Červenec 2015

Alive + Nowadays (Edward and Velma)

25. července 2015 v 5:58 | Adele |  Adminčina grafika
Umělecká práce KB.art's (Ksenii Volkové) je úchvatná.
Původně jsem tento banner chtěla dát v září coby nové záhlaví, ale pak jsem si řekla, že do té doby vyrobím zase něco jiného. Nikdy bych neřekla, že udělám takový crossover: Edward Hyde a Velma Kelly? Cynická vražedkyně a maniakální psychopat. (A oba mají fešné kloboučky.) Interesting couple...

Příliš práce s výtvorem neměla (není nad jednoduchost), delší čas jsem strávila s výběrem textu. No a když už jsem provedla párový crossover, tak proč bych nemohla udělat i textový. Text z Jekyll a Hyda byl jasný: Alive. Z Chicaga jsem hledala něco, co by na Alive lehce navazovalo a nakonec jsem vybrala pasáž z Nowadays.
Neodpustím si ani knižní ukázku: Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda.

"Zatímco z obličeje jednoho vyzařovalo dobro, v rysech toho druhého bylo jasně a nepřehlédnutelně vepsáno zlo. Kromě toho zanechala zlolajnost (již nepřestávám považovat za smrtící vlastnost lidského já) na jeho těle otisk znetvořenosti a úpadku. A přesto když jsem si tu ošklivou modlu prohlížel, nepociťoval jsem u toho sebeslabší náznak zhnusení, naopak - zaplavila mne radost. Vždyť i toto jsem já. Hyde se mi jevil přirozeně a lidsky. Mým očím se zdálo, že je živějším zobrazením mé duše, ucelenějším a jednoznačnějším než to nedokonalé a rozpolcené vzezření, které jsem až do té doby měl ve zvyku nazývat sám sebou. V tomto ohledu jsem měl nesporně pravdu. Později mi neušlo, že když jsem si osvojil podobu Edwarda Hyda, zprvu se ke mně nikdo nedokázal přiblížit, aniž by se mu ve tváři nezračily jasně patrné obavy. Podle mého mínění tomu tak bylo proto, že všechny lidské bytosti jsou směsicí dobra a zla, kdežto Edward Hyde, osamocen v řadách veškerého člověčenstva, byl ryzím zlem."
Str. 101


zdroj:
STEVENSON, Robert Louis. Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda. Brno : B4U Publishing s.r.o., 2014. 123 s. ISBN 978-80-87222-34-8

Sense & Sensibility (1995): Weep You No More, Sad Fountains

23. července 2015 v 6:28 | Adele |  Film a TV - Hudba
Už bylo načase, abych sem přidala hudební ukázku z Rozumu a citu z roku 1995.
Patrick Doyle patří mezi mé nejoblíbenější filmovým skladatelům. A jelikož Weep You No More, Sad Fountains se řadí k mým oblíbeným kouskům, dávám ji sem. No a dalším důvodem, proč jsem vybrala tuto píseň, je samotná fimová scéna: Marianna hraje na piano a v průběhu jejího zpěvu vstoupí na scénu plukovník Brandon. (Alan Rickman... nemusí v ukázce říct ani ň a stejně se můžu rozplynout blahem.)
A Kate Winslet má krásný něžný hlas a procítěný projev.
Jen mě mrzí, že ve filmu nezaslyšíme Marianne zpívat píseň od začátku. Vlastně, když se nad tím tak zamýšlím, tak mě spíš mrzí, že se píseň neobjevila na soundtracku v podání Kate. Nechci kritizovat onu operní pěvkyni, ovšem víc se mi líbí právě od Kate. Myslím, si, že k jejímu textu lépe vyhovuje něžné podání Kate (takové krásně ukolébavkové).


Der Besuch der alten Dame - Ronacher

21. července 2015 v 5:56 | Adele |  Divadlo - Fotky
Další série fotek zachycuje vídeňské uvedení Návštěvy staré dámy - fotky z Ronacher Raimund Theater. A jak už tomu bylo v minulém článku k muzikálu i tady převažuje dvojice Pia - Uwe. :-)


Roméo et Juliette - Vérone

20. července 2015 v 5:49 | Adele |  Divadlo - Videa + CD + Audia
Kdybyste se mě zeptali, jaká je má nejoblíbenější píseň z francouzského muzikálu Roméo et Juliette, pak je to Vérone (a hned po ní Les Rois du Monde). Moc často se nestává, aby nejoblíbenější písní byla árie vedlejší postavy :-)
V muzikálu se jedná o árii Knížete veronského, která po krátké předehře uvádí diváky do děje.


První video je oficiálním videoklipem s originálním obsazením muzikálu. Z oficiálních videoklipů k Romeovi a Julii je Vérone nejpodařenější (ostatní jsou na můj vkus až moc kýčovitá - nejvíce Aimer). Video shrnuje celý děj muzikálu ani ne do 4 minut (a daří se mu to :-)). Což není překvapivé, protože příběh je známý (nebo hlavní zápletka).
Co bych ve videu vyzdvihla, je metafora s šachovnicí, tedy připodobnění postav příběhu k jejím hracím figurkám. Romeo s Julií uprostřed obklíčeni ostatními postavami plnými zloby a nenávisti. Jako v pasti. Typově tuto dvojici vybrali dokonale. (Cecilia má krásné dlouhé vlasy - dalo by se říct, že i Damien.)
I když se postavy nepohybují "na šachovnici", všimněte si, že se podlaha na jiných místech, dokonce i u schodů šachovnici docela podobá.
Nesmím opomenout ani dlouhé vlající pláště. :D I když Romeo v tom červeném vypadá jako Draculův syn. :D Nejhezčí má Benvolio. (Všimněte si sami - ve chvíli kdy doběhne k mrtvému Mercuciovi.) Lady Monteková vypadá velmi majestátně se svými vyčesanými vlasy, temným líčením a nákladnou róbou.
Vítejte ve Veroně!

