Březen 2016

Mark Gatiss se představí jako Dracula

24. března 2016 v 6:23 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Román Brama Stokera lze bezevší pochybnosti označit za stěžejní pilíř vampýrské literatury. Produkční společnost Big Finish (zaměřující se na tvorbu audioknih a audiodramatizací) se rozhodla uvést novou verzi Draculy. Režisér Scott Handcock si do hlavní role vybral Marka Gatisse.

Po zjištění této informaci jsem div nevyskočila radostí z kůže! S dalším sběrem informačního materiálu hladina mého entuziasmu nezadržitelně stoupala vzhůru.
Za prvé: už to, že jsem se dozvěděla, že se chystá nový Dracula mě neskutečně nadchlo;
Za druhé: zjištění, že si jej zahraje právě Mark mě pak o to víc vybudilo;
Za třetí: poslech teaseru mě naprosto odrovnal.
Trailer → ZDE
Ten rozhodně nevynechejte. Dostupné informace popsané v bodech "za prvé a za druhé" mi dostatečně nalákaly na toto dílo, ale upoutávka k tomu všemu představuje skutečnou třešničku na dortu. :-)
Tohle si za žádnou cenu nesmím nechat ujít! Dopadlo to tak, že jeho přednes v teaseru na mě tak zapůsobil, že jsem si jej musela stáhnout (radši se mě neptejte, kolikrát jsem si ho přehrála).
Odkaz na stažení traileru → ZDE

Nikdy jsem o Markovi neuvažovala jako o potencionálním představitelovi hraběte.

Premiéra díla se uskuteční v květnu tohoto roku, kdy bude již dostupná na CD nosičích. Přitom bude má dušička doufat, že nějaký andělíček (rozumějte fanoušek) bude tak strašně laskav a adaptaci vloží na internet.

"Wildovy slavnosti" aneb Mistrovy kulatiny (3. část - Shakespeare Live!)

17. března 2016 v 6:35 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
Britové s programem pro oslavy výročí úmrtí WS pokračují!
[Pro připomenutí můžete mrknout na první článek k slavnostem ZDE a ke druhému ZDE.]

Dnes vám přetlumočím informace k pořadu Shakespeare Live!, kde se role moderátora ujme 10. Doktor David Tennant!!! (Oslavovat bude nejen "Sherlock" ale i "Doktor" - jupí!!! :D)

Akce se uskuteční v divadle The Royal Shakespeare Company, ve Stratfordu nad Avonou. RSC si přibralo ke spolupráci BBC, takže se fanoušci dočkají i záznamu. Ten se bude na BBC Two vysílat 23. dubna 2016 se stopáží 2 hodin.

Shakespeare Live! se představí ve formě "kabaretu", v němž se bude zkoumat Shakespearův vliv nejen na činoherní divadlo, ale i na jeho další odrůdy jako třeba na operu, jazz, balet nebo muzikál či dokonce hip hop.
Hm... jsem zvědavá k jakým souvislostem dojdou. Zní to lákavě. :-)
Navíc s Davidem rozhodně nuda nebude. Vůbec se nedivím, že volba padla právě na něj. :-) Ještě jsem ho neviděla nic moderovat, přesto cítím, že se v tom bude cítit jako ryba ve vodě.


A kdo se k Tennantovi připojí?

Mozart l'Opéra Rock - Album [2010]

14. března 2016 v 11:17 | Adele |  Divadlo - Videa + CD + Audia
Info k tomuto dílo jsem zde zveřejnila a nyní tu mám sepsaný slíbený článek. Jen s měsíčním zpožděním, to není tak špatné. :-)

Jsem ráda, že mě tento kousek neminul. Vlastně jsem k němu přišla zvláštní oklikou skrze ruský "koncertní spektákl písní ze světových muzikálů" s názvem Broadway Hits (Хиты Бродвея). Upřímně jsem zmatená ohledně toho, jak tuhle akci nazvat - podle mě je tomu označení "koncert" asi nejbližší, ale přidala jsem ještě spektákl, ovšem vážně nevím, jak správně bych měla tuto produkci titulovat.

