodneme, že z těchto dam dopadla skutečně nejhůř, pak Táňa a (po několika staletích) Sarah. :D


Ještě jsem vytvořila dvě verze s odlišným zbarvením.

Knižní sčítání: Vynulování

15. dubna 2016 v 5:56 | Adele |  Knižní sčítání

Při nahlédnutí do rubriky Knižní sčítání jsem zjistila, že poslední článek tu byl zveřejněn v září 2014. Pro vynulování dosavadní sumarizace mého knižního majetku jsem se rozhodla z několika málo důvodu: po malování mého pokojíčku jsem přeskládala svou knihovničku a přiznám se, že moje lenost mi brání v tom, abych podle článků knihy roztřídila (a já mohla vesele sčítat dál).
Sorry guys, ale podle mě je to naprosto zbytečná práce, a tak tedy měním taktiku a přicházím s novou variantou knižního sčítání.
Když budu pilná a pracovitá, tak sem každý měsíc sepíšu seznam knih, které jsem za danou lhůtu přečetla. Ráda bych k výčtu přidala krátký výlev svých dojmů z četby, aby to nebylo jen o tom pochlubit se kolik stránek jsem stihla přelouskat. :D