Únor 2016

"Wildovy slavnosti" aneb Mistrovy kulatiny (1. část - The Complete Walk)

28. února 2016 v 19:07 | Adele |  Divadlo - Info, synopse
23. dubna 2016 uplyne přesně 400 let od úmrtí nejslavnějšího dramatika Williama Shakespeara.
Toto významné jubileum se Británie chystá patřičně oslavit. Takže ke konci aprílového měsíce můžeme očekávat obrovský boom, který ze Spojeného království pronikne i do dalších míst světa.
Ukázalo se, že organizátoři nejsou žádní troškaři a připravují pro diváky obrovskou porci adaptací na divadelních prknech, v rozhlase i televizi.

Jedním z pořadatelů chystaných akcí je i Shakespearovo domovské divadlo The Globe. A právě program této společnosti vám chci představit v dnešním článku.

Divadlo "Zeměkoule" bude slavit spolu s 12. Doktorem, Athosem, Malíčkem nebo Peggy Carterovou


Na počest tohoto alžbětince zorganizovali tvůrci projekt pod názvem The Complete Walk, jehož náplní bude prezentace krátkých filmů, v nichž budou zachyceny slavné scény z Shakespearových děl. Tyto filmy se budou promítat na trase dlouhé 2 a půl míle, která bude vést od Westminsteru až k londýnskému mostu Tower Bridge. Tato štreka by měla obsahovat na 37 obrazovek, na nichž se filmy přehrají. Natočený materiál se dostane také do dalších měst v okolí i v jiných státech. Tato akce se uskuteční o víkendu 23. a 24. dubna 2016.


Nahrávky budou pak vloženy na stránky divadla zde → https://globeplayer.tv/. (Stránka obsahuje ukázky z představení uvedených v Globu.)
Natáčet se bude na různých místech po světě, tedy nejen na britských ostrovech, ale také třeba v Itálii, Dánsku či Egyptě. Taková informace samozřejmě zapůsobí. A což teprve zmínka o obsazení.

Peter Capaldi se bude krutě mstít

V názvu tohoto příspěvku jsem naznačila, na koho se v této akci můžou diváci těšit. Už se nemůžu dočkat, až uvidím generála Tita Andronica v podání stávajícího Doktora Petera Capaldiho (ze stejnojmenné hry). Pro širší veřejnost, alespoň tady na českém území, představuje Titus Andronicus jedno z méně známých děl mistra Willa. Jedná se o Shakespearovu nejkrvavější tragédii. Považujete-li Macbetha, Hamleta nebo Krále Leara za masakr, pak Tita zhodnotíte jako absolutní jatka. Titus pro mě představuje krutou parodii na Senekovy tragédie (možné že na tragédie ze starověkého Řecka a Říma vůbec), ve kterých se to krveproléváním jenom hemží. Ani nevíte, jak se na Petera v roli nemilosrdného mstitele těším. I když já bych se na něj těšila i v případě, že by se v nějaké scéně měl mihnout třeba jen na pár sekund. Ale tohle je lepší. Peter pro mě představuje jednoho z mnoha špičkových herců. Pak zajisté pochopíte, proč nepochybuji o tom, zda Peter v této roli zazáří. U něj jsem si jistá, že nezklame.
(Co jsem s ním doposud viděla, tak mě přesvědčil o opaku. Takže s postupem času víc a víc se obdivuji jeho talentu.)