Nicméně jedna píseň z Mozarta se v tomto představení objevila, a to v podání Ivana Ozhogina. Zazpíval Salieriho árii, v ruském přebásnění, pod názvem Sladkaja bol (Сладкая Боль). Video → ZDE.
To víte, že jsem si hned musela vyhledat origoš muzikál - o to víc, když jsem se dozvěděla, že se jedná o "rockovou operu".

Kompletní CD rockové opery Mozart (ok, už tomu nebudu říkat muzikál) mám momentálně vesele uložený v PC a taktéž jeho záznam. Prozatím jsem si poslechla album, ze záznamu jsem viděla jen úryvky. (To ještě bude zajímavé, předpokládám že i trošku šílené - ale vzhledem k tomu, že ohákli Mozarta do rocku, tak to ve výsledku pasuje. Po zdolání vlny silného překvapení jsem zjistila, že jsem si ty zvláštní kostýmy zamilovala. Mírně gotic, ale nevadí...) :D
Toť na úvod a nyní k CD samotnému.

dámy - zleva: Maeva Méline, Melissa Mars a Claire Pérot
pánové - zleva: Solal, Mikelangelo Loconte a Florent Mothe

"Wildovy slavnosti" aneb Mistrovy kulatiny (2. část - THC: The Wars of the Roses)

11. března 2016 v 11:02 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
S trošku delší odmlkou sem přidávám pokračování "Wildových slavností". (1. článek najdete ZDE.)

V dnešním článku sesumíruji několik základních informací k televiznímu zpracování Shakespearových 2 historických her, které navazují na minisérii z roku 2012 - The Hollow Crown, kterou uvedla britská BBC Two s Benem Whishawem (v roli Richarda II.), Jeremy Ironsem (coby Jindřichem IV.) a Tomem Hiddlestonem (zpočátku představujícího prince Jindru, později krále Jindřicha V.).

První série THC se mi líbila a byla jsem nadšená ze zprávy, že se chystá pokračování. Druhý cyklus kromě 3 dílů Jindřicha VI. obsahuje i moji nejoblíbenější Shakespearovu historickou hru - Richarda III. Vlastně mohu říct, že celkově patří mezi nej-nej-nej-oblíbenější díla od Mistra Williama.
Je tomu tak kvůli příběhu zabývající se problematikou politické machinace i lidské manipulace a především kvůli hlavnímu hrdinovi. Ten představuje skutečně proradného záporáka, který si v intrikách a podlostech nezadá ani s Jagem (z tragédie Othello) či Claudiem (z tragédie Hamlet). Na seznam "Top 10" Richard bezesporu patří. To si pište, že jsem se v tomto případě div nezbláznila radostí, když se oznámilo, že si jej zahraje Benedict Cumberbatch.

Válka růží s Hugh Bonnevillem, Judi Dench a Benedictem Cumberbatchem


Benedict Cumberbatch si zahraje posledního Plantageneta

Il Racconto dei Racconti (2015): Preview from Soundtrack

4. března 2016 v 8:05 | Adele |  Film a TV - Hudba
Hudba od Alexandra Desplata si mě získala už ve filmech Králova řeč, Harry Potter - obě části Relikvie smrti, Grandhotel Budapešť a nebo posledně ve snímku Dánská dívka. Nyní se k tomuto seznamu přidala další položka.

Trailer k pohádkové příběhu Il Racconto dei Racconti jsem viděla před několika měsíci a musím říct, že mě zaujal. U jeho sledování jsem měla pocit, že se jedná o temnou fantasy. Vlastně až v těchto dnech jsem se dozvěděla, že jej natočili na základě tří pohádek ze sbírky italského básníka Giamattisty Basila: Pentameron aneb Pohádka pohádek. Kniha vyšla již v 17. století a mnoho pohádkářů se jejími příběhy inspirovalo. Třeba Hans Christian Andersen, Charles Perrault nebo Jacob Grimm se svým mladším bratrem Willhelmem.

