Prosinec 2015

PF 2016

31. prosince 2015 v 16:48 | Adele |  Adminčin box
Co nevidět se přehoupneme do nového roku, a tak vám přeji, milí blogeři, čtenáři, návštěvníci hodně štěstí, zdraví a úspěchu.
A koukejte Silvestr pořádně oslavit! :D


Watchlist: Podzim 2015

28. prosince 2015 v 6:28 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
Je mi líto, že mi nedostatek volného času nedovoluje sem přidávat víc recenzí k filmům, seriálům, knihám, apod. (Měla bych spíše upřesnit, že pod pojmem "recenze" byste si u mě na blogu měli představit článek obsahující dojmologický výlevy → a nikoliv odborný posudek.) Však nedalo mi to, a já se rozhodla zvolit "pomocnou" variantu, tohoto svého neduhu.
Sledování filmů, seriálů či čtení knih patří mezi mé volnočasové aktivity, kdy můžu relaxovat a na chvíli vypustit z hlavy všední starosti týkající se školních povinností. Takže se přímo nabízí, že své divácké/čtenářské zážitky budu reflektovat i zde. A k tomuto účelu poslouží "LISTy", v nichž shrnu své dojmy na několik řádků.


Takže hurá na první "watchlist", v němž najdete rekapitulaci toho, co jsem si zařadila do diváckého seznamu pro letošní podzim. Celkem jsem zhlédla 2 seriály (Doctor Who - 9. série, 12 epizod; Downton Abbey - 6. série, 8 epizod), 3 minisérie (Cranford - minisérie, 4 epizody, Return to Cranford - minisérie, 2 epizody, Jamiaca Inn - minisérie, 3 epizody) a 2 filmy (Hunger Games: Mockingjay Part 2, Crimson Peak).


Knižní úryvek - 29 (DW: Silueta)

26. prosince 2015 v 10:49 | Adele |  Knižní úryvky
Když už tu mám (druhý) design s Doktorem, musím mu věnovat místečko i v "knižních úryvcích".
Na vydání této knihy jsem dlouho čekala a nyní jsem ji dostala pod stromeček. (A k tomu ještě speciální povídkové vydání k 50. výročí seriálu - sice kapku se zpožděním, však lepší pozdě nežli později... :D)
Dvanáctý Doktor, detektiv madam Vastra, její společnice Jenny a asistent Strax představují neodolatelnou kombinaci, kterou jsem si prostě nemohla nechat ujít. (Také tu nechybí Impossible Girl, ale tady není tak otravná jak v seriálu, takže ji tu celkem snáším.)
Po zvažování jsem vybrala kousek z druhé barikády tohoto příběhu - se záporákem Miltonem a tajemnou ženou jménem Silueta, jejíž jméno se shoduje s názvem knihy.

Kniha: Doctor Who - Silueta
Autor: Justin Richards
Překlad: Tomáš Oakland (2015)
Vydání: JOTA, 2015
Str: 103 - 106

Dům, před kterým kočár nakonec zastavil, se v mnohém lišil domu, kam Milton zmizel předchozí-ho dne. Stál na konci ulice, ukrytý před zraky náhodných kolemjdoucích za řadou stromů. Silueta nechala Miltona vystoupit u hlavního vchodu a pak s kočárem zajela kolem domu do malých stájí vzadu.
Milton si odemkl, a jakmile vstoupil, světla se sama od sebe zapnula. Žádné plynové lampy, ale po-řádné LEDky. Milton ze sebe shodil svůj viktoriánský oděv a oblékl se do pohodlnějšího z umělého materiálu, který se přizpůsoboval tělu. Pak sešel do místnosti, která bývala přijímacím pokojem, ale nyní sloužila jako pracovna pokrytá světlým kobercem bez vzoru. Kolem holografického ohniště bylo rozmístěno několik prostých pohovek. Pár schůdků vedlo na vyvýšenou plošinu oddělenou kruhem ocelovým prutů napnutých mezi ocelovými tyčemi.
Ve středu této části stál psací stůl. Obrazovka na něm zprostředkovávala výběr různých pohledů na budovu nebo prostory kolem. Milton jim věnoval jen krátký pohled a přešel k servírovacímu stolku, kde na stříbrném podnose stála prostá skleněná karafa a brýle. Vzhlédl, když zaslechl Siluetiny kro-ky, pak si dolil sklenku.
"Dáš si také?"
"Děkuji."
Sundala si svůj šarlatový plášť a přehodila ho přes opěradlo jedné z pohovek. Měla na sobě dlouhé padnoucí šaty stejné barvy. Ve výstřihu se jí třpytil veliký oválný broušený křišťál na stříbrném ře-tízku. Posadila se na vedlejší pohovku.
"Nuže, má drahá, na co jsme přišli?"
Silueta upila.

Merry Christmas 2015

23. prosince 2015 v 22:55 | Adele |  Adminčin box
Vážení a milí,
všem vám přeji krásný Štědrý den, pohodu v kruhu rodinném, bohatého Ježíška a krásné prožití těchto svátků.
PS: A moc děkuji těm, kteří na mě - i přes mou ne příliš častou aktivitu - nezanevřeli.

Přidávám sem i "přáníčko" od Karliene v podobě koledy A Spaceman Came Travelling. Pro klavír mám obrovskou slabost (spolu se stringy a Karlieniným hlasem a flétna na závěr... bájo, bájo :D). Jsem moc ráda, že díky ní jsem se s touto skladbou seznámila. Doufám, že se zalíbí i vám. Upřímně nevím, která verze se mi líbí víc, zda originál či ta od Karliene. :-)

Jako bonus tu máte překlad koledy. :D (Snad jsem významově moc nepřestřelila.) :D Jinak překládala jsem text ve verzi od Karliene. (Originál se liší jen nepatrně, přesto na to upozorňuji předem.)
Šťastné a veselé!


A Spaceman Came Traveling


Astronaut sem přicestoval
Ve své lodi z daleka
Byla to dálka světelných let
Od té doby, co započala jeho mise
A nad vesnicí
Přistál se svým strojem
Zářil na nebesích jako hvězda
Jako hvězda

Vánoční nadílka od BBC (2015)

15. prosince 2015 v 6:51 | Adele |  Film a TV - Tipy

O plánovaném programu TV stanice BBC jsem avizovala v říjnu. (Odkaz ZDE.) Na toto téma navážu i dnešním článkem.

V prosinci se tu představí:
• 12. Doktor s novým sonickým šroubovákem a starou známou
• postavy z románů Charlese Dickinse
• nemilosrdný masakr "deseti malých černoušků"
• a nejslavnější detektiv ve viktoriánském hávu

Na Christmas Day (25. 12.) v Británii nadělila BBC divákům Vánoční speciál Doctora Who, epizodu s názvem The Husbands of River Song.
Ohledně návratu dcery Amy a Roryho se na internetu vyrojily rozporné reakce. Já se řadím k táboru diváků "spokojených s touhle informací". Na River se moc těším a vážně jsem zvědavá, jak si Alex Kingston (River Song) herecky sedne s Peterem Capaldim (12. Doktor). Z ukázek to vypadá, že tomu tak bude.
Jinak celkově působí upoutávka docela ujetě. Ale podobný pocit jsem měla po shlédnutí traileru k loňskému speciálu a to bych řekla, že bylo v mnohem větší míře. (To víte, když se na scéně zčista jasna objeví Santa s celou svou bandou vybaven granáty ve tvaru mandarinek... to člověku trochu zarazí.) Tak doufám, že ani tento speciál mě nezklame. Opravdu jsem na ty dva zvědavá.
Do konce 9. série mi zbývají ještě 2 epizody. Jj, jsem ve skluzu, ale na druhou stranu budu mít kratší čekání na tenhle kousek.

Problémy si najdou Doktora i o letošních Vánocích

Design number 10 - Last Christmas

11. prosince 2015 v 22:31 | Adele |  Úpravy na blogu
Christmas is coming...

Na prosinec jsem plánovala nový design. V hlavě jsem měla několik návrhů, k jaké tématu bude směřovat. Hlavním kandidátem byl Sherlock: The Abominable Bride. Vzhledem k tomu, s jakým očekáváním letošní sherlockovský speciál vyhlížím, lze celkem snadno dojít k takovému závěru.
Následně výběr neustále měnil svou podobu, až jsem nakonec došlo znovu k seriálu Doctor Who.
Přece jen už minulý rok jsem chtěla mít design s vánočním speciálem Last Christmas, jenže z toho nakonec sešlo. No a nyní se k němu tak trochu vracím. Tedy alespoň názvem, jinak zůstanu u aktuálně očekávané epizody "o manželích River Song".


Poslušně hlásím, že - po 2 měsících - jsem opět zde!

9. prosince 2015 v 21:54 | Adele |  Adminčin box
Srdečně vás zdravím!!!

Jejda, 2 měsíce ani slova ani článku... a jejej... jakoupak záminku si pro svou blogovou absenci připravím...
No, ve stručnost bych svou omluvu/výmluvu mohla shrnout do několika slov: vysoká škola, 3. ročník, bakalářka, státnice = minimum volného času → myslím, že tohle jsou slušné důvody, které se dají akceptovat. Pravdou je, že kdybych se vážně snažila, tak bych byla schopna najít jeden den v týdnu na to, abych věnovala 3 hodinky blogování. No jo, jenže většina mé školní práce letos spočívá v psaní esejí, referátů, seminárek, prezentací a do toho započítejte ještě bakalářku. Málo toho není, viďte. Zkrátka a dobře, přiznám se vám, že nejsem schopna odpočívat stejným způsobem jako pracovat. Chtě nechtě jsem si zaškatulkovala blogování do šuplíčku "povinnosti" a prodlévala zbývající měsíce internetové nečinnosti ve "stavu prokrastinace". Jsem drobátko lenoch a na blogu se to (zase) podepsalo.