Srpen 2014

Austenland (2013)

27. srpna 2014 v 6:10 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
Zdravím!
Minule jsem vám představila minisérii BBC Death Comes to Pemberley (Smrt přichází do Pemberley), což je volné pokračování Pride and Prejudice (Pýchy a předsudku) s detektivní zápletkou.
Po The Making of a Lady se opět vracím k austenovské látce a předvedu vám snímek Austenland (V zemi Jane Austenové).

Dalo by se říci, že se jedná o moderní variaci Pýchy a předsudku s originálním nápadem pro její provedení.

V zemi Jane Austenové


Emma (2009) - The Ship´s Cook

26. srpna 2014 v 6:34 | Adele |  Film a TV - Hudba
Další taneční skladbou z Austenovek bude The Ship´s Cook od Samuela Sima. Tento skladetel složil soundtrack k čtyřdílné minisérii Emma z roku 2009. Soundtrack získal nominaci na RTS Award.


Sense & Sensibility (2008): Opening Theme

24. srpna 2014 v 6:40 | Adele |  Film a TV - Hudba

Po dvou tanečních ukázkách a jednom duetu tu pro dnešek přidávám Opening Theme z BBC minisérie Sense and Sensibility z roku 2008.

Soundtrack k minisérii vytvořil Martin Phipps. Jedná se o televizního skladatele. Mezi jeho tvorbou se najdou i další kousky "period dramatu": minisérie North and South (2004 - podle předlohy Elizabeth Gaskellové) nebo Persuasion (2007 - další austenovka).


The Making of a Lady (2012)

23. srpna 2014 v 6:04 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
Zdravíčko!
Vzhledem k tomu, že jsem lapena v "austenovském" světě, který mě ne a ne pustit, tak mě to táhne i k dalším dobovým filmům - period drama. Pro dnešek vám představím The Making of a Lady.

Premiéra filmu se odehrála o Vánocích na britské televizní stanici ITV v roce 2012, v Americe proběhla o dva roky později na stanici PBS.


Knižní úryvek - 15 (Sanditon)

21. srpna 2014 v 5:58 | Adele |  Knižní úryvky
Dnešní úryvek bude z nedokončeného románu Jane Austenové - Sanditon. Román dokončila Marie Dobbsová.
(Jen by mě zajímalo, co je práce Austenové a co si vymyslela Dobbsová.)

Kniha: Sanditon
Autor: Jane Austenová - Marie Dobbsová
Překlad: Stanislava Pošustová
Vydání: 2009
Str: 309 - 310

... Charlotta zjistila, že ztratila řeč, ale její mlčení zřejmě Sidneymu stačilo.

,,Vždycky jsem chtěl najít nějakou rozumnou dívku, kterou by útěk vůbec nelákal. Něco takového by ji nikdy nenapadlo, jedině snad při čtení románu.
Okamžitě by si uvědomila všechny praktické námitky - bezohlednost k rodičům, celkové bláznoství takového podniku, nepohodlí takového zbytečného cestování.
Chápejte, sám jsem velmi prozaický, neromantický, rozumný člověk, a vždycky jsem toužil najít nejrozumnější, nejopatrnější a nejvyrovnanější manželku na světě.
Ale na druhé straně je pro mě velmi důležité, aby měla jednu velmi zvláštní chybu: tam, kde jde o mě, nesměla by mít vůbec žádný rozum. Stačilo by, aby se na mě jednou podívala - a přes všechnu vyrovnanost by musela ve vteřině rozum ztratit. Musela by být ochotná utéct se mnou - bez přemýšlení, jakmile bych ji o to požádal. To je jediný způsob, jak se mohu ujistit, že jsem našel přesně to, co jsem hledal. Když někdo tvrdí, že pořád stojí nohama na pevné zemi, jak jinak se dá zjistit, jestli má také někdy hlavu v oblacích?

DCtP (2013) - Behind the Scene

16. srpna 2014 v 6:40 | Adele |  Film a TV - Fotky
I dnes zůstanu o Death Comes to Pemberley. Pro tentokrát jsou to fotky z natáčení.


DCtP (2013) - Fotky

15. srpna 2014 v 7:34 | Adele |  Film a TV - Fotky
Článek o Death Comes to Pemberley jsem napsala a přidávám další várku fotek.Death Comes to Pemberley (2013)

14. srpna 2014 v 6:20 | Adele |  Film a TV - Zhlédnuto
První článek k adaptacím románů Jane Austenové!
Naplánovala jsem si, že první do rubriky přidám některou verzi klasického románu JA - třeba Pýchu a předsudek, Rozum a cit, Emmu, Opatství Northanger, Mansfieldské panství či Annu Eliotovou. Namísto toho sem vkládám minisérii čerpající z knih jednoho z následovníků britské spisovatelky.

Smrt přichází do Pemberley


Knižní úryvek - 14 (Rozum a cit)

13. srpna 2014 v 5:52 | Adele |  Knižní úryvky
Tento úryvek zachycuje Mariannin názor na pětatřicetileté muže (a sedmadvacetileté ženy) a manželství. V tomto směru je Mariannin postoj velice radikální - a vždycky mě dokonale pobaví.

Kniha: Rozum a cit
Autor: Jane Austen
Překlad: Eva Kondrysová
Vydání: 2009
Str. 44-45

... ,,Přesto ale, maminko, nemůžete popřít, že je to holý nesmysl, i kdyby to, jak tvrdíte, paní Jenningsová nemyslela zle. Plukovník Brandon je samozřejmě mladší než ona, ale mohl by být mým otcem, a pokud by se někdy rozohnil natolik, že by se zamiloval, určitě by se ukázalo, že v něm takové city dávno vyhasly. Je to prostě směšné! Co už může člověka chránit před posměváčky, když ne stáří a choroby?"
,,Choroby?" podivila se Elinor. ,,Podle tebe je plukovník chorý? Chápu, že se ti jeví starší než mamince, ale sotva můžeš popřít, že se pohybuje bez obtíží!"
,,Copak jsi neslyšela, jak si stěžuje na revmatismus? A není to snad nejběžnější choroba stáří?"
,,Děvenko drahá," zasmála se matka, ,,to tedy musíš žít v trvalé hrůze před mým skonem a nejspíš ti připadá jako hotový zázrak, že jsem se dožila vysokého věku čtyřiceti let."

Northanger Abbey (2007) - Childgrove

12. srpna 2014 v 6:12 | Adele |  Film a TV - Hudba

První tanec Catherine a Henryho z Northanger Abbey (2007). Hudba mě okouzlila na první poslech. Jedná se o tradiční anglickou píseň, jejíž název přejímá uskupení britského tanečního country klubu (slovo country pro mě bylo překvapením).
Na youtube jsem našla jen ukázku rovnou z filmu. (jinak odkaz na stažení je ZDE).

Ve videu začíná skladba až (cca) 2:30.
Rozhovor Catherine Morlandové a Henryho Tilneyho během tance je okouzlující.
(Přidávám i ukázku z knihy pro srovnání :-)