O víkendu jsem si film pustila a řeknu vám, že jestli jsem považovala pohádky od zmíněných bratří Grimmů či Boženy Němcové za morbidní, pak po zhlédnutí tohoto díla svůj názor přehodnocuji. Spíš je to tím, že film je primárně určen dospělému publiku a proto se v něm objevují i drastické momenty z předlohy. Pouze sonduji, protože jsem Basilovu knihu nečetla - ale v knihovně je k dispozici, takže třeba si ji někdy později půjčím a udělám si v těchto dojmech pořádek pro jasnější názor a ne jenom odhad. Na internetu jsem nešla několik informací k obsahu a myslím si, že tvůrci byli věrni předloze a krutost, násilí i sex si tam navíc nepřidali.
Zůstala bych u "příběhů pro dospělé", protože číst tohle coby mrně školou povinné, tak si do budoucna ponesu psychické trauma. Inu posuďte sami: na stránkách pohadkoslovi.wz.cz → konkrétní dkaz ZDE. Tam najdete stručné shrnutí jednotlivých pohádek.
Navíc miluju, když postavy nejsou striktně odděleny na dobré a zlé, když se ve vyprávění absurdno a komično proplétá s vážností a tragikou. Vizuál filmu je nádherný. Nejen že z něj oči přecházejí, ale zároveň pomáhá odlišovat a spojovat tyto rozdílné prvky. Stejně silně je umocňuje právě soundtrack Alexandra Desplata.

Velice mě překvapilo, že cd z filmu dosud není k mání ani na internetových uložištích a ani na obchodních pultech. A přitom byla premiéra v květnu minulého roku. Doufám, že ještě vyjde, protože je skutečně nádherný a představuje jeden z neopominutelných kladů tohoto filmového počinu. Ještě že zůstává dobrým zvykem vkládat hlavní theme do závěrečných titulků. Díky aspoň za to. V tomto videu je přidaná - k jeho konci - i hudební pasáž pořízená přímo z filmu, ale z jaké části to fakt netuším. Nejspíš se jedná o některou část s princeznou Violet a zlobrem - ale to je pouhý odhad.

Rozhodně si tuhle ukázku pusťte.


zdroj obrázku:
http://www.blu-ray.com/The-Tale-of-Tales/452172/

Design number 12 - Let Her Be Mine (Hellfire)

1. března 2016 v 6:25 | Adele |  Úpravy na blogu
Ano, ano, opět měním design.
Konečně tu mám Klaudia Frolla a Esmeraldu. Ani jsem neměla v plánu vyrobit design právě s nim. Ovšem už se u mě stává pravidlem, že konečný výsledek se úplně liší od původního plánu.
Tématem jsem se trošku vrátila k muzikálu - byť je to přes disneyho animák. Však ten podle mého mohu s čistým svědomím zařadit i do tohoto žánru.
Přiznám se, že pociťuji jakous takous úlevu z toho, že jsem na blog znovu zavedla bílé pozadí stránky. Asi vám to připadá jako hloupost, ale s červeným pozadím a barevným textem meruňkového odstínu jsem bojovala. Ke vzhledu designu se mi bílá stránka nelíbila, tak jsem si řekla, že už je načase změnit tradici a zkusit něco nového. Ovšem takto tmavý odstín byl trochu silný kafe. Možná že bych více skousla černou s bílým textem. Ale na kombinaci vínové s meruňkovou jsem si prostě nezvykla. Svým způsobem mě při čtení článků i rušila. (Teď už si asi opravdu většina klepe na čelo.) :-D
Na druhou stranu jsem ráda, že jsem tu minulý design měla. Třeba budu s jiným barvami experimentovat později - s tím, že začnu u jemnějších odstínů.

Mám pocit, že doposud jsem tu neměla záhlaví ve fialových barvách. Za její výběr vděčím Esmeraldině šátku a kostýmu Frolla. Spojení obrázků z deviantartu k této barvě se mi zamlouvá. U textu k záhlaví jsem neváhala a zvolila Frollovu árii Hellfire. Tohle je můj nejoblíbenější záporácký song z disneyovek. Nejen kvůli textu samému, ale také díky temnému hudebnímu podkladu. Vemte si samotné spojení zpěvu mnichů s Klaudiovou zpovědí o jeho majetnické lásce k Esmeraldě. Kněžská bohuslužba se prolíná s Klaudiovými slovy, v nichž střídavě proklíná, žadoní, zapřísahá. Postupně se tyto dva proudy střetnou do kontrastu - křesťanská prosba a Frollovo ultimátum. No vidíte, dokonce i v disneyho pohádkách lze nalézt hlubší myšlenky. :-)