Červen 2015

Knižní úryvek - 25 (Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtví)

25. června 2015 v 5:20 | Adele |  Knižní úryvky
Pro tentokrát odsunu ruskou literaturu stranou a obrátím se k Velké Británii. Pro dnešní úryvek jsem s vybrala nejsleavnější hru Tom Stopparda: Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Jména postav proslavilo drama Williama Shakespeara: Hamlet. Stoppard se na tyto dvě vedlejší postavy zaměřil a odvyprávěl jejich tragédii s podtónem absurdního dramatu. Ke hře jsem se dostala zásluhou stejnojmenného filmu s Garry Oldmanem (velmi doporučuji).

A jako bonus navíc jsem k úryvku přidala i ukázku z Národního divadla v Londýně, s Benedictem Cumberbatchem v roli Rosenkrantze.

Kniha: Rosenkrantz a Guildenstern jsou mrtvi
Autor: Tom Stoppard
Překlad: Jaroslav Kořán
Vydání: Divadelní ústav, 2002
Str: 55 - 56


GUILDENSTERN: Ano, musíme myslet na budoucnost.
ROSENKRANTZ: To je normální.
GUILDENSTERN: Dočkat se budoucnosti. Ostatně budoucnost prožíváme neustále... teď... a teď... a teď...
ROSENKRANTZ: Takhle byte mohl pokračovat navěky. Tedy navěky - to asi ne.
(pauza)
Představoval jste si někdy, že jste umřel a ležíte v truhle se zamčeným víkem?
GUILDENSTERN: Ne.
ROSENKRANTZ: Já taky ne... Je to hloupost, trápit se s něčím takovým. Rozumíte, člověk si to představuje, jako by byl v té truhle živý, a zapomíná na skutečnost, že bude mrtvý... a to je přeci náramný rozdíl... nemyslíte? Chci říct, že byste vůbec nevěděl, že v nějaké truhle jste, nemám pravdu? Bylo by to úplně totéž, jako byste v té truhle spal. Ne snad že bych rád spal v truhle, to ne, rozhodně ne v truhle bez špetky vzduchu - člověk by se mohl probudit mrtvý, a kde by pak byl? Nemluvě o tom, že v truhle. Upřímně řečeno: tohle pomyšlení se mi pranic nezamlouvá. Proto o tom radši nepřemýšlím...

P: Medhel an Gwyns

23. června 2015 v 22:22 | Adele |  Film a TV - Hudba
Pamatujete si, jak jsem byla nadšená z písně z filmu Daleko od hlučícího davu? Let No Man Steal Your Thyme mě naprosto okouzlila a nyní se objevila další píseň, která mě po emoční stránce velmi zasáhla.
Je to píseň ze seriálu Poldark, historické ságy od Winstona Grahama. Letošním rokem si seriál odbyl svou premiéru a hned si získal široký počet diváků (dalo by se čekat něco jiného od počinu BBC? :-) to přeháním, ale jak jste si zajisté všimli, mám pro tuto TV stanici slabost :-) )

Však zpět ke skladbě.


Mansfield Park - BBC Radio Play (2014)

18. června 2015 v 6:04 | Adele |  Audioknihy, rozhlasové adaptace
Je tomu dlouho, co tu přibyl článek týkající se Jane Austen. Pro dnešek jsem se rozhodla vám představit další z mnoha adaptaci díla této briské autorky. A ne tak ledajakou. Jedná se totiž o rohlasovou hru. Ba co víc, tahle rozhlasová dramatizace vznikla v dílně BBC! Jakožto důvod k radosti je to více než postačující!

Mansfield Park


Ale to není všechno: nejlepší na tom je obsazení! V hlavních rolích se objevili Felicity Jones, Benedict Cumberbatch a David Tennant!!! (Kdo by to byl řekl, že se Wholock objeví v jedné z austenovek.)


Benedicta s Davidem nemusím představovat, :-) ale kdyby náhodou - Benedict = Sherlock Holmes ze seriálu Sherlock a David = 10. Doktor ze seriálu Doctor Who. Oba dva seriály miluju, herce zrovna tak, tudíž jsem vážně nadšená z toho, že se ti dva sešli. Co se Felicity týče, v jedné z austenovek si zahrála a to v Northanger Abbey, hlavní hrdinku Catherine. A jako třešnička na dortu se k osazenstvu připojila Amanda Root, což je další austenovská hrdinka. Zahrála si Annu ve filmu Persuasion.