Der Besuch der alten Dame - Thunerseespiele (2013)

18. července 2015 v 7:26 | Adele |  Divadlo - Fotky
První várka fotek z muzikálu Návštěva staré dámy - z festivalu Thunerseespiele. Pia Douwes jako Claire Zachanassianová a Uwe Kröger jako Alfred Ill.


Der Besuch der alten Dame - Info

17. července 2015 v 6:56 | Adele |  Divadlo - Info, synopse

DER BESUCH DER ALTEN DAME

hudba:
Moritz Schneider

texty písní:
Wolfgang Hofer

libreto:
Christian Struppeck
(na motivy dramatu Friedricha Dürrenmatta)

premiéra:
16. července 2013 na festivalu Thunerseespiele v městě Thun ve Švýcarsku

uvedení muzikálu (do roku 2015):
Švýcarsko - Thun (Thunerseespiele)
Rakousko - Vídeň (Ronacher Raimund Theater)
Japonsko - Tokio (Teatre Creation)

obsah:
Lidé z malého městečka Güllen očekávají příjezd miliardářky Claire Zachanassianové, jeho bývalé obyvatelky. Chtějí jí připravit co nejvřelejší přivítání a doufají, že z ní dokáží vymámit finanční podporu pro obyvatele Güllenu. Jaký to div, že "stará dáma" není proti, ba právě naopak. Claire popoháněna touhou po pomstě vyřkne svůj verdikt: daruje městu hromadu peněz, pokud někdo z nich zabije Alfreda Illa.
Unikne Alfred chamtivému davu? Budme mít někdo z nich silný žaludek k vraždě? Dosáhne Claire své pomsty?


AK: Dance with Me

16. července 2015 v 18:53 | Adele |  Film a TV - Hudba
Taneční scéna z Anny Kareniny (z roku 2012) pro mě představuje vrchol celého filmu. Nebudu zastírat, ohledně celého snímku jsem měla velká očekávání - vzhledem k tomu, že jej natočil Joe Wright, autor Pride and Prejudice a Atonement - a neměla z něj takový zážitek, jaký jsem očekávala. Však to je téma na jindy.
Soundtrack k filmu od Daria Marianelliho jsem si oblíbila. Inspirovaný ruskými klasiky, krásně navodí atmosféru přepychových moskevských salónů z konce 19. století.


Thomas Hardy - Daleko od hlučícího davu v PDF

16. července 2015 v 6:34 | Adele |  e-knihovna
Po několika patáliích se mi konečně podařilo seřadit stránky do správného pořadí a a úspěšně vložit na uloz.to.
Knížku jsem sama ještě nečetla, chystám se na ni v momentě, kdy uvidím film, který momentálně běží v kinech. Knížka vyšla nedávno v nakladatelství ARGO s filmovou obálkou.

Ti z vás, kteří máte zájem se s příběhem seznámit: neváhejte a knížku si stáhněte hned.Info k souboru:
- jazyk: čeština
- formát: pdf
- velikost: 42 MB
- počet stran: 196 "slidů v pdf" / 389 v pevné vazbě
- poznámky: sken v HD kvalitě

- odkaz: http://uloz.to/xhPWMrEA/daleko-od-hluciciho-davu-pdf → špatný odkaz

EDIT: (21. 08. 2015)
Děkuji za upozornění od mahu a omlouvám se za způsobené potíže.
Soubor jse znovu vložila na uloz.to, takže nyní by mělo být vše v pořádku.


Viktoriánský speciál Sherlocka - 1. Klip

13. července 2015 v 6:09 | Adele |  Film a TV - Tipy
Já ani nedoufala, že BBC vypustí jakoukoliv ukázku na vánoční speciál seriálu Sherlock!!! Já čekala nějaké ukázky tak nejdřív v září nebo říjnu, ale už ted v červenci? No Sherlock je fenomén, tak co se divím, že? :D
Poprvé, když jsem se dozvěděla, že ve speciálu se objeví herci v kostýmech z viktoriánské doby, myslela jsem si, že se bude jednat o nějaký karnevalový večírek či něco takového (Masquerade, paper faces on parade...). Však ono je to ještě lepší - příběh se bude rovnou odehrávat ve viktoriánské době! Ovšem s překvapeními ještě není konec: neměla jsem ani ponětí o tom, že BBC se rozhodla odvysílat Sherlocka v kinech!!! (Měla bych těch vykřičníků nechat.) Jestli jej uvedou i v ČR, tak neváhám a rezervuji si lístek.

V ukázce nechybí ani hlášky, kterými je seriál prošpikovaný skrz naskrz. Of course, Sherlock pochopitelně válí, ale pozadu nezůstává ani paní Hudsonová. Video má sice jen minutu, ale i přesto si jej nenechejte ujít. :D