Ivan Sergejevič Turgeněv - Rudin v PDF

16. června 2015 v 10:29 | Adele |  e-knihovna
Je libo seznámit se blíže s rusku klasikou? Knížka je útlounká a její četba vám uběhne velmi rychle (na můj vkus až moc).


info k souboru:
- jazyk: čeština
- formát: pdf
- velikost: 251,15 MB
- počet stran: 74 "slidů v pdf" / 140 v pevné vazbě
- poznámky: sken je opět z domácí kopírky, ale vzhledem k tomu, že se jedná o útlou knížku, je kvalita písma docela dobrá


Knižní úryvek - 24 (Rudin)

13. června 2015 v 23:42 | Adele |  Knižní úryvky
A zase jsem sáhla po kousku z ruských končin (a není tomu naposledy, tím jsem si jistá). Tuto knihu jsem měla minulý rok v povinné četbě do literárního semináře a naprosto mě uchvátila. Určitě si později od Turgeněva přečtu další díla jako Jarní vody nebo První láska. Turgeněv píše tak neuvěřitelně křehkým stylem! Tak jemně, něžně a elegantně :-)

Co se obálky týče neodolala jsem a vybrala jsem jednu z ruského vydání.

Kniha: Rudin
Autor: Ivan Sergejevič Turgeněv
Překlad: Taťjana Hašková
Vydání: Mladá fronta, 1978
Str: 71 - 72

... "Opravdu, Dmitriji Nikolajeviči," přerušila ho Natálie, "opravdu už od života nic neočekáváte?"
"Ó nikoli! Očekávám mnoho, avšak ne pro sebe... Činorodosti, oblažující činnosti se nikdy nevzdám, ale zřekl jsem se všech rozkoší. Mé naděje, mé sny nemají s mým osobním štěstím nic společného. Láska (při tom slově pokrčil rameny)... Láska není pro mne. Nejsem... nejsem jí hoden. Žena, která miluje, má právo požadovat pro sebe celého člověka, a já už se cele odevzdat nemohu. Krom toho, líbit se - to je záležitost pro mladé chlapce. Já jsem příliš starý. Kdež bych ještě mohl někomu poplést hlavu! Budu rád, když aspoň všecko přežiju jaktakž ve zdraví!"
"Rozumím," ozvala se Natálie. "Kdo spěje k vyšším metám, ten už nesmí myslet na sebe. Ale cožpak žena není schopna takového člověka ocenit? Naopak si myslím, že spíš by se odvrátila od nějakého sobce... Všichni ti mladí muži, ti mladí chlapci, jak říkáte, všichni jsou sobci, každý je zaujat jenom sebou, dokonce i když miluje. Věřte mi, žena je nejen schopna pochopit sebeobětování, ale taky se umí sama obětovat."

The Sound of Music Live! (2013, Fotky - 2)

9. června 2015 v 14:43 | Adele |  Divadlo - Fotky
Pokračování fotek k muzikálu Za zvuků hudby z roku 2013. Druhá várka :-)


The Sound of Music Live! (2013, Fotky - 1)

7. června 2015 v 10:37 | Adele |  Divadlo - Fotky
O tomhle televizním spektáklu - muzikálu The Sound of Music Live! z roku 2013 se ještě zmíním (jakmile se na něj podívám, prozatím jsem z něj viděla pouze ukázky).

Takže nyní jsou tu alespoň fotografie a co nevidět se můžete těšit na nějaké to video (ale moc jich na netu není - škoda) a když půjde vše podle plánu, tak se tu brzy objeví i můj názor na tuto inscenaci, CD k muzikálu a snad i má skromná oslava filmu s fenomenální Julií Andrews.


Karliene - YT Performerka

6. června 2015 v 6:50 | Adele
Tak a je to tady - rozjíždím novou rubriku! Jelikož trávím na YT hodně času posloucháním písní, sledováním trailerů, scén z filmů a (hlavně) fanouškovských videí, napadlo mě, že by to nebyl špatný námět na vytvoření nové rubriky. Myslím, že i vy máte své oblíbené fanouškovské stránky, kam rádi chodíte pro další a další "materiály" k vašemu oblíbenému dílu - ať už je to film, seriál či muzikál. :-) Toliko k nové rubrice :-)

Překvapivě volba pro první příspěvek do rubriky nebyl těžký. Vlastně volba byla hned jasná - zvolila jsem vůbec první amatérskou performerku, s níž jsem se na YT setkala. S radostí vám představuji tuto talentovanou slečnu:

Karliene


FANDOM

2. června 2015 v 21:51 | Adele
Fandom neboli fantvorba


FAN-ART

FAN